Hiszpania > Santa Cruz de Tenerife (Region)

Playa de Las Teresitas

Plaża Las Teresitas to plaża znajdująca się w mieście San Andrés, w gminie Santa Cruz de Tenerife, na wyspie Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania). Jest to najbardziej znana i najbardziej turystyczna plaża w mieście Santa Cruz, oferująca udogodnienia i usługi hotelowe. Jest to sztuczna plaża przekształcona w latach 70. ubiegłego wieku na innej istniejącej wcześniej plaży z czarnego piasku wulkanicznego.

Jest to plaża, która została sztucznie przekształcona w latach 70. ubiegłego wieku w miejsce istniejącej wcześniej plaży z czarnego piasku wulkanicznego. Pierwotna plaża, zwana między innymi Tras la Arena i Las Teresas, została zasypana piaskiem przywiezionym z Sahary, aby wydłużyć jej długość, a dla ochrony przed falami zbudowano falochron.

Falochron

Falochron to konstrukcja chroniąca plażę przed falami. Jest to duże nagromadzenie skał o długości około jednego kilometra, ograniczone dwoma falochronami, które zaczynają się w rejonie cechu rybaków San Andrés i Punta de Los Órganos. Ma dwa otwory gębowe na obu końcach.

Odległość od brzegu wynosi średnio 150 m, choć jest ona bardzo zróżnicowana; w czasie odpływu wynosi co najmniej 110 m, a w skrajnych przypadkach nawet 90 m. W czasie przypływu odległość ta wynosi co najmniej 110 m. W czasie przypływu wynosi on od 175 do 200 m, przy czym udokumentowano jeden przypadek, gdy akwen obejmował całą plażę, a falochron nie był widoczny z brzegu. Znajduje się w odległości 25-30 m od falochronu południowego i 10 m od falochronu północnego.

Krok

Stopień znajduje się na wysokości od 22 m (odpływ) do 60 m (odpływ). To jest cięcie w sztucznym piasku. Zwykle podczas odpływu znajduje się na wysokości półtora metra od powierzchni wody i obniża się do czterech metrów. Stąd powoli opada w dół, aż do początku falochronu. Nurkowanie swobodne jest dozwolone, ale niezalecane. Jeśli chodzi o rzeźbę terenu, to wokół znajdują się duże skały, widoczne nawet na powierzchni, pod wodą i bez ochrony oczu.

Projekt przebudowy

Projekt opracowany przez architekta Dominique'a Perraulta zakładał całkowitą przebudowę i zmianę struktury nabrzeża między granicami obecnego wąwozu Cercado de San Andrés a falochronem na końcu plaży. W tym celu teren przed plażą zostanie odnowiony poprzez przeniesienie niektórych istniejących gatunków roślin, zasadzenie nowych oraz wymianę pomieszczeń handlowych.

Cały projekt został podzielony na dwa etapy działania: etap dotyczący obszaru Playa de las Teresitas, który będzie realizowany przez Ministerstwo Środowiska na mocy Porozumienia o działaniach w strefie przybrzeżnej podpisanego ze Wspólnotą Autonomiczną Wysp Kanaryjskich oraz etap dotyczący dostępu do plaży i uzupełnień, oparty na umowie o współpracy w ramach Planu Jakości Infrastruktury i Turystyki Wysp Kanaryjskich pomiędzy Radą Miasta Santa Cruz de Tenerife a Radą Wyspy Teneryfa.

Ponadto teren wokół plaży zostanie zrekultywowany poprzez skanalizowanie wąwozów Cercado i Las Huertas, stworzenie mostu przez nowe koryto rzeki oraz nowych połączeń z przyszłymi interwencjami. Zaplanowano budowę hotelu w dawnej baterii wojskowej San Andrés, ewentualnego terenu sportowego po drugiej stronie wąwozu oraz poprawę sieci dróg łączących wioski górnej części Anagi z San Andrés i Santa Cruz de Tenerife.

Pierwotny projekt Dominique'a Perraulta obejmował również amfiteatr na świeżym powietrzu, małe kioski i pawilony gastronomiczne wzdłuż całej plaży, kabiny usługowe (toalety, przebieralnie itp.) oraz budynek przeznaczony na parking i lokale handlowe. Ta ostatnia, popularnie zwana Mamotreto, jest obecnie w martwym punkcie, ponieważ budowa została rozpoczęta bez odpowiednich zezwoleń. Ponadto projekt Perraulta obejmował również budowę punktu widokowego na szczycie góry El Suculum. W tym punkcie widokowym miał stanąć duży biały krzyż z widokiem na Las Teresitas, który byłby widoczny z plaży i morza.

Sprawa "Las Teresitas"

Teren wokół plaży został wywłaszczony, przeklasyfikowany i ponownie sprzedany. 19 kwietnia 2007 r. Miguel Zerolo, burmistrz Santa Cruz de Tenerife, został formalnie oskarżony przez Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Wysp Kanaryjskich (TSJC) o przestępstwa oszustwa i sprzeniewierzenia funduszy publicznych w związku z tą operacją. W maju 2007 roku Sąd Najwyższy unieważnił zakup i sprzedaż gruntów przy plaży Las Teresitas jako "sprzeczne z porządkiem prawnym". W kwietniu 2017 r. Sąd Wojewódzki w Santa Cruz de Tenerife skazał Miguela Zerolo (byłego burmistrza) na siedem lat więzienia za przestępstwa, o które został oskarżony. Skazano również radnego ds. planowania miejskiego (Manuel Parejo) oraz dwóch biznesmenów związanych z aferą: Ignacio González i Antonio Plasencia. W kwietniu 2017 r. Sąd Prowincjonalny w Santa Cruz de Tenerife skazał Miguela Zerolo (byłego burmistrza) na siedem lat więzienia za przestępstwa, o które był oskarżony.

Błękitna Flaga

W latach 2000-2003 Las Teresitas zostało odznaczone błękitną flagą, ale sytuacja prawna i sanitarna kiosków na plaży doprowadziła do utraty tego wyróżnienia. ()

Stanowisko paleontologiczne

Na plaży w Las Teresitas znajduje się ważne stanowisko paleontologiczne z czwartorzędu Jest to stanowisko podwodne na zatopionej plaży o powierzchni około 400 metrów kwadratowych. Znajdują się tam skamieniałości mięczaków Charonia variegata i Patella candei (ta ostatnia jest endemitem regionu Makaronezji) oraz innych endemitów o dużej wartości naukowej. Miejsce to słynie z tego, że jest jedynym w zachodniej części Wysp Kanaryjskich, gdzie znaleziono skamieniałości Strombus bubonius, charakterystycznego dla ostatniego interglacjału w regionie śródziemnomorsko-luzytańskim. Stanowisko paleontologiczne Playa de Las Teresitas jest wymieniane jako jedno z najważniejszych na Teneryfie. Stanowisko paleontologiczne Las Teresitas jest jednym z najważniejszych na Teneryfie.

Uroczystości

Na plaży w Las Teresitas odbywały się festiwale i koncerty, z których niektóre są szczególnie dobrze pamiętane, jak na przykład Latin Dawn Festival w maju 1993 roku, na którym wystąpili tacy artyści jak Celia Cruz, Óscar D'León, Rosario Flores, New York Band oraz inni amerykańscy i hiszpańscy piosenkarze. Festiwal był transmitowany na cały kraj przez Televisión Española. Główne doroczne uroczystości, które odbyły się w Hiszpanii w 1993 r., są następujące.

Główne doroczne uroczystości, które odbywają się na plaży lub w jej pobliżu, to miejskie obchody Święta Ognisk San Juan w nocy z 23 na 24 czerwca oraz wejście na plażę obrazu Virgen del Carmen z miasta San Andrés (który jest umieszczony na molo rybackim przy plaży) w ostatnią niedzielę lipca. Główne doroczne uroczystości, które odbywają się na plaży lub w jej pobliżu, to miejskie obchody Święta Ognisk San Juan w nocy z 23 na 24 czerwca oraz wejście na plażę obrazu Virgen del Carmen z miasta San Andrés (który jest umieszczony na molo rybackim przy plaży) w ostatnią niedzielę lipca.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności