Hiszpania > Asturia (Region)

Playa de San Lorenzo

Plaża San Lorenzo znajduje się w samym centrum Gijón. Plaża o długości 1550 metrów i kształcie muszli jest jedną z najbardziej charakterystycznych plaż w Księstwie Asturii. Rozciąga się on od klatki schodowej nr 0 ("La Cantábrica"), znajdującej się za kościołem San Pedro, do klatki schodowej nr 16 (obszar popularnie zwany "el Tostaderu"), u ujścia rzeki Piles. Skalisty obszar ciągnie się jednak przez kolejne trzysta metrów do "Mayán de Tierra", osiągając łączną długość około 1,8 km. Równolegle do niej biegnie Paseo del Muro de San Lorenzo, która poza samą plażą kontynuuje na wschód znaną ścieżką nadmorską Cervigón, liczącą ponad 2 kilometry, która przybliża nas do innych plaż, takich jak Rinconín czy Peñarrubia. Łącznie plaża ma powierzchnię 40 000 metrów kwadratowych w czasie przypływu i 240 000 metrów kwadratowych w czasie odpływu.

Historia

Mieszkańcy Gijón uważali tę plażę za niegościnną i niebezpieczną ze względu na silne pływy, wiatry i duże obszary piaszczyste. W 1893 r. powstała pierwsza nadmorska miejscowość wypoczynkowa, z których powstały cztery: Las Carolinas, La Cantábrica, La Sultana i La Favorita; znajdowały się one między schodami 0 i 7, a niektóre z ich pozostałości są widoczne do dziś. Ostatni z nich został zamknięty w 1936 roku, ale nie przed pozostawieniem (burżuazyjnej) mody na "Baños de Ola" wśród mieszkańców Gijón.

El Muro, emblematyczna promenada, została zbudowana w latach 1907-1915. Warto wspomnieć o budowie "La Escalerona", monumentalnych schodów, w 1933 r. oraz o reformach promenady, które miały miejsce w latach 51, 82 i obecnej, w 1993 r. W 2020 roku rozpoczęto kontrowersyjną deptakizację i naturalizację promenady, zamykając 2 pasy ruchu dla samochodów dzięki tzw. "Cascayu"; prace nie będą miały wpływu na nawierzchnię 93 i szacuje się, że zakończą się w 2025 roku.

Właściwości i warunki kąpieli

Charakteryzuje się drobnym, palonym piaskiem. Fale są umiarkowane/silne i są 3 różne kąpieliska z ratownikami: Escalerona (schody nr 4), Centro (schody nr 7-8) i Piles (schody nr 12). Zazwyczaj obszar Escalerona jest obszarem o najlepszych warunkach wietrznych do kąpieli.

Duża amplituda pływów występujących na tej plaży w znacznym stopniu warunkuje jej szerokość. Obszar centralny jest uważany za niebezpieczny dla kąpiących się ze względu na krótkie prądy spowodowane nierównościami piasku. Obszar ujścia Pile jest również klasyfikowany jako taki ze względu na prądy wodne, nierówności piasku i dużą objętość wody podczas niektórych pływów.

Usługi

Jego duże obłożenie i położenie w samym centrum miasta gwarantują wszelkiego rodzaju usługi: prysznice, baseny, wypożyczalnie leżaków i leżanek, szatnie, szafki, toalety, fontanny wodne… oraz biuro turystyczne na wysokości schodów nr 4.

Posiada ratownika. Od początku maja dyżuruje w weekendy i święta, a od 1 czerwca do 30 września jest stale otwarty w godzinach 10:00-21:00. Centrum ratownicze znajduje się na klatce schodowej nr 12 i posiada system nagłośnienia i informacji, który co godzinę podaje komunikaty o pogodzie i stanie morza. W tym samym budynku usługowym znajduje się siedziba lokalnej policji.

Ze względu na duże rozmiary i integrację miejską jest łatwo dostępny wszystkimi środkami transportu.

Sport

Plaża jest przygotowana do gry w siatkówkę plażową - dwa boiska znajdują się na schodach nr 15 - oraz do gry w piłkę nożną plażową, która jest rozgrywana na schodach nr 7 i 8, gdy pozwala na to przypływ. Na tej plaży uprawia się również inne sporty morskie, takie jak surfing, kajakarstwo morskie i windsurfing.

Wydarzenia

Od 2006 r. w lipcu odbywa się Festiwal Lotniczy w Gijón, który przyciąga tysiące widzów.

Z okazji Semana Grande (Semanona) między 14 a 15 sierpnia odbywa się nocny pokaz sztucznych ogni, znany pod nazwą "Fuegos de Begoña" (Ognie Begoña), ponieważ jest ona patronką Gijón.

Podziękowania

Latem 2010 r. po raz pierwszy wywieszono flagę "Ecoplayas", która została ponownie przyznana w sezonie 2011 r. Również w 2011 r. przyznano wyróżnienie "Q" za jakość turystyczną.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności