Hiszpania > Andaluzja (Region)
Hiszpania > Huelva (Region)

Playa de Nueva Umbría

Plaża Nueva Umbría to naturalna plaża położona w gminie Lepe (Hiszpania), na zachodnim wybrzeżu prowincji Huelva. Obejmuje ona wybrzeże gminy Lepe od La Antilla do ujścia rzeki Piedras.

Obejmuje on wybrzeże gminy Lepe od La Antilla do ujścia rzeki Piedras i pokrywa się z linią brzegową Paraje Natural Marismas del Río Piedras y Flecha del Rompido.

Pochodzenie

Plaża powstała w wyniku trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 r., które ukształtowało obecne zachodnie wybrzeże prowincji Huelva. Zaczęła się również tworzyć Flecha del Rompido, która od tego czasu stale się rozrasta dzięki napływowi materiałów z rzeki Piedras, pływom i przeważającym wiatrom południowo-zachodnim. Przyrost wynosi około czterdziestu metrów rocznie.

Charakterystyka

Ma około 12 km drobnego, złotego piasku, typowego dla wybrzeża atlantyckiego, który jest niemal dziewiczą plażą. Znajdują się tu bagienne krajobrazy, ujścia rzek, systemy wydmowe oraz bogata flora i fauna; cały zestaw ogromnych bogactw naturalnych, które sprawiają, że środowisko to jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody, a także przedmiotem badań i dociekań naukowców.

Flora i fauna

Środowisko to charakteryzuje się również niezwykłym bogactwem ilościowym i różnorodnością gatunków, zarówno flory, jak i fauny, z których część jest zagrożona wyginięciem, znajdując tu swoje naturalne schronienie ze względu na oddalenie od urbanizacji i stan zachowania podmokłych terenów, co sprawia, że jest to obszar gminy o największej wartości ekologicznej i dlatego zasługuje na włączenie do sieci obszarów chronionych Andaluzji.

Na plażach i wydmach gniazdują sieweczka rzeczna, mewa pospolita, mewa żółtonoga, gannet, rybitwa białoczelna i kulik wielki, a także kilka kolonii rybitw białoczelnych i kanarków. Bagna są schronieniem dla rybołowa, różnych gatunków ptaków brodzących, kląskawek, kulików itp. Wśród gadów kameleon jest najbardziej charakterystycznym i zagrożonym gatunkiem, ponieważ w Europie jego obszar występowania jest ograniczony do prowincji Malaga, Kadyks, Huelva i portugalskiego Algarve.

W ten sam sposób, podczas gdy na wydmach roślinność jest sabuliczna, typowa dla nieskonsolidowanych gleb piaszczystych, z wyróżniającymi się m.in. gąsienicą morską, jonquilem i lotosem srebrzystym, na bagnach jest halofilna, przystosowana do środowiska słonego, z przewagą almajos, spartiny, portulaki morskiej, limonastrum, limonium i wrzosu morskiego.

Rozliczenia

Kiedyś istniała tu osada ludzka, Real de la Almadraba de Nueva Umbría, która była zamieszkana do czasu zakończenia połowów tuńczyka. Większość starszych mieszkańców tej dawnej Almadraby mieszka dziś w El Rompido, Lepe lub Isla Cristina. Na początku strzałki znajduje się również zrujnowany dom, który wśród miejscowych znany jest jako "La casa del Palo". Dom ten służył jako miejsce kontroli w czasach reżimu Franco, a jego nazwa pochodzi podobno od kary wymierzanej każdemu, kto się do niego zbliżył.

Dostępy

Można tu dojechać samochodem, a wejście znajduje się obok portu rzecznego El Terrón, naprzeciwko Cabezo de La Bella i pustelni Nuestra Señora de La Bella, gdzie odbywają się prywatne uroczystości i popularne pielgrzymki. Ostatnie 150 metrów, które prowadzi do brzegu, pokonuje się pieszo dzięki dwóm podwyższonym kładkom zbudowanym w 2008 r., które przecinają wydmy i chronią florę i faunę przed pieszymi.

Można się do niego również dostać z portu El Rompido (Cartaya), korzystając z promu, który przepływa przez rzekę Piedras i wysiada przy kładkach Flecha del Rompido.

Nudyzm

Nudyzm jest powszechny w środkowej części plaży w Nueva Umbría, a konkretnie między kładką dla pieszych na końcu drogi z El Terrón a kładką dla pieszych, przy której znajduje się przystań promu kursującego na trasie El Rompido - Nueva Umbría.

Jest ona również oficjalnie uznana za plażę nudystów przez Radę Miasta Lepe. Po kilku latach oznaczania plaży jako plaży dla nudystów, w 2010 roku przyjęto Miejskie Rozporządzenie w sprawie użytkowania plaż w La Antilla i Nueva Umbría, którego artykuł 61 zawiera kompetencje Rady Miejskiej do wnioskowania o ogłoszenie strefy nudystów na części plaż w jej obszarze miejskim. Ostatecznie, Zgromadzenie Plenarne Rady Miejskiej Lepe wyraziło zgodę na uznanie plaży Nueva Umbría za plażę nudystów, o długości 5 kilometrów "od 100 metrów na lewo od przejścia przy drodze Terrón-La Antilla", z wyłączeniem wydm i bagien. 4]

Plaża w Nueva Umbría została również wybrana w 2013 roku jako druga najlepsza plaża dla nudystów w Hiszpanii przez gazetę ABC. Plaża została również wybrana jako druga najlepsza plaża dla nudystów w Hiszpanii przez gazetę ABC.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności