Portugalia > Portugalia kontynentalna (Region)

Praia do Magoito

Plaża Magoito, znana również jako Pedregal, to nadmorskie kąpielisko należące do wybrzeża Sintry, w dystrykcie Lizbona, w Portugalii. Znajduje się on na terenie Parku Naturalnego Sintra-Cascais, w którym znajduje się kilka ciekawych obiektów przyrodniczych. Jest to plaża typu 3, wyposażona i użytkowana warunkowo, uważana za niebezpieczną. Wąska plaża o długości 300 m, zwykle zanurzona podczas przypływu, jest bogata w jod. Jest otoczony dużymi klifami, a dojazd drogą odbywa się wzdłuż drogi Santa Marta, wzdłuż której znajdują się miejsca parkingowe. Na plażę można się dostać schodząc po schodach na wschód od plaży lub idąc drewnianym chodnikiem, który biegnie wzdłuż doliny Ribeira da Mata i zapewnia dostęp dla osób niepełnosprawnych.

Geologia

Tak zwana skonsolidowana wydma jest jedną z najciekawszych cech geologicznych plaży. Jest to wydma nadmorska powstała w wyniku nagromadzenia się piasku powstałego w wyniku połączonego działania morza i wiatru.

Ta skamieniała wydma odpowiada etapowi w procesie ewolucji od luźnego piasku do skały piaskowcowej, który trwa miliony lat. Skonsolidowana wydma Magoito powstała ok. 10 tys. lat temu. Fragmenty wydmy podobnej do wydmy Magoito pojawiają się zaklinowane w klifie w Aguda (plaża bezpośrednio na południe od Magoito) i dalej na północ w Assafora.

Klify, które rozciągają się na południe od Magoito, to ciąg niemal poziomych warstw szarych wapieni i margli, skał osadowych powstałych wiele milionów lat temu, kiedy poziom morza był znacznie wyższy niż obecnie.

Na skonsolidowanej wydmie Magoito widoczne są skośne laminacje, które pozwalają określić kierunek wiatru wiejącego w czasie formowania się wydmy.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności