Portugalia > Portugalia kontynentalna (Region)

Praia do Norte (Nazaré)

Praia do Norte to plaża w gminie Nazaré, w zachodnim regionie Portugalii, która zyskała międzynarodową sławę dzięki tworzącym się na niej gigantycznym falom. W miesiącach zimowych fale w Nazaré często osiągają wysokość ponad 15 metrów, a to za sprawą podwodnego kanionu znajdującego się niecały kilometr od wybrzeża, który odprowadza energię fal. Jest bardzo wietrzna i nadaje się do uprawiania bodyboardingu, surfingu, kitesurfingu i windsurfingu.

Charakteryzuje się dużymi falami napływającymi z Atlantyku (kierowanymi przez Kanion Nazaré). Jeden z najsłynniejszych breaków na świecie - beachbreak - ponieważ ma piaszczyste dno, wzdłuż plaży znajduje się wiele szczytów, z których najsłynniejszy to "the rocks". Dostępne fale o wysokości do 2 metrów. Doskonałe warunki można znaleźć od października do marca. Fale te charakteryzują się rampami, trójkątami i siłą. Prądy są bardzo silne i niebezpieczne.

Obecnie odbywają się tu 2 międzynarodowe mistrzostwa: Nazaré Pro (część APB Assossiation of Professional Bodyboarders) w październiku i Nazaré Challenge (część World Surf League Big Wave World Tour) w okresie od października do lutego, a także inne mistrzostwa krajowe, takie jak Circuito Regional do Centro, Etapas do Nacional i Nacional Esperanças. W dzisiejszych czasach nie sposób mówić o Nazaré bez wspomnienia o rekordzie świata wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii największej fali, na jakiej kiedykolwiek surfowano, wynoszącym 24,38 m, ustanowionym przez Brazylijczyka Rodrigo Koxę w Praia do Norte 8 listopada 2017 r. W Praia do Norte surferka Maya Gabeira, również z Brazylii, w lutym 2020 r. ustanowiła rekord najwyższej fali, na której kiedykolwiek pływała kobieta, osiągając wysokość 22,4 m. Zdjęcie satelitarne fali o wysokości 30,9 m z 29 października 2020 r. zostało wykonane przez satelitę Landsat 8 w tym samym dniu, w którym surferka podobno pokonała rekordową falę w tym rejonie.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności