Portugalia > Portugalia kontynentalna (Region)

Praia de Quiaios

Plaża Quiaios jest położona na północ od Figueira da Foz w Portugalii.

Sytuacja geograficzna

Dzięki rozległej piaszczystej plaży oferuje bogaty i zróżnicowany krajobraz, a w tle widać górę Boa Viagem. Jest to popularna miejscowość wypoczynkowa w gminie Figueira da Foz i jedna z plaż w tej gminie, na której znajduje się najwięcej domów wakacyjnych.

Z kilkudziesięcioma mieszkańcami w ciągu roku, w lecie liczba ta się zwielokrotnia, osiągając kilkaset osób.

Plaża Murtinheira posłużyła już jako scena do nakręcenia kilku odcinków portugalskiej telenoweli.

Dzięki infrastrukturze obejmującej basen, hotel, ośrodek jeździecki (z pensjonatem i restauracją), kompleks sportowy/ośrodek szkoleniowy i pole namiotowe, plaże te są chętnie odwiedzane przez osoby z całego kraju, zwłaszcza z regionu centralnego. Plaże Quiaios i Murtinheira znajdują się około 3 km od miejscowości Quiaios.

Historia

Wioska Quiaios została podarowana w 1122 roku przez królową Teresę (matkę Alfonsa Henriquesa) jej kochankowi Fernão Peres de Trava.

Z powodu nieporozumień między matką a synem, które doprowadziły do bitwy pod S. Mamede, król Afonso Henriques podbił królestwo i wypędził kochanka matki z Quiaios.

Później, w 1134 r., część wioski miała zostać podarowana Paio Guterresowi za jego zasługi dla niepodległości Portugalii, a druga część klasztorowi Santa Cruz de Coimbra. W 1514 r., za panowania króla Manuela I, otrzymuje prawa miejskie. Hrabstwo Quiaios zostało zlikwidowane w 1836 roku i pojawiło się jako parafia Majorka. W 1853 r. weszła w skład gminy Figueira da Foz.

Dziedzictwo, festiwale i pielgrzymki

Dziedzictwo Quiaios jest głównie pochodzenia religijnego; najbardziej emblematycznymi przykładami są Kościół Macierzysty, Kaplica Senhora da Graça, Kaplica Santo Amaro, Kaplica Senhor dos Aflitos i Kaplica Senhora da Boa Viagem. Znajduje się tu również Casa da Renda i Laguna Braças.

Najważniejsze festiwale to: pochówek dorsza, parada Świętego Tomasza, uroczystości Świętego Mamede, Świętego João, śmierć Judasza, "caqueiradas" i "cavalhadas" oraz wielki festiwal ku czci Świętego Ducha, który odbywa się w pierwszą niedzielę października w Murtinheira i co roku przyciąga tysiące ludzi.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności