Hiszpania > Santa Cruz de Tenerife (Region)

Playa de Santiago (La Gomera)

Playa de Santiago to miejscowość w gminie Alajeró, w południowej części wyspy La Gomera, w archipelagu Wysp Kanaryjskich, w Hiszpanii. Liczy 1100 mieszkańców i jest najbardziej zaludnioną jednostką w południowej części wyspy.

Historia

Początki miejscowości wiążą się z grupą rybaków, którzy wybudowali dwie fabryki konserw oraz szereg obiektów przeznaczonych na mieszkania dla pracowników i naprawy łodzi.

W 1917 r. wprowadziła się tu norweska firma Nowga, a dekadę później powstała firma rolnicza Los Rodríguez López. Rolnictwo nawadniane rozwinęło się dzięki kanalizacji wód wyżynnych, a zbiory pomidorów i bananów z tego obszaru były eksportowane z małego nabrzeża przy Playa Santiago. Kryzys lat 60. i 70. położył kres temu małemu południowemu emporium - większość gruntów rolnych została opuszczona, a nawet zamknięto fabryki.

W ostatnich latach w Playa Santiago pojawiła się nowa gałąź gospodarki: turystyka i usługi. Ulepszenia przeprowadzone w porcie, z przeznaczeniem na rybołówstwo i sport, oraz budowa przez firmę Fred Olsen kompleksu hotelowego Hotel Jardín Tecina i jedynego na wyspie pola golfowego Tecina Golf sprawiły, że jest to jeden z najlepiej prosperujących podmiotów na wyspie.

Port

Port Playa Santiago jest własnością władz lokalnych, a jego główny dok ma 222 metry długości i może pomieścić 100 cumujących łodzi o długości do 30 metrów. Nabrzeże jest punktem wyjścia dla wycieczek statkiem i promów.

Firma Garajonay Express połączyła Playa Santiago z portem Valle de Gran Rey i z portem San Sebastián de la Gomera, a stamtąd z portem Los Cristianos na południu Teneryfy, zawijając do portu firmy Fred Olsen, przy czym czas przeprawy wynosił około 1 godziny i 10 minut. Jednak w listopadzie 2008 r. zaprzestano jej świadczenia. W marcu 2009 r. usługa została ponownie uruchomiona przez firmę Fred. Olsen Express, ale został ponownie przerwany 1 lutego 2012 r. z powodu braku dotacji.

Od września 2017 r. linia śródlądowa Gomeran (której częścią jest Playa Santiago), została wznowiona przez Freda. Olsen Express, za pomocą nowo wybudowanego statku (o nazwie Benchi Express) zamówionego specjalnie dla tej usługi. W ten sposób Playa Santiago jest ponownie połączona drogą morską z portami Valle Gran Rey i San Sebastián, co pozwala uniknąć niepotrzebnych podróży po krętych drogach wyspy.

Plaża

Plaża ta ma około 1000 metrów długości i jest pokryta ciemnym piaskiem i żwirem. Ma przejrzyste, czyste wody i jest bardzo popularne w lecie. (4)

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com

Plaże w pobliżu

Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności