Hiszpania > Asturia (Region)

Playa de La Isla (Perlora)

Plaża La Isla, jak popularnie nazywana jest zatoka Entrellusa, znajduje się w osłonie tak zwanej wysepki Entrellusa, która znajduje się w miasteczku mieszkalnym Perlora, w parafii Perlora, i jest uważana za jedno z najważniejszych historycznych odniesień do wielorybniczej przeszłości tego regionu Asturii. W rzeczywistości, najstarsza dokumentacja dotycząca wielorybnictwa na wybrzeżu Asturii odnosi się właśnie do tego miejsca.[9

Historia

Jak wynika ze wspomnianych dokumentów, w 1232 r. właściciele wyspy, którymi byli opat i klasztor Santa María de Arbas w Arbas del Puerto w León, wydzierżawili ją Fernanowi del Monte i Juanowi Beringuelowi, sąsiadującym z Avilés, a zapłata nastąpiła nie tylko w pieniądzach, ale także w części ich zysków z połowu wielorybów:

"…con sus Essidas e con suas entradas e con suas derecturas que nos den de quantas balenas maten, qe a terra vengan tantos veinte maravedís de cada balena e suas costunres, e se por ventura tal balena maten que no valga esos maravedís, da lo tercio de la balena: e de la balena que ayen e na mar muerta dale el quarto dela: e sé l'Abad quisiere enante treinta maravedís, que los XX maravedís de cada balena dayelos a este primero en truecho que ven con suas costunres de cada balena . "

Pacual Madoz, w połowie XIX wieku, w swoim Słowniku określa ten obszar jako: "Puerto muy reducido…. znajduje się na wschód od punktu Socampo, jego wejście jest osłonięte przez wyspę, ale jest używane tylko przez rybaków poławiających sardynki, małymi łodziami, ponieważ żaden inny rodzaj nie może tam wpłynąć: są oznaki, że było tam zaludnienie, ale dzisiaj jest opuszczone: nadal istnieją pozostałości robót, dzięki którym wydaje się, że łodzie rybackie były mocowane na lądzie, aby chronić je przed szalejącym morzem i siłą wiatrów".

Chociaż nie można dziś mówić o żadnych widocznych pozostałościach przeszłości wielorybniczej, szczątki szkieletowe waleni zostały odkryte podczas budowy kompleksu mieszkalnego znanego jako Ciudad Residencial de Perlora. Szczątki wielorybów i delfinów zostały odkryte podczas budowy kompleksu mieszkalnego znanego jako Ciudad Residencial de Perlora. Szczątki wielorybów i delfinów zostały znalezione w okolicy.

Opis

Jest to niewielka plaża, przypominająca raczej małą zatoczkę, w kształcie muszli, o długości około 15 metrów i średniej szerokości 5 metrów, która zmienia się znacznie w zależności od pływów. Jest to plaża mieszkalna o niskim stopniu zajętości. Nie ma tu żadnych usług, ale ponieważ znajduje się obok plaży Carranques, można korzystać z usług świadczonych przez tę ostatnią. Należy zachować ostrożność podczas kąpieli, ponieważ na dnie morza znajdują się skały..

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności