Hiszpania > Murcia (Region)

Playa del Hornillo (Águilas)

Ta plaża na Costa Cálida znajduje się w gminie Águilas (Murcja) w Hiszpanii. Położona jest wzdłuż małej zatoki, na której końcu znajduje się Playa Amarilla i mała wyspa Isla del Fraile, a na drugim końcu zatoki znajduje się molo Hornillo, wielkie dzieło architektoniczne zbudowane z żelaza i betonu przez brytyjskiego inżyniera Gustavo Gillmana i brytyjską firmę Great Southern of Spain Railway Company Limited, które służyło jako nabrzeże dla minerałów pochodzących z Sierra de los Filabres, bezpośrednio z wagonów kolejowych na statki za pomocą siły grawitacji, stąd jego wysokość. Po zamknięciu nabrzeża i wielu latach zaniedbania, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wykorzystywano je jako farmę ryb morskich, w której hodowano leszcza morskiego i labraksa, aż do czasu, gdy przeniesiono je na otwarte morze i poza zatokę, aby poprawić jakość wody do kąpieli.

Ze względu na bliskość linii kolejowej, plaża ta jest miejscem, do którego mieszkańcy Lorki i pobliskich miejscowości udają się na plażę pociągiem. W okresach wakacyjnych liczba pociągów wzrasta ze względu na wzrost liczby użytkowników udających się na plażę.

Przed zamknięciem kolei Almanzora w 1985 r. była ona bardzo popularna wśród mieszkańców pobliskich prowincji Granady i Almerii. Dawniej plaża ta znajdowała się poza głównym ośrodkiem miejskim Águilas, oddzielona linią kolejową. Stopniowo zatoka została wchłonięta przez ośrodek miejski (praktycznie należy do niego), z wyjątkiem Playa Amarilla lub Playa del Cigarro i Isla del Fraile, chociaż w bezpośrednim sąsiedztwie trwa proces budowlany.

Przed plażą znajdują się schody z jaskrawo kolorowymi mozaikami, głównie niebieskimi i białymi, w stylu modernistycznym. Na szczycie schodów znajduje się punkt widokowy z ogródkami i ławeczkami oraz esplanada, na której stoi kaplica Ave Maria. Kompleks, znany jako Rincón del Hornillo, jest dziełem murcjańskiego artysty Juana Martíneza Asensio, znanego jako El Casuco, ucznia Gaudiego. Obecnie znajduje się tu również duże centrum handlowe o nazwie Rincón del Hornillo.

Obecnie w pobliżu znajduje się również duże centrum handlowe Águilas Plaza.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności