Hiszpania > Valencia (Region)

Playa de la Devesa del Saler

Plaża należąca do gminy Walencja, przez pewien czas znana również jako Playa de la Malladeta. Wraz z Playa del Saler znajduje się w Dehesa del Saler, czyli w pasie piasku oddzielającym Albuferę od Morza Śródziemnego.

Plaża, o długości prawie pięciu kilometrów, ma drobny, złoty piasek. Jego główną atrakcją jest niezwykłe środowisko naturalne, ponieważ znajduje się w Parku Naturalnym Albufera.

Ważne są również rozległe wydmy nadmorskie występujące na plaży, ponieważ chronią one bogaty ekosystem, w którym wraz z lagunami i malladami (zagłębieniami międzywydmowymi) przeplatają się różne rodzaje roślinności, takie jak sosny, palmy, dęby kermes, drzewa mastyksowe i wiciokrzewy, dając schronienie licznym ptakom. Niektóre gatunki są endemiczne.

Wydmy i mallady zostały niedawno zregenerowane, ponieważ w latach 60. i 70. zostały zniszczone z zamiarem zurbanizowania tego obszaru. Realizacja projektu została wstrzymana z powodu sprzeciwu okolicznych mieszkańców. Regenerację podjęto w ramach kilku kampanii od 1988 r. do chwili obecnej (2009 r.), jedną z nich jest projekt Life, mający na celu odtworzenie wydm nadmorskich.

Od północy plaża graniczy z plażą Saler, od której oddziela ją Gola de Puchol Nuevo, kanał łączący Albuferę z morzem. Na zachodzie las sosnowy i droga z Walencji do Perellonet oddzielają go od Albufery i Racó de l'Olla. Na południu od El Perellonet oddziela je kolejny kanał - Gola de Perellonet.

Plażę można podzielić na trzy części: w części północnej znajduje się staw Pujol (val. l'Estany de Pujol), sztuczny staw utworzony w latach 60. ubiegłego wieku, w którym kąpiel jest zabroniona.

W centralnej części miasta, do której można dotrzeć tylko pieszo, znajduje się Casal d'Esplai, duży dom, w którym władze miasta organizują zajęcia dla młodzieży, osób niepełnosprawnych itp.

Na południu znajduje się Parador Nacional de El Saler z polem golfowym, niedawno odnowionym, które spotkało się z dużą krytyką za to, że nadal jest to kompleks o takich cechach, znajdujący się w najważniejszym obszarze ekologicznym parku naturalnego.

Plaża jest przeznaczona dla nudystów, w lecie działa na niej policja i ratownicy, ma niebieską flagę i można na nią dojechać autobusem (przystanki znajdują się przy drodze).

Obecny stan plaży po regeneracji uległ znacznej poprawie. W ten sam sposób, dzięki kontroli odpływu wody z Albufery do morza, znacznie poprawiła się jakość wody. Wspaniała jest również jakość piasku, który co noc jest sprawdzany przez traktory, które dbają o niego i oczyszczają go z wszelkich zanieczyszczeń.

W ostatnich latach plaża ta została odznaczona błękitną flagą UE za swoją jakość.

Nadbrzeże tej plaży zostało uznane za teren mający znaczenie dla Wspólnoty (SCI) [potrzebny cytat].

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności