Hiszpania > Cantabria (Region)

Playa de los Bikinis

Plaża Los Bikinis (znana również jako plaża Bikini) to plaża znajdująca się w gminie Santander, stolicy wspólnoty autonomicznej Kantabria (Hiszpania).

Lokalizacja

Plaża Bikini znajduje się w zatoce Santander, otaczającej południowo-wschodnią część półwyspu La Magdalena. Na zachodzie graniczy z plażą La Magdalena (która z kolei graniczy z plażą Los Peligros), a na wschodzie z grupą skał, za którymi znajduje się Embarcadero Real i Mareógrafo. Nie jest możliwe dokładne określenie punktu, od którego plaża La Magdalena staje się plażą Los Bikinis, ale mały falochron znajdujący się nieco za Klubem Tenisowym, na wysokości Calle La Horadada, może służyć jako granica między nimi. W pobliżu tego miejsca znajduje się zjazd na plażę.

Charakterystyka

Oficjalnie, według danych Ministerstwa Środowiska, długość plaży wynosi 250 m, a jej średnia szerokość 30 m. Podczas przypływu najbardziej wysunięta na wschód część plaży znika całkowicie, a pozostała część zmniejsza się do kilku metrów. Podczas odpływu plaża znacznie się poszerza, odsłaniając wiele skał.

Na plaży prawie nie ma fal. Gdy duży statek wpływa do zatoki lub z niej wypływa, mogą pojawić się niewielkie fale.

Bardzo blisko plaży Bikinis znajdują się wysepka La Torre (na której znajduje się szkoła żeglarska) oraz wyspa La Horadada (na której znajduje się mała latarnia morska). Oba są stosunkowo łatwo dostępne drogą morską.

Falochron

Na plaży znajduje się falochron zbudowany z kamienia i cementu pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Falochron ten, popularnie zwany "murem", dzieli linię brzegową na dwie części, ale ma duże łuki, które umożliwiają kąpiącym się przejście. Na południu budowla wystaje w morze na około 200 metrów. W przeciwnym kierunku falochron znika w piasku na długo przed dotarciem do końca plaży, tak że plaża jest podzielona tylko częściowo.

Poglądy

Patrząc w kierunku południowym, można zobaczyć piaski El Puntal, część miasta Somo (na południowym wschodzie) oraz park przyrody Macizo de Peña Cabarga, w którym wyróżnia się szczyt Pico Llen z dużymi antenami i wieżą camera obscura.

Na wschodzie widać grupę skał i pnączy, nad którymi wznosi się dawna siedziba królewskiego zarządcy Palacio de la Magdalena, a obecnie siedziba Obrony Cywilnej.

Na zachodzie widać plażę La Magdalena i plażę Los Peligros. Powyżej nich wyłaniają się mury promenady Reina Victoria, a nad nimi widać m.in. budynki El Promontorio i, na szczycie, Hotel Real.

Na północy, najbardziej wysunięta na zachód część plaży graniczy z Tennis Club i kilkoma domami szeregowymi (oficjalnie znajdującymi się na Calle La Horadada). Obszar centralny jest od północy ograniczony kamiennym murem, który odgradza teren, na którym znajduje się Campa de La Magdalena. We wschodniej części plażę ogranicza zalesiony i skalisty obszar. Za drzewami na tym wschodnim obszarze można dostrzec część wieży Pałacu Magdaleny, niewielki morski las sosnowy i Stajnie Królewskie.

Pochodzenie nazwy

Bardzo blisko plaży Bikinis znajduje się Międzynarodowy Uniwersytet Menéndez Pelayo, na którym od początku XX wieku prowadzone są kursy języka hiszpańskiego dla obcokrajowców, przyciągające studentów z całego świata. Od lat sześćdziesiątych studenci europejscy i amerykańscy chodzili na plażę w bikini, co w tamtych czasach wywołało wielkie poruszenie w Santander i stało się elementem, z którym utożsamiano to kąpielisko w pobliżu uniwersytetu. Były to pierwsze bikini, jakie widziano w Hiszpanii.

Nazwę można by przekształcić na hiszpańską i pisać "biquinis" lub "biquini" zamiast "bikinis" lub "bikini", ale ponieważ w czasie "chrztu" plaży termin ten nie został wprowadzony do języka hiszpańskiego, lepiej jest zachować oryginalną pisownię.

Usługi

Służba ratownika od 22 czerwca do 22 września.

Kontenery, do których można wrzucać śmieci.

Prysznice i wanny do kąpieli stóp.

Dostęp

Dostęp jest możliwy po małych schodach lub szerokich rampach.

Na półwysep La Magdalena nie można dojechać samochodem. Najbliższy parking znajduje się przy plaży Camello.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności