Hiszpania > Almeria (Region)
Hiszpania > Andaluzja (Region)

San José (Almería)

San José to miejscowość w gminie Níjar, w prowincji Almería (Andaluzja, Hiszpania), na terenie Parku Naturalnego Cabo de Gata-Níjar. W 2014 r. liczyła 849 mieszkańców (INE)..

Historia

W latach 1733-1735 wybudowano nowy zamek lub fort o nazwie San José (stąd późniejsza nazwa miasta). Kosztował około 150 000 reales de vellón i był wyposażony w działa artyleryjskie rozmieszczone w trzech bateriach. W czasie wojny o niepodległość został rozebrany i zrujnowany, a następnie zajęty przez policję w celu ochrony wybrzeża. Pod koniec 1960 r. na szczycie baterii wybudowano koszary Guardia Civil, które istnieją do dziś.

Po opuszczeniu koszar pozostała większość baterii, w których znajdowała się artyleria.

Przyroda i turystyka

Miejscowość San José położona jest w zatoce osłoniętej z obu stron wysokimi skałami, z szerokimi i pięknymi plażami otoczonymi górami. Jest to wejście do jednego z dziewiczych obszarów parku: Zatoki Genueńskiej, plaży Mónsul (znanej z filmów o międzynarodowej sławie, które były tam kręcone) itp. Jest to mała wioska rybacka, przekształcona w miejscowość turystyczną, w której zbudowano przystań jachtową.

W 2009 r. ponad 25 tys. turystów odwiedziło wspomniane plaże.

Dostęp do plaż

Do plaż Los Genoveses, Mónsul, Media Luna można dotrzeć na kilka sposobów….

Pieszo lub rowerem, 3 km od centrum wioski do Genoveses, 5 km do Mónsul, samochodem drogą do Mónsul, która jest drogą gruntową, płatną 5€ w lipcu i sierpniu przy wjeździe na jeden z parkingów. Parkingi te mają ograniczoną liczbę miejsc i latem zwykle wcześnie się zapełniają. Pozostawienie samochodu na środku drogi jest zabronione, a strażnicy natychmiast wzywają Guardia Civil i lawetę w celu usunięcia pojazdu i uiszczenia odpowiedniej grzywny. Autobus odjeżdża co pół godziny z wioski i kosztuje 1,5 euro od osoby, pamiętając, że znajdujemy się w parku naturalnym. Należy pamiętać, że znajdujemy się na terenie parku naturalnego i musimy zadbać o zaopatrzenie i zebrać wszystkie nasze śmieci.

Kino

Wspomniane plaże i zatoki są znane z kręcenia prawie stu filmów, teledysków… takich jak Dama pikowa, Indiana Jones i ostatnia krucjata, Porozmawiaj z nią, Granice kontroli, Los hombres de Paco, Punto de mira, Ave María Davida Bisbala, a także programu Cuatro - El campamento, który jest kręcony w Playa de los Genoveses.

Literatura

Pola Nijar, autor: Juan Goytisolo, 1957 r.

Śladami Juana Goytisolo na polach Níjar, Ramón Fernández Palmeral, Amazonia

Na wschód od Cabo de Gata, Ramón Fernández Palmeral, Amazonia

Zakrzywiona twardość krzemienia, Ramón Fernández Palmeral, Amazonia

Śródziemnomorska namiętność, Helena Formentor, Amazon

Tradycje

Szczególne znaczenie w tym mieście ma karnawał w San José oraz San José Obrero (św. Józefa Robotnika) obchodzone 19 marca.

Plaża sklasyfikowana jako strefa B4 w przewodniku plażowym z 2008 r..

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności