Portugalia > Portugalia kontynentalna (Region)

Praia do Pedrógão

Pedrógão to miejscowość w parafii Coimbrão w stanie Leiria. Jest to jedyna plaża i kąpielisko w okręgu Leiria. Nadaje nazwę Lasowi Narodowemu Pedrógão, wewnątrz którego jest położony.

Historia

Niegdyś znajdował się tu bastion, który został zniszczony podczas trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 roku. Służyła do obrony portugalskiego wybrzeża przed atakami piratów, którzy grasowali w tym rejonie. Pojawiła się również woda słodka, co musiało sprzyjać odwiedzinom, a nawet osiedlaniu się żeglarzy i rybaków, którzy przybijali do brzegu i odpoczywali tu, aby uzupełnić zapasy wody.

Plaża Pedrógão była niegdyś ujściem rzeki Lis, która z czasem przesunęła się na południe z powodu osadzania się piasku na prawym brzegu, aż w końcu jej ujście znalazło się na północ od Praia da Vieira.

Mieszkańcy tego miejsca od zawsze poświęcali się rolnictwu i rybołówstwu, dzięki czemu do dziś zachowała się sztuka Xávega, będąca symbolem marki. Z czasem znaleziono inne sposoby utrzymania się, takie jak rolnictwo i pracownik przemysłowy Vieira de Leiria. Obecnie miasto utrzymuje się głównie z turystyki.

Wzdłuż klifów przy plaży Pedrógão występuje sukcesja jurajskich wapieni marglistych, w których można znaleźć skamieniałości.

Ostatnio odkryto kilka znalezisk paleontologicznych, mianowicie skamieniałości morskich w skałach podłoża plaży. Dokonano również kilku znalezisk archeologicznych, z których wyróżnia się malowidło jaskiniowe na skale wapiennej o wymiarach 54 na 37 na 19 cm, będące najbardziej przybrzeżnym znaleziskiem tego typu na półwyspie. Na podstawie projektu można przypuszczać, że jest to prosta forma antropomorficzna. Skała jest lekko zwietrzała i była ukryta w wychodni skalnej po stronie Pedrógão Sul, a obecnie znajduje się w miejscu zastrzeżonym.

Oprócz malowideł naskalnych, w 2003 r. na plaży Pedrógão Norte odkryto przypadkowo paleolityczne złoża artefaktów litowych, datowanych na 90 000-30 000 lat temu, kiedy to podczas odpływu odsłoniło się podłoże skalne poniżej plaży.

Czynności kąpielowe

Plaża otoczona jest promenadą z restauracjami i barami, które w sezonie kąpielowym stają się centrum aktywności w tym kurorcie. W lecie odbywają się tu koncerty, mistrzostwa w plażowej piłce ręcznej (przyciągające setki młodych ludzi) i inne zajęcia sportowe. Przyjemne wieczory są magnesem przyciągającym ludzi z całego regionu.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności