Hiszpania

Zahora

Zahora to nadmorska miejscowość położona w gminie Barbate, w prowincji Kadyks, w Andaluzji. Położony jest między Los Caños de Meca a El Palmar. Jest to nieformalne, niewielkie, niemal anegdotyczne skupisko ludności, które w ostatnich latach nabrało znacznie większego wymiaru wraz z rozwojem turystyki na tym obszarze. Liczba mieszkańców Zahora wynosi około 480 osób.

Jej współrzędne geograficzne to długość geograficzna: W3°53'6.04" i szerokość geograficzna: N37°4'54.66". Miejscowość Zahora jest oddalona o 72,1 km od Kadyksu.

Znajduje się ona w Cabo de Trafalgar, w północnej części latarni morskiej, przed dotarciem do Los Caños de Meca, jeśli kierujemy się w stronę Barbate.

W pobliżu tej wioski znajdują się takie miejscowości, jak Conil czy Vejer de la Frontera, do których dojazd zajmuje około 15 minut.

Plaża ta, o gruboziarnistym, złotym piasku, ma różne profile brzegowe na całej swojej długości. Na końcu, w pobliżu Tombolo (Trafalgar), nie ma żadnych zabudowań, jest tam duży system wydm z bogatą roślinnością. Na północnym wschodzie, wille i bary plażowe tworzą nabrzeże o największej liczbie użytkowników.

Zgodnie z tym kryterium plażę można podzielić na dwa odcinki: pierwszy od ujścia potoku San Ambrosio, sezonowego strumienia stanowiącego granicę z gminą Vejer de la Frontera, do początku tombolo, oraz drugi odcinek plaży pozbawiony zabudowań i zdominowany przez naturalną dynamikę tworzącej go specjalnej struktury piasku, z dużą ilością roślinności i rozwiniętym systemem wydm.

Fauna i flora

Najbardziej charakterystyczna flora tego obszaru jest typowa dla lasów śródziemnomorskich: lasy sosnowe i zarośla. Na szczęście stan zdrowotny tych gatunków w parku jest dobry, choć istnieją realne zagrożenia, takie jak pożary czy niekontrolowana urbanizacja, które mogą mieć na nie wpływ. W obrębie flory możemy sklasyfikować różne gatunki w zależności od wydm, na których występują.

Najbardziej reprezentatywne gatunki na wydmach pierwotnych

Żonkil nadmorski (Ammophila arenaria), ostrokrzew nadmorski (Eryngium maritimum), lilia morska (Pancratium maritimun), ostrokrzew nadmorski (Salsola kali), gąsienica morska (Cakile maritima) i mleczaj (Euphorbia paralias).

Najbardziej reprezentatywne gatunki na wydmach wtórnych

Lotus creticus, pasożytowany przez jopo (Orobanche densiflora), Hypochaeris salzmanniana. Również inwazyjne gatunki obce, takie jak trzcina pospolita (Arundo donax).

Najbardziej reprezentatywne gatunki w międzywydmowych obszarach podmokłych

Szczególnie dominuje trzcina pospolita (Juncus maritimus), w mniejszym stopniu sitowie (Typha domingensis), trzcina pospolita (Phragmites australis), kasztanowiec (Scirpus maritimus) i bagno zwyczajne (Scirpus littoralis), a na obszarach mniej zalewanych trawy (Cynodon dactylon i Paspalum paspaloides).

Z kolei fauna zasługuje na większą uwagę. Na tym obszarze występują gatunki gadów zagrożone wyginięciem, a także owady i ptaki o szczególnym znaczeniu, takie jak jaszczurki, brodźce i sterniczki. Na tym obszarze występują kameleony, jaszczurki okularowe, bardzo rzadkie gatunki motyli, a także zagrożone wyginięciem płazy, takie jak kumak nizinny (Pleurodeles waltl), biegus zmienny (Bufo calamita) i kumak nizinny (Pelobates cultripes).

Klimat

Klimat Zahora to oceaniczny klimat śródziemnomorski wybrzeża atlantyckiego. Charakteryzuje się łagodnymi zimami, z temperaturami zawsze powyżej 10º, oraz umiarkowanymi latami, ze średnimi temperaturami około 25º.

Plaże

Plaża w Zahora jest bardzo rozległa, z drobnym, białym piaskiem i rozciąga się od grobowca latarni morskiej Trafalgar do plaży Mangueta. Granicę z obszarem El Palmar wyznacza strumień przy samej plaży Mangueta.

Plaża ma około 3 kilometrów długości, a miejscowi dzielą ją na strefy. Pierwsza strefa, która rozciąga się od latarni morskiej Trafalgar do Sajorami, znana jest jako La Aceitera lub La Cala Isabel; druga strefa to plaża Sajorami, która wzięła swoją nazwę od znanego lokalnego imienia; trzecia strefa to Playa de Mangueta (ściśle do potoku).

Południowy kraniec plaży jest praktycznie bezludny, nawet w lecie, i stanowi atrakcyjne miejsce do spacerów, zagubienia się wśród wydm lub uprawiania nudyzmu. Urbanizacja składa się z grupy domów i niezabudowanych dróg, które utrudniają dojazd samochodem do plaży. Do urbanizacji można dojechać z drogi Los Caños, skręcając z kempingu.

Kultura

Uroczystości

Noc w San Juan. Po spaleniu "Juanillos i Juanillas" jest zwyczaj ochłodzenia się w morzu, rozpalenia ogniska na plaży i spędzenia nocy w towarzystwie.

Jak tam dotrzeć

Na plaże w Zahora można dostać się na kilka sposobów. Jeśli chcesz udać się na Cala Isabel lub do La Aceitera, możesz zostawić samochód w rejonie drogi do latarni morskiej Trafalgar i przejść obok latarni morskiej lub na drodze Conil - Los Caños de Meca, skręcić w drogę z napisem La Aceitera. Następnie wystarczy podążać za znakami prowadzącymi na plażę lub do baru na plaży Kalima, aby dotrzeć na miejsce. W tej okolicy, w najbardziej ruchliwych miesiącach, nie ma zbyt wiele miejsca na pozostawienie samochodu, ale prawie przy samej plaży znajduje się publiczny parking. Można tam również dotrzeć przez teren Camping Caños de Meca lub Camping Pinar de San José. Tam obiera się kierunek na plażę, która jest doskonale oznakowana przez Sajorami. Aby dostać się do dzielnicy Mangueta, należy skręcić w uliczkę prowadzącą od Bar Saboy i dojść do tej dzielnicy.

Gastronomia

Gastronomia Zahora jest częścią gastronomii prowincji Kadyks, a jej głównym elementem są owoce morza, zwłaszcza tuńczyk almadraba. Dlatego też Zahora oferuje szeroki wybór restauracji, barów i zajazdów.

Zahora jako taka nie ma typowych potraw, chociaż znajduje się w nadmorskim regionie Kadyksu, który ma silną osobowość gastronomiczną i cieszy się niesamowitymi produktami zarówno z morza, jak i z głębi lądu.

Owoce morza

Obszar Zahora (Barbate) jest znany z silnego przemysłu rybnego, co przekłada się na dobrą dostępność świeżych ryb i owoców morza. W restauracjach w okolicy zwykle można znaleźć takie produkty, a wśród nich dania z leszcza morskiego, okonia morskiego, dorady, soli, czerwonej płetwy i wielu innych ryb z lokalnego wybrzeża.

Na szczególną uwagę zasługują dania z tuńczyka błękitnopłetwego, który jest poławiany w lokalnych tonarach. Tuńczyk błękitnopłetwy to ryba, z której wszystkiego się używa i której mięso ma bardzo różne odcienie w zależności od obszaru, z którego zostało złowione.

Solone ryby i mojamy to kolejny mocny punkt tutejszej gastronomii, z wieloma możliwościami i jakością, smaki są intensywne, a produkty najlepszej jakości są tak samo wykwintne jak najlepsze iberyjskie wędliny. Jeśli chodzi o ciekawsze smaki, w lokalnych menu można zazwyczaj znaleźć tzw. ortiguillas, czyli smażone ukwiały, które skupiają cały smak morza w jednej porcji.

Produkty lokalne

Tutejszy ogród warzywny jest bogaty i rozprzestrzenia się poza prowincję, zwłaszcza ten pochodzący z Conil. Z Sierry pochodzą wspaniałe kiełbasy i sery. Bardzo typowym serem z Kadyksu jest smaczny Payoyo.

Jeśli chodzi o mięso, rodzimą rasą jest krowa Retinta, którą można spotkać nawet na plażach podczas spacerów w poszukiwaniu pastwisk i z której pozyskuje się wspaniałe kawałki mięsa, przypominające jakością najlepszą krajową cielęcinę.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Zahora
Zahora - Zahora to nadmorska miejscowość położona w gminie Barbate, w prowincji Kadyks, w Andaluzji. Położony jest między Los Caños de Meca a El Palmar. Jest to nieformalne, niewielkie, niemal anegdotyczne skupisko ludności, które w ostatnich latach nabrało znacznie większego wymiaru wraz...
Costa de la Luz
Costa de la Luz - Costa de la Luz to hiszpańskie wybrzeże Zatoki Kadyksu. Jest to region w południowo-zachodniej części Andaluzji, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża prowincji Huelva i Kadyks, od ujścia rzeki Gwadiany do Tarify. Jest to cel turystyki krajowej, a także cel podróży...
Playa de la Hierbabuena
Playa de la Hierbabuena - Plaża Hierbabuena to plaża w Barbate (prowincja Kadyks, Andaluzja, Hiszpania), położona w parku przyrody La Breña y Marismas del Barbate. Znana jest również jako "Playa del Chorro", ze względu na istnienie kilku cieków wodnych w pobliskich klifach. Znana jest również...
Playa de los Bateles
Playa de los Bateles - Plaża Los Bateles znajduje się w Conil de la Frontera (Kadyks, Hiszpania), na wybrzeżu Costa de la Luz. Ma 850 metrów długości i 130 metrów szerokości, biegnie wzdłuż centrum miasta od ujścia rzeki Salado. Skład podłoża to drobny złoty piasek,...
Playa Nuestra Señora del Carmen
Playa Nuestra Señora del Carmen - Plaża Nuestra Señora del Carmen to plaża miejska w Barbate, na wybrzeżu Costa de la Luz (prowincja Kadyks, Andaluzja, Hiszpania). Plaża znajduje się w Barbate, na wybrzeżu Costa de la Luz, w prowincji Kadyks, Andaluzja, Hiszpania. Lokalizacja i ogólna charakterystyka...
Playa de La Fontanilla
Playa de La Fontanilla - Plaża La Fontanilla to plaża w Marbelli, na wybrzeżu Costa del Sol, w prowincji Malaga, w Andaluzji, w Hiszpanii. Jest to plaża miejska o złotym piasku i umiarkowanych falach, położona na starym mieście i obok przystani w Marbelli. Jego długość...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności