Hiszpania

Playa de Poniente (Gijón)

Plaża Poniente jest jedną z trzech plaż miejskich w mieście Gijón, położonym w Asturii, w Hiszpanii. Pozostałe dwie to plaże San Lorenzo i Arbeyal, a rada miasta Gijón posiada sześć innych. Jest on sztuczny i powstał w połowie lat 90.

Lokalizacja

Znajduje się w zachodniej części miasta, którego wschodnią granicę stanowi Marina Gijón, a zachodnią dzielnica Natahoyo, co sprawia, że jest bardzo dobrze zlokalizowany w centrum miasta. Nadbrzeże znane jest pod nazwą Fomento i jest popularne ze względu na życie nocne.

Deptak, przy którym znajduje się plaża, nieformalnie nazywany jest Poniente lub Paseo Marítimo de Poniente. Na wschodnim falochronie plaży znajduje się nowoczesny kurort nadmorski "Talasoponiente", na środku promenady - komin zburzonej Fábrica de Vidrios de Gijón, a na szczycie kilku starych stoczni - Akwarium Gijón.

Jest bardzo dobrze połączona z miastem, kilka linii autobusowych oferowanych przez Emtusa parkuje przed plażą, bardzo często można poruszać się po okolicy pieszo lub ścieżką rowerową, a w pobliżu plaży znajdują się również publiczne parkingi.

Charakterystyka

Ma długość około 500 metrów i powierzchnię około 140 000 metrów kwadratowych w czasie odpływu i około 60 000 metrów kwadratowych w czasie przypływu. Jest bardzo ruchliwe i łatwo dostępne, z szerokimi centralnymi schodami i dostępem dla osób mających trudności z poruszaniem się, a także z obecnością ratowników w sezonie letnim.

Obiekty użyteczności publicznej

Na plaży Poniente znajduje się kilka pryszniców w trzech strefach (zachodniej, środkowej i wschodniej) oraz kilka kabin do kąpieli dla pieszych. Jest to część Środkowego Wybrzeża Asturii, nie ma tu ani roślinności na plaży, ani ochrony środowiska.

Posiada również kładkę dla pieszych, która jest instalowana tylko w okresie letnim. Chodnik ten prowadzi od centralnej klatki schodowej (zaczyna się na najniższym piętrze budynku ratowników) do punktu oddalonego o 10 metrów od brzegu morza.

Ratownictwo

W centralnej części promenady znajduje się budynek bazy ekipy ratowniczej, w którym mieszczą się służby nadzoru, ratownictwa i pierwszej pomocy na plaży, skoordynowane z Centrum Ratownictwa zainstalowanym w klatce schodowej nr 12 na plaży San Lorenzo w Gijón.

Uzupełnieniem nadzoru jest wieżyczka i maszt umieszczony w pobliżu, na którym w zależności od warunków umieszcza się zieloną, żółtą lub czerwoną flagę, choć zwykle jest to flaga zielona.

Inne informacje

W czerwcu odbywa się festiwal ognisk w San Juan, w którym bierze udział ponad 100 000 osób.

W sierpniu odbywa się festiwal nalewania cydru, podczas którego ludzie próbują pobić rekord.

Podczas obchodów święta patrona, zwanego "La Semanona", odbywają się zazwyczaj wieczorne koncerty na scenie umieszczonej na samej plaży.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Playa de Poniente (Gijón)
Playa de Poniente (Gijón) - Plaża Poniente jest jedną z trzech plaż miejskich w mieście Gijón, położonym w Asturii, w Hiszpanii. Pozostałe dwie to plaże San Lorenzo i Arbeyal, a rada miasta Gijón posiada sześć innych. Jest on sztuczny i powstał w połowie lat 90....
Playa de San Lorenzo
Playa de San Lorenzo - Plaża San Lorenzo znajduje się w samym centrum Gijón. Plaża o długości 1550 metrów i kształcie muszli jest jedną z najbardziej charakterystycznych plaż w Księstwie Asturii. Rozciąga się on od klatki schodowej nr 0 ("La Cantábrica"), znajdującej się za kościołem...
Playa del Arbeyal
Playa del Arbeyal - Plaża El Arbeyal jest najbardziej wysuniętą na zachód plażą w Gijón (Asturia, Hiszpania). Plaża El Arbeyal jest trzecią co do ważności plażą w Gijón, graniczącą z popularnymi dzielnicami La Calzada i El Natahoyo. Jest to bardzo lubiana plaża, która odzyskała...
Playa de El Rinconín - Plaża El Rinconín, znana również jako plaża Cervigón, to hiszpańska plaża miejska w Gijón, w Asturii, sąsiadująca z inną miejską plażą, plażą San Lorenzo. Niektórzy autorzy uważają, że plaże El Rinconín i Cervigón to w rzeczywistości dwie bardzo różne plaże...
Playa de Peñarrubia
Playa de Peñarrubia - Plaża Peñarrubia znajduje się w dzielnicy Somió, w hiszpańskiej gminie Gijón, w Asturii. Opis Plaża Peñarrubia jest łatwo dostępna, ponieważ można do niej dojechać samochodem, a z parkingu zejść kilkoma schodkami na piaszczyste podłoże. Plaża znajduje się w centrum Gijón....
Playas de Xivares, Peña María y Aboño
Playas de Xivares, Peña María y Aboño - Plaże Xivares, Peña María i Aboño znajdują się w parafii Albandi, w okręgu miejskim Carreño, w Asturii. Stanowią one część plaż Środkowego Wybrzeża Asturii i pomimo występowania na nich roślinności, jak w przypadku praktycznie całego Środkowego Wybrzeża Asturii, nie są...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności