Hiszpania

El Rompido

El Rompido to miejscowość należąca do gminy Cartaya, w prowincji Huelva, w Hiszpanii. Znajduje się 8 km od głównego miasta, na lewym brzegu rzeki Piedras. W 2021 roku liczyła 2124 mieszkańców.

Historia

Przed jego założeniem znajdował się tu fort lub zamek San Miguel de Arca de Buey. Był to kolejny przykład procesu ponownego zaludniania, który miał miejsce w połowie XV w. w Dolnej Andaluzji (prowincje Huelva, Sewilla, Kordoba i Kadyks), kiedy to z inicjatywy monarchów, rad lub szlachty będącej właścicielami danych terytoriów (oprócz San Miguel, Villanueva de los Castillejos, El Granado i mniejszych wiosek w Señorío de Gibralon) powstało wiele "nowych miast", które miały ożywić regiony opuszczone po wypędzeniu muzułmanów.

Akt założycielski San Miguel został sporządzony 6 kwietnia 1458 r. na polecenie Don Álvaro de Zúñiga. Pochodzenie osadników nie jest znane, choć musieli oni przybyć z północnej Hiszpanii i Portugalii.

W latach 1510-1534 cały obszar lordowski Gibraltaru przeżywał okres kryzysu. W San Miguel liczba ludności zmniejszyła się o jedną trzecią. Przyczyn mogło być wiele, np. odkrycie Ameryki, które doprowadziło do emigracji na nowe ziemie, lub inne przyczyny, takie jak złe zbiory czy epidemie.

W latach 1534-1637 liczba ludności wzrosła prawie w całej prowincji, ale nie w San Miguel. Miasto było wielokrotnie plądrowane, ponieważ ciągłe i produktywne wyprawy pełne bogactw, które przybywały z Ameryki do portów andaluzyjskich, przyciągały do nich część piratów, którzy byli postrachem żeglarzy i napadali na bezbronne miasta, a także takie miasta jak Kadyks i Gibraltar. Z tego powodu Filip II nakazał zorganizowanie obrony wybrzeża poprzez budowę fortyfikacji, jednej w Punta Umbría, a drugiej obok Laguna del Portil. Chcieli też budować inne w innych miejscach, m.in. w San Miguel de Arca de Buey.

Jednak 10 sierpnia 1577 r. D. Luis Bravo Laguna polecił naprawić twierdzę San Miguel, budując małą wieżę, która miała służyć jako światło i ostrzegać inne wieże. Złupienie trwało nadal, a San Miguel wyludniło się tak, że w 1597 r. trzeba było wydać nowy statut w celu ponownego zaludnienia miasta. Jednak te same problemy nie ustąpiły i w 1630 r. miasto całkowicie się wyludniło.

W styczniu 1651 roku Cartaya objął w posiadanie San Miguel, pierwszego stycznia, na mocy upoważnienia udzielonego przez księcia Béjar burmistrzowi Corregidor y Justicia Mayor de Gibraleon do objęcia w jego imieniu miasta San Miguel de Arca de Buey. Wielkie trzęsienie ziemi w 1755 r. zniszczyło cały kościół i jego wieżę.

Najbardziej reprezentatywnym zabytkiem jest stara latarnia morska, zbudowana w 1861 r. w stylu przemysłowym z XIX w., uznana za zabytek o znaczeniu lokalnym, zastąpiona przez nową latarnię El Rompido, zbudowaną w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Dehesa de San Miguel, gdzie znajduje się El Rompido, została sklasyfikowana przez Radę Prowincji jako stanowisko archeologiczne.

Tożsamość, historia i kultura El Rompido są nierozerwalnie związane z morzem i rybołówstwem, o czym świadczy Real de la Almadraba de Nueva Umbría (Lepe), niedawno uznany za dobro kultury z inicjatywy Stowarzyszenia Sąsiedzkiego El Rompido, czy tradycyjne łodzie zwane "amarraíllos históricos", zakotwiczone w ujściu rzeki Piedras.

Środowisko fizyczne i miejskie

El Rompido leży 8 kilometrów na południe od Cartaya (Huelva), gminy, od której jest administracyjnie zależne. Jest to nadmorska miejscowość, której osobliwością są dwie latarnie morskie znajdujące się blisko siebie: stara latarnia z XIX wieku i obecna latarnia El Rompido z lat 70. ubiegłego wieku.

Jedną z głównych atrakcji miasta jest widok na Flecha del Rompido, znajdującą się w gminie Lepe, na drugim brzegu rzeki Piedras, która stanowi część Paraje Natural Marismas del Río Piedras y Flecha del Rompido. Flecha jest jedną z jedynych ruchomych formacji lądowych w Europie. Rośnie ona o 40 metrów rocznie z powodu efektu sedymentacji piasku wywołanego dynamiką pływów. Jest to jedyna plaża w Huelvie oficjalnie uznana za plażę nudystów. Do i z tej plaży, która została uznana za plażę nudystów, kursuje codzienny rejs promem. Do i z tej plaży kursuje codzienny rejs promem.

Przez całe lato codziennie kursuje prom przez rzekę Piedras z portu El Rompido do La Flecha.

Ponadto w El Rompido znajduje się plaża rzeczna San Miguel, charakteryzująca się zakotwiczeniem prawie stu tradycyjnych pater, zwanych przez miejscową ludność "amarraíllos históricos". Mobilizacja Stowarzyszenia Sąsiedzkiego El Rompido skłoniła Andaluzyjską Agencję Portów Publicznych (Junta de Andalucía) do uregulowania kwestii kotwiczenia tego typu tradycyjnych pater, obecnych w ujściu rzeki od końca XIX wieku.

Demografia

El Rompido to miasto z tradycjami żeglarskimi, które w ciągu ostatniej dekady podwoiło swoją populację i według danych Narodowego Instytutu Statystyki w 2020 roku będzie liczyć 1946 mieszkańców. Liczba mieszkańców El Rompido podwoiła się w ciągu ostatniej dekady.

Średnia wieku mieszkańców jest znacznie niższa od średniej krajowej, przy czym odsetek młodzieży i dzieci jest wyższy niż na poziomie krajowym (19,63% poniżej 18 roku życia wobec 16,78% na poziomie krajowym).

Polityka

El Rompido jest miejscowością zależną od Rady Miasta Cartaya. Obecnie funkcję burmistrza pełni Josefa Inmaculada González Bayo (PSOE-A).

Gospodarka

Działalność morska stanowiła podstawę lokalnej gospodarki do lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to rozpoczął się okres transformacji w kierunku gospodarki skoncentrowanej na modelu turystyki o niskiej gęstości zaludnienia, golfie i sportach wodnych. Dowodem na to są różne hotele, które zostały wybudowane, a także istnienie trzech przystani jachtowych, oprócz portu El Rompido. W centrum miasta znajduje się wiele restauracji specjalizujących się w daniach z ryb i owoców morza, prowadzonych przez byłych żeglarzy i szyprów z wieloletnim doświadczeniem w rybołówstwie. Obecnie jednak mniej niż 10% miejscowej ludności zajmuje się rybołówstwem, a turystyka zastąpiła rybołówstwo jako siła napędowa gospodarki tego nadmorskiego miasteczka (INE, 2014). W ciągu ostatniej dekady nastąpił wzrost liczby odwiedzających, co sprawiło, że od 2014 roku El Rompido uznawane jest za Strefę Dużego Wpływu Turystycznego. Napływ turystów koncentruje się głównie w sezonie letnim, kiedy to cztery hotele o standardzie 4 gwiazdek lub wyższym odnotowują obłożenie bliskie 100%.

Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Huelvie w 2016 r., tylko 3% mieszkańców deklarowało miesięczne dochody poniżej płacy minimalnej, a ponad 60% badanych - dochody powyżej 1500 euro miesięcznie.

Turystyka

Mimo że pierwsi turyści pojawili się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, region ten przyjmuje gości już od 1960 roku. Ci pierwsi wczasowicze, jako nieliczni i rodzinni, szybko zintegrowali się z miejscową ludnością. Jednak dopiero wraz z nadejściem XXI wieku miasto (i cały obszar Costa de la Luz) przeszło modernizację ukierunkowaną na turystykę słoneczną, plażową, golfową i sporty wodne. W bezpośrednim sąsiedztwie wybudowano cztery cztero- i pięciogwiazdkowe hotele, małe centrum handlowe i kilka pól golfowych.

Jako ośrodek turystyczny El Rompido przyjmuje obecnie dwa profile odwiedzających: starszych entuzjastów golfa z krajów Unii Europejskiej, takich jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania, oraz osoby z Wielkiej Brytanii.

Francja, Niemcy czy Wielka Brytania oraz turystyka rodzinna w głębi kraju, hiszpańskie rodziny z dziećmi, które przyciąga oferta gastronomiczna oraz słońce i plaża.

Uroczystości

W ostatni weekend lipca odbywa się festiwal na cześć Virgen del Carmen, podczas którego organizowane są tradycyjne wyścigi łodzi. W niedzielę obraz jest niesiony w procesji, a marynarze wypływają łodzią wzdłuż rzeki Piedras, aby na pokładzie łodzi złożyć jej osobliwą ofiarę z kwiatów.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

El Rompido
El Rompido - El Rompido to miejscowość należąca do gminy Cartaya, w prowincji Huelva, w Hiszpanii. Znajduje się 8 km od głównego miasta, na lewym brzegu rzeki Piedras. W 2021 roku liczyła 2124 mieszkańców. Historia Przed jego założeniem znajdował się tu fort lub...
Playa de San Miguel (Cartaya) - Plaża San Miguel to nazwa plaży znajdującej się pomiędzy miejscowościami Nuevo Portil i El Rompido, należącymi do miasta Cartaya, w prowincji Huelva (Hiszpania). Jest to plaża w obszarze działania ujścia rzeki Piedras i Flecha de El Rompido z rodzimą roślinnością...
Playa de Nueva Umbría
Playa de Nueva Umbría - Plaża Nueva Umbría to naturalna plaża położona w gminie Lepe (Hiszpania), na zachodnim wybrzeżu prowincji Huelva. Obejmuje ona wybrzeże gminy Lepe od La Antilla do ujścia rzeki Piedras. Obejmuje on wybrzeże gminy Lepe od La Antilla do ujścia rzeki Piedras...
Playa de Santa Pura - Plaża Santa Pura to naturalna plaża położona w gminie Lepe (Hiszpania), na zachodnim wybrzeżu prowincji Huelva. Obejmuje on wybrzeże gminy Lepe od wschodniego krańca La Antilla do plaży Nueva Umbría. Plaża ta stanowi odnogę plaży Nueva Umbría, utworzonej w 2014...
Playa de El Portil
Playa de El Portil - Plaża El Portil to długa plaża znajdująca się w miejscowości El Portil, w gminie Punta Umbria, w prowincji Huelva (Hiszpania). Charakterystyka Jest to miejsce o drobnym, złotym piasku, pokrywające się z końcowym odcinkiem ujścia rzeki Piedras, a jego część znajduje...
La Antilla
La Antilla - La Antilla to nadmorska miejscowość należąca do gminy Lepe, w prowincji Huelva (Hiszpania). Według danych INE w 2020 r. liczba mieszkańców wynosiła 1 608 osób. Historia Plaża La Antilla została odkryta w XVI wieku podczas budowy Wieży Katalońskiej, znajdującej się...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności