Hiszpania > Almeria (Region)
Hiszpania > Andaluzja (Region)

Cabo de Gata (localidad)

Cabo de Gata, znane również jako El Cabo, to hiszpańska miejscowość i wioska należąca do gminy Almería, w prowincji Almería, we wspólnocie autonomicznej Andaluzji. Znajduje się w południowej części regionu metropolitalnego Almería. Liczba mieszkańców w 2020 roku wynosiła 1 657 osób (INE)..

Geografia

Znajduje się na wschodnim krańcu tej samej miejscowości, 28 kilometrów od miasta, w sąsiedztwie gminy Níjar. Liczy 1375 mieszkańców, których liczba znacznie wzrasta w okresie letnim. Dzielnica jest zanurzona w parku przyrodniczym Cabo de Gata-Níjar, oddalona o zaledwie dwa kilometry od słonych równin Cabo de Gata i 7 kilometrów od latarni morskiej Cabo de Gata, położonej na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Należy do dystryktu Bahía.

Przyroda

Półtora kilometra dalej znajduje się teren podmokły, ujście rzeki Rambla de Morales, popularnie zwanej "El Charco". Te mokradła o powierzchni 4 ha są domem dla wielu ptaków, takich jak flaming różowy, łyski, piaskowce i zagrożona wyginięciem kaczka białogłowa.

W odległości 2 km znajduje się obserwatorium ptaków w Las Salinas, a w odległości 4 km wioska Las Salinas, w której można zobaczyć majestatyczny kościół. Przy wejściu do wioski znajduje się punkt widokowy, z którego można obserwować ponad 100 różnych gatunków ptaków występujących na tym terenie.

Plaża San Miguel

Plaża sklasyfikowana jako Strefa B4 w PORN z 2008 r.

Plaża miejska Cabo de Gata ma biały piasek i, podobnie jak pozostałe plaże na tym odcinku wybrzeża Almerii, jest narażona na stosunkowo częste wiatry, które powodują powstawanie umiarkowanych fal. Plaża została odznaczona błękitną flagą Hiszpanii.

Plaża została odznaczona błękitną flagą za różne usługi, jakie oferuje, takie jak kąpiele, przejścia, usługi ratowników i codzienne sprzątanie.

Historia

W okolicy znaleziono pozostałości prehistoryczne, ale teren wsi nie był zamieszkany aż do XVIII wieku. Ze względu na bogate połowy w jej wodach oraz budowę Torreón de San Miguel, zaczęła się tu osiedlać wioska rybacka. Wioska była otoczona wydmami, które w czasie wiatru wdzierały się na ulice wioski, wchodziły do domów, a nawet zasypywały nagrobki na cmentarzu. W 1927 r. powstał projekt budowy muru po stronie zachodniej, który miał zapobiec wdzieraniu się na wydmy, ale nigdy nie został zrealizowany. W latach 70. zaczęto wydobywać piasek na potrzeby intensywnego rolnictwa, co spowodowało zanik wydm. W miejscowości zachowało się kilka toponimów, takich jak nazwa kompleksu sportowego czy nazwa Las Dunas, jak nazywa się północną część miejscowości.

Gospodarka

Tradycyjnie działalnością gospodarczą wioski było rybołówstwo, choć w ciągu ostatnich 10 lat działalność ta uległa zmianie i głównym zajęciem stało się intensywne rolnictwo. Od 2020 roku okra jest uprawiana w pionierski sposób, jako pierwsze miejsce w prowincji, gdzie się ją uprawia, na obszarze 4 hektarów. W lecie, ze względu na masowy napływ turystów, sektor hotelarski i gastronomiczny zapewnia wiele miejsc pracy dla miejscowej ludności.

Komunikacja

Droga

Jedyny dojazd prowadzi drogą AL 3115, która biegnie między Retamar a latarnią morską, przecinając gminę Níjar przed dotarciem do miasta.

Transport miejski

Ze względu na odległość od miasta nie ma tu komunikacji autobusowej i jest to jedyna dzielnica w gminie, która nie posiada takiej usługi. Mieszkańcy wielokrotnie domagali się, by do tej miejscowości dojeżdżał autobus miejski. Z miastem łączy je międzymiastowa linia autobusowa obsługiwana przez firmę Alsa. Częstotliwość kursowania wynosi siedem autobusów dziennie od poniedziałku do piątku oraz sześć w soboty i niedziele.

Usługi publiczne

Ze względu na oddalenie od miasta i fakt, że jest to najbardziej zaludnione jądro całego parku naturalnego, posiada szereg usług:

Biuro peryferyjne Urzędu Miasta Almería. Można tu przeprowadzić różne procedury administracyjne bez konieczności udawania się do stolicy.

Centrum dzielnicy.

Rynek spożywczy. Stary rynek został zamknięty, a następnie zburzony w 2006 r. Otwarty ponownie w 2010 r., o powierzchni 190 m2 , może pomieścić pięć stoisk, ale tylko jedno jest zajęte. Urząd pocztowy.

Urząd pocztowy.

Gabinet lekarski. Czynne od poniedziałku do piątku.

Szkoła publiczna Virgen del Mar.

Miejski kompleks sportowy "Las Dunas". W jego skład wchodzi boisko do piłki nożnej 11-osobowej, boisko do gier sportowych oraz kort do tenisa ziemnego.

Korty do gry w petanque

Tereny targowe.

Biblioteka miejska.

Cmentarz. Ze względu na bliskość plaży i widok nisz z plaży, sąsiedzi zażądali podniesienia ściany, aby ukryć ten widok.

Kultura

Dziedzictwo

Juan Goytisolo, opisał jego architekturę: "domy są prostokątne, białe, prawie przypominające forty" Z tej architektury pól Nijar nie zachowało się praktycznie nic, pozostało kilka pojedynczych domów o takich cechach.

Główne zabytki to:

Wieża San Miguel.

Kościół na Cabo de Gata. Kościół został zbudowany w XIX wieku, około 1855 roku. Nie posiada fasady, a jej fasadę wieńczy dzwonnica z trzema łukami i dzwonami. Wnętrze jest prostokątną nawą z łukami szczelinowymi i kamiennymi filarami, z kaplicą Virgen del Mar w tylnej części. Otoczony jest zewnętrznym dziedzińcem, na którym w sezonie letnim odbywają się msze. Kościół ma prostokątną nawę z łukami przeponowymi i murowanymi filarami.

Wiatrak Tío Frasquito. Jest to stary wiatrak znajdujący się w centrum miasta na niewielkim wzniesieniu. Straciła ostrza i pozostało po niej tylko wiadro, które zostało przerobione na dom.

Mimo że posiada kilka elementów o znaczeniu etnologicznym, nie są one docenione ani oznakowane. Znajduje się tu koło wodne i kilka studni. Stowarzyszenie sąsiedzkie Las Sirenas zwróciło się z prośbą o promowanie ich jako atrakcji turystycznej.

Fiesty

Uroczystości ku czci Virgen del Mar (Dziewicy Morza) odbywają się 15 sierpnia i trwają kilka dni. Do wydarzeń świątecznych należy procesja Matki Boskiej 15 sierpnia, cucaña oraz procesja morska, podczas której Matka Boska płynie łodzią wzdłuż plaży miejskiej, a za nią podąża procesja łodzi i statków.

Turystyka

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, w miejscowości znajduje się dwugwiazdkowy hotel, hostel i pensjonat, a także liczne mieszkania do wynajęcia w sezonie letnim. Kemping Cabo de Gata jest oddalony o trzy kilometry.

W miejscowości znajduje się plaża o długości kilku kilometrów. Posiada również promenadę o długości 570 metrów, wzdłuż której znajduje się kilka restauracji. Od 2019 r. w mieście organizowana jest plenerowa wystawa fotografii zawieszonych na fasadach sklepów i domów w celu upiększenia miasta i zwiększenia jego atrakcyjności turystycznej, która została wyjątkowo dobrze przyjęta przez mieszkańców i turystów. Wystawa jest otwarta dla publiczności.

Kino i seriale

W mieście kręcono sceny do różnych filmów. W mieście nakręcono kilka filmów.

Smak zemsty (1963).

Ja jestem rewolucją (1966).

Patton (1970). Sceny w "El Charco" na Rambla Morales.

Podróże z moją ciocią (1972).

Ecstasy (1996).

Bull (2016). Sceny przy wieży.

La casa de papel (Trzeci sezon, 2019)..

Sport

.

Drużyna piłkarska, Atlético Cabo de Gata, zdobyła tytuły na poziomie młodzieżowym. W 2006 r. zdobyli mistrzostwo prowincji i Andaluzji w kategorii prebenjamines oraz mistrzostwo Andaluzji w kategorii benjamines w 2008 r. W 2011 roku drużyna niemowląt została mistrzami II Wojewódzkiego Pucharu Federacji .

Od 1994 roku każdego lata odbywa się mecz towarzyski pomiędzy weteranami Atlético de Cabo de Gata a grupą kibiców z Purulleny, który rozgrywany jest latem, pierwszy etap w Cabo de Gata, a rewanż w mieście Granada.

Imprezy sportowe

Ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców w okresie letnim, miasto było gospodarzem wielu plażowych imprez sportowych. Odbyło się siedem edycji turnieju piłki nożnej plażowej, Memoriał Javiera Alonso, w którym w niektórych edycjach brało udział ponad 40 drużyn. W ostatnich latach popularnym sportem stał się tenis plażowy.

W ostatnich latach tenis plażowy stał się popularną dyscypliną sportową w tej dzielnicy, dzięki utworzeniu Cabo de Gata Beach Tennis Club. W 2014 roku odbył się międzynarodowy turniej, który był punktowany do Pucharu Świata w Tenisie Plażowym. Ponadto odbywały się turnieje Andalusian Circuit of Beach Tennis i inne turnieje z okazji świąt lub organizowane przez Radę Miasta Almerii. Jest to również jeden z obiektów Mistrzostw Świata w Tenisie Plażowym.

Jest także jednym z miejsc rozgrywania turnieju siatkówki plażowej Costa de Almería Series. W 2018 i 2019 roku będzie to miejsce rozgrywania turnieju Costa de Almería Series.

W latach 2018 i 2019 CDM Las Dunas było gospodarzem Policupu, mistrzostw w piłce nożnej organizowanych przez Polideportivo Almería.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności