Hiszpania

Playa de Las Teresitas

Plaża Las Teresitas to plaża znajdująca się w mieście San Andrés, w gminie Santa Cruz de Tenerife, na wyspie Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania). Jest to najbardziej znana i najbardziej turystyczna plaża w mieście Santa Cruz, oferująca udogodnienia i usługi hotelowe. Jest to sztuczna plaża przekształcona w latach 70. ubiegłego wieku na innej istniejącej wcześniej plaży z czarnego piasku wulkanicznego.

Jest to plaża, która została sztucznie przekształcona w latach 70. ubiegłego wieku w miejsce istniejącej wcześniej plaży z czarnego piasku wulkanicznego. Pierwotna plaża, zwana między innymi Tras la Arena i Las Teresas, została zasypana piaskiem przywiezionym z Sahary, aby wydłużyć jej długość, a dla ochrony przed falami zbudowano falochron.

Falochron

Falochron to konstrukcja chroniąca plażę przed falami. Jest to duże nagromadzenie skał o długości około jednego kilometra, ograniczone dwoma falochronami, które zaczynają się w rejonie cechu rybaków San Andrés i Punta de Los Órganos. Ma dwa otwory gębowe na obu końcach.

Odległość od brzegu wynosi średnio 150 m, choć jest ona bardzo zróżnicowana; w czasie odpływu wynosi co najmniej 110 m, a w skrajnych przypadkach nawet 90 m. W czasie przypływu odległość ta wynosi co najmniej 110 m. W czasie przypływu wynosi on od 175 do 200 m, przy czym udokumentowano jeden przypadek, gdy akwen obejmował całą plażę, a falochron nie był widoczny z brzegu. Znajduje się w odległości 25-30 m od falochronu południowego i 10 m od falochronu północnego.

Krok

Stopień znajduje się na wysokości od 22 m (odpływ) do 60 m (odpływ). To jest cięcie w sztucznym piasku. Zwykle podczas odpływu znajduje się na wysokości półtora metra od powierzchni wody i obniża się do czterech metrów. Stąd powoli opada w dół, aż do początku falochronu. Nurkowanie swobodne jest dozwolone, ale niezalecane. Jeśli chodzi o rzeźbę terenu, to wokół znajdują się duże skały, widoczne nawet na powierzchni, pod wodą i bez ochrony oczu.

Projekt przebudowy

Projekt opracowany przez architekta Dominique'a Perraulta zakładał całkowitą przebudowę i zmianę struktury nabrzeża między granicami obecnego wąwozu Cercado de San Andrés a falochronem na końcu plaży. W tym celu teren przed plażą zostanie odnowiony poprzez przeniesienie niektórych istniejących gatunków roślin, zasadzenie nowych oraz wymianę pomieszczeń handlowych.

Cały projekt został podzielony na dwa etapy działania: etap dotyczący obszaru Playa de las Teresitas, który będzie realizowany przez Ministerstwo Środowiska na mocy Porozumienia o działaniach w strefie przybrzeżnej podpisanego ze Wspólnotą Autonomiczną Wysp Kanaryjskich oraz etap dotyczący dostępu do plaży i uzupełnień, oparty na umowie o współpracy w ramach Planu Jakości Infrastruktury i Turystyki Wysp Kanaryjskich pomiędzy Radą Miasta Santa Cruz de Tenerife a Radą Wyspy Teneryfa.

Ponadto teren wokół plaży zostanie zrekultywowany poprzez skanalizowanie wąwozów Cercado i Las Huertas, stworzenie mostu przez nowe koryto rzeki oraz nowych połączeń z przyszłymi interwencjami. Zaplanowano budowę hotelu w dawnej baterii wojskowej San Andrés, ewentualnego terenu sportowego po drugiej stronie wąwozu oraz poprawę sieci dróg łączących wioski górnej części Anagi z San Andrés i Santa Cruz de Tenerife.

Pierwotny projekt Dominique'a Perraulta obejmował również amfiteatr na świeżym powietrzu, małe kioski i pawilony gastronomiczne wzdłuż całej plaży, kabiny usługowe (toalety, przebieralnie itp.) oraz budynek przeznaczony na parking i lokale handlowe. Ta ostatnia, popularnie zwana Mamotreto, jest obecnie w martwym punkcie, ponieważ budowa została rozpoczęta bez odpowiednich zezwoleń. Ponadto projekt Perraulta obejmował również budowę punktu widokowego na szczycie góry El Suculum. W tym punkcie widokowym miał stanąć duży biały krzyż z widokiem na Las Teresitas, który byłby widoczny z plaży i morza.

Sprawa "Las Teresitas"

Teren wokół plaży został wywłaszczony, przeklasyfikowany i ponownie sprzedany. 19 kwietnia 2007 r. Miguel Zerolo, burmistrz Santa Cruz de Tenerife, został formalnie oskarżony przez Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Wysp Kanaryjskich (TSJC) o przestępstwa oszustwa i sprzeniewierzenia funduszy publicznych w związku z tą operacją. W maju 2007 roku Sąd Najwyższy unieważnił zakup i sprzedaż gruntów przy plaży Las Teresitas jako "sprzeczne z porządkiem prawnym". W kwietniu 2017 r. Sąd Wojewódzki w Santa Cruz de Tenerife skazał Miguela Zerolo (byłego burmistrza) na siedem lat więzienia za przestępstwa, o które został oskarżony. Skazano również radnego ds. planowania miejskiego (Manuel Parejo) oraz dwóch biznesmenów związanych z aferą: Ignacio González i Antonio Plasencia. W kwietniu 2017 r. Sąd Prowincjonalny w Santa Cruz de Tenerife skazał Miguela Zerolo (byłego burmistrza) na siedem lat więzienia za przestępstwa, o które był oskarżony.

Błękitna Flaga

W latach 2000-2003 Las Teresitas zostało odznaczone błękitną flagą, ale sytuacja prawna i sanitarna kiosków na plaży doprowadziła do utraty tego wyróżnienia. ()

Stanowisko paleontologiczne

Na plaży w Las Teresitas znajduje się ważne stanowisko paleontologiczne z czwartorzędu Jest to stanowisko podwodne na zatopionej plaży o powierzchni około 400 metrów kwadratowych. Znajdują się tam skamieniałości mięczaków Charonia variegata i Patella candei (ta ostatnia jest endemitem regionu Makaronezji) oraz innych endemitów o dużej wartości naukowej. Miejsce to słynie z tego, że jest jedynym w zachodniej części Wysp Kanaryjskich, gdzie znaleziono skamieniałości Strombus bubonius, charakterystycznego dla ostatniego interglacjału w regionie śródziemnomorsko-luzytańskim. Stanowisko paleontologiczne Playa de Las Teresitas jest wymieniane jako jedno z najważniejszych na Teneryfie. Stanowisko paleontologiczne Las Teresitas jest jednym z najważniejszych na Teneryfie.

Uroczystości

Na plaży w Las Teresitas odbywały się festiwale i koncerty, z których niektóre są szczególnie dobrze pamiętane, jak na przykład Latin Dawn Festival w maju 1993 roku, na którym wystąpili tacy artyści jak Celia Cruz, Óscar D'León, Rosario Flores, New York Band oraz inni amerykańscy i hiszpańscy piosenkarze. Festiwal był transmitowany na cały kraj przez Televisión Española. Główne doroczne uroczystości, które odbyły się w Hiszpanii w 1993 r., są następujące.

Główne doroczne uroczystości, które odbywają się na plaży lub w jej pobliżu, to miejskie obchody Święta Ognisk San Juan w nocy z 23 na 24 czerwca oraz wejście na plażę obrazu Virgen del Carmen z miasta San Andrés (który jest umieszczony na molo rybackim przy plaży) w ostatnią niedzielę lipca. Główne doroczne uroczystości, które odbywają się na plaży lub w jej pobliżu, to miejskie obchody Święta Ognisk San Juan w nocy z 23 na 24 czerwca oraz wejście na plażę obrazu Virgen del Carmen z miasta San Andrés (który jest umieszczony na molo rybackim przy plaży) w ostatnią niedzielę lipca.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Playa de Las Teresitas
Playa de Las Teresitas - Plaża Las Teresitas to plaża znajdująca się w mieście San Andrés, w gminie Santa Cruz de Tenerife, na wyspie Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania). Jest to najbardziej znana i najbardziej turystyczna plaża w mieście Santa Cruz, oferująca udogodnienia i usługi hotelowe....
Playa de Las Gaviotas
Playa de Las Gaviotas - Plaża Las Gaviotas to zatoka znajdująca się w miejscowości San Andrés, w okręgu Anaga, w gminie Santa Cruz de Tenerife (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania). Plaża znajduje się w miejscowości San Andrés, w okręgu Anaga, w gminie Santa Cruz de Tenerife (Wyspy...
Playa de Antequera
Playa de Antequera - Plaża Antequera znajduje się na południowym wybrzeżu masywu Anaga, należy do gminy Santa Cruz de Tenerife i znajduje się w pobliżu Igueste de San Andrés. Charakteryzuje się drobnym, złotym piaskiem, nietypowym dla wyspy Teneryfy. Charakteryzuje się drobnym, złotym piaskiem pochodzenia...
Playa del Roque de las Bodegas
Playa del Roque de las Bodegas - Plaża Roque de las Bodegas, lub plaża Roque, znajduje się pomiędzy Almáciga i Taganana, w północnej części masywu Anaga, na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania). Ma drobny piasek i ciemny kolor pochodzenia wulkanicznego. Plaża Roque, z drobnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego o...
Playa de Almáciga
Playa de Almáciga - Plaża Almáciga znajduje się poniżej wioski, od której pochodzi jej nazwa, w dzielnicy Anaga w Santa Cruz de Tenerife (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania). Ma drobny piasek o ciemnym wulkanicznym pochodzeniu. Plaża Almáciga, z drobnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego o ciemnym zabarwieniu, charakteryzuje...
Playa de Benijo
Playa de Benijo - Plaża Benijo to dzika plaża położona na wybrzeżu wioski, od której pochodzi jej nazwa, na północ od dzielnicy Anaga, w pobliżu wsi Taganana, do której należy, w gminie Santa Cruz de Tenerife (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania). Znajduje się między Roque Benijo...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności