Hiszpania

Playa de Tacorón

Plaża Tacorón, znana również jako Tecorón, to plaża w południowo-zachodniej części wyspy El Hierro, na Wyspach Kanaryjskich. Należy do gminy El Pinar i znajduje się w odległości 5 km od niej oraz 9 km od La Restinga. Znajduje się w Parku Wiejskim Frontera oraz w Rezerwacie Morskim Punta de La Restinga-Mar de las Calmas. Jest to jedna z głównych plaż na wyspie i jedna z 11 najlepszych plaż na Wyspach Kanaryjskich według National Geographic.

Geologia

Pod względem orograficznym znajduje się na obszarze El Julan, będącym wynikiem starożytnego megaosuwiska budowli wulkanicznych, które w przeszłości zostały oderwane przez swój ciężar, a następnie przykryte przez późniejsze, bardziej niedawne erupcje, tworząc obecny kształt wzgórza. Linia brzegowa, na której znajduje się Playa de Tacorón, została ukształtowana przez erozję morską, która doprowadziła do powstania platformy przybrzeżnej z łatwym dostępem do morza.

Dostęp

Plaża znajduje się pomiędzy lawą wulkaniczną niemal na południowym krańcu wyspy, ale dotarcie do niej zostało bardzo ułatwione dzięki skrętowi z drogi HI-4 prowadzącej z El Pinar do La Restinga. Sama trasa samochodowa jest imponująca ze względu na swoje walory przyrodnicze, a dotarcie do plaży jest jeszcze bardziej imponujące, mimo że jest wąska.

Pomimo niewielkich rozmiarów, plaża w Tacorón, będąca tak naprawdę zatoczką, uważana jest za prawdziwy skarb, ponieważ można tu podziwiać najspokojniejsze morze atlantyckie w archipelagu kanaryjskim, Mar de las Calmas.

Mar de las Calmas

Wody Tacorón są opływane przez Morze Spokoju, które rozciąga się od Punta de la Restinga do latarni morskiej Punta de Orchilla, a więc obejmuje całe południowo-zachodnie zbocze wyspy.

Swoją nazwę zawdzięcza spokojowi panującemu w jego wodach, brakowi zimnych prądów morskich z Wysp Kanaryjskich w tym rejonie oraz ochronie tego wybrzeża przed wiatrami pasatowymi.

Podobnie warunki ekologiczne powodują dużą różnorodność podwodną. Obecność niewielkiej platformy morskiej oraz cechy terenu wulkanicznego powodują, że dno morskie jest piaszczyste i strome, skaliste.

Regiony i podregiony Tacorón

Kąpielisko:

Charco MansoGłównym kąpieliskiem w Tacorón jest Charco Manso, prawie naturalny basen, ale z ujściem do morza. Po obu stronach znajdują się grille i stoły, a także miejsca do opalania. Na całym obszarze jest mnóstwo kałuż, ponieważ woda wdziera się do nich, ulega erozji i gromadzi się w zagłębieniach lawowych całego wybrzeża:

Charco Blanco, skały i jaskinieZ drugiej strony, w kierunku południowym Charco Blanco jest kolejnym niewielkim kąpieliskiem, a za nim ciągną się skały i jaskinie, z których wyróżniają się Roque de la Arena, Roque del Diablo i Cueva del Diablo. Ta ostatnia znana jest z tego, że podczas przypływu wejście do niej jest niebezpieczne, ponieważ prądy morskie uniemożliwiają wydostanie się na zewnątrz. Mimo to jest to umiarkowanie duża jaskinia z wysokim sufitem, która do niedawna była często odwiedzana. Dalej na południe znajduje się Punta de las Lapillas, która wyznacza koniec obszaru, do którego zwykle się nurkuje:

El Salto, Baja del Rosario i TefirabeW kierunku przeciwległego wybrzeża, mijając roque El Salto i Baja del Rosario (obszary o utrudnionym dostępie, na których co najwyżej można łowić ryby), dociera się do Punta de Tefirabe i Playita de Tefirabe, znanego również jako Arenas Rojas, miejsca bardziej odosobnionego i niemal prywatnego.

Zajęcia rekreacyjne

Ze względu na swoje położenie, plaża Tacorón sprzyja różnym formom aktywności rekreacyjnej. Większość turystów decyduje się po prostu popływać w krystalicznie czystej wodzie lub spędzić dzień na grillowaniu przy grillach i drewnianych stołach.

Można też zarezerwować miejsce do nurkowania u wybrzeży Tacorón, pamiętając, że jest to część Rezerwatu Morskiego obszaru Punta de La Restinga-Mar de las Calmas, jednak w tym celu należy udać się do klubu nurkowego w La Restinga. Można także wybrać się na wycieczkę łodzią po Mar de las Calmas lub nurkować z rurką w naturalnym basenie. Z drugiej strony, należy wiedzieć, że w Tacorón nie ma klubu nurkowego ani sklepu, więc cały sprzęt potrzebny do różnych aktywności trzeba przywieźć z wyprzedzeniem, a ratownicy są dostępni tylko w miesiącach letnich.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Playa de Tacorón
Playa de Tacorón - Plaża Tacorón, znana również jako Tecorón, to plaża w południowo-zachodniej części wyspy El Hierro, na Wyspach Kanaryjskich. Należy do gminy El Pinar i znajduje się w odległości 5 km od niej oraz 9 km od La Restinga. Znajduje się w...
La Caleta (El Hierro)
La Caleta (El Hierro) - La Caleta to miejscowość położona w gminie Valverde. Położony w północno-wschodniej części wyspy El Hierro, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania. Znajduje się on na południe od lotniska El Hierro. W przeszłości służyło ono jako alternatywne nabrzeże dla portu La Estaca, a później,...
Playa de Echentive
Playa de Echentive - Playa de Echentive lub Playa Nueva de Fuencaliente to plaża z czarnymi kamykami, położona w gminie Fuencaliente, w południowej części wyspy La Palma (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania). Plaża powstała w 1971 r. w wyniku erupcji wulkanu Teneguía. Znajduje się on na...
Playa de Santiago (La Gomera)
Playa de Santiago (La Gomera) - Playa de Santiago to miejscowość w gminie Alajeró, w południowej części wyspy La Gomera, w archipelagu Wysp Kanaryjskich, w Hiszpanii. Liczy 1100 mieszkańców i jest najbardziej zaludnioną jednostką w południowej części wyspy. Historia Początki miejscowości wiążą się z grupą rybaków,...
Puerto de Naos
Puerto de Naos - Puerto de Naos (znane również jako Porto Naos lub Puerto Naos) to nadmorska miejscowość należąca do gminy Los Llanos de Aridane na wyspie La Palma, na Wyspach Kanaryjskich. Znajduje się obok plaży o tej samej nazwie i wraz z Los...
Playa del Hoyo - Playa del Hoyo to plaża i mała wioska w mieście Isla Cristina, w południowo-zachodniej Hiszpanii. Plaża ta sąsiaduje z Plażą Centralną i poprzedza plażę Casita Azul, na której znajduje się Playa del Hoyo. Znajduje się on równolegle do drogi łączącej...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności