Hiszpania > Valencia (Region)

Playa de Gandía

Plaża Gandía to plaża w gminie Gandía (Walencja) w Hiszpanii. Jego piaski są zorientowane w kierunku wschodnim na obszarze około siedmiu kilometrów. Na północy piasek rozciąga się w kierunku plaż należących do gmin Jeresa i Jaraco, a na południu ograniczają go doki mariny Club Náutico i portu handlowego.

Plaża Gandía ma doskonałą promenadę, Paseo Marítimo Neptuno, przy której znajdują się różne bary, restauracje, hotele i tereny rekreacyjne. Wreszcie, na północ od plaży znajduje się Playa de la Auhir, znana z gęstych wydm i dziewiczej plaży o wysokich walorach przyrodniczych.

Historia

Do lat pięćdziesiątych XX wieku plaża w Gandíi prawie nie posiadała obszarów zurbanizowanych, z wyjątkiem obszaru położonego najbliżej portu, stanowiącego granicę między morzem a rozległym obszarem naturalnym zwanym marjal, czyli terenem podmokłym, z wydmami nadmorskimi i dużymi obszarami piaszczystymi.

W oddali widać było pierwszy wybudowany hotel. Hotel ten nazwano Hotel Bayren, w nawiązaniu do muzułmańskiego zamku stojącego na pobliskim wzgórzu, na którym znajdowała się starożytna medyna Al-Bayren.

W latach sześćdziesiątych plaża Gandía przeszła proces szybkiej urbanizacji, w ramach którego wybudowano promenadę i równoległe ulice.

To właśnie zapotrzebowanie na turystykę, głównie krajową, a w szczególności z Madrytu, przyczyniło się do tego sukcesu turystycznego, zmieniając w krótkim czasie gospodarkę tego obszaru.

Kolejnym kamieniem milowym w tym procesie była budowa Klubu Morskiego oraz płaskiego obszaru Colonia Ducal, który utrwalił model oferty turystycznej.

Obecnie plaża w Gandíi została odznaczona błękitną flagą, która gwarantuje jakość wody i usług w każdym sezonie turystycznym. Problem z tymi sezonami polega na tym, że zwykle koncentrują się one w lipcu i sierpniu, co oznacza, że większość obiektów i infrastruktury nie jest w pełni wykorzystywana, co stanowi wyzwanie dla władz lokalnych, aby spróbować przełamać tę sezonowość, a także dla przedsiębiorców, aby znaleźć nowe oferty turystyczne oparte na kulturze i sporcie, które angażują miasto, ponieważ plaża znajduje się trzy kilometry od historycznego centrum miasta. Odzwierciedleniem tych starań jest również wielka zmiana urbanistyczna polegająca na połączeniu obszaru miejskiego z plażą za pomocą dużego obszaru promenad i ogrodów aż do portu. Obecnie miasto Gandía liczy około 75 000 mieszkańców.

Klimat

Klimat w Gandíi jest podzwrotnikowy śródziemnomorski (klasyfikacja klimatu Köppen: CSa) z bardzo łagodnymi temperaturami w zimie i bardzo gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 19-20ºC. Ze względu na ilość opadów, jakie Gandía otrzymuje w ciągu roku, jej klimat można uznać za półsuchy podzwrotnikowy BSh, choć ze względu na łagodne temperatury w zimie jest on częścią klimatu śródziemnomorskiego CSa. Najbardziej deszczową porą roku jest jesień. Roczna liczba godzin nasłonecznienia wynosi około 3000 godzin.

Wypoczynek

Plaża Gandía ma zróżnicowaną ofertę rekreacyjną, która nie odpowiada jedynie stereotypowi słońca i plaży. Po pierwsze, ponad trzy kilometry drobnego piasku o średniej szerokości 100 metrów sprawiają, że jest to plaża multidyscyplinarna, na której można nie tylko korzystać z kąpieli, ale także uprawiać różne sporty, zarówno wodne, jak i na piasku (siatkówka, piłka nożna itp.).

W centrum miasta przy plaży znajduje się wiele restauracji, barów, lodziarni i kawiarni, a wzdłuż plaży biegnie piękna promenada z jednego końca na drugi. Znajdują się tu również liczne hotele, w których można przenocować odwiedzających. W restauracjach, zarówno na plaży, jak i w sąsiednich miejscowościach, można spróbować typowej potrawy Gandii, fideuá, która narodziła się w tej gminie, a także znanej walenckiej paelli.

Oferta turystyczna obejmuje również sferę kulturalną dzięki Caixa Forum, zainstalowanemu w suchym doku portu, gdzie młodzi i starsi mogą cieszyć się wzbogacającymi doświadczeniami. Podobnie w mieście Gandia dużym zainteresowaniem cieszą się wizyty w Pałacu Borja i Casa de la Marquesa w Gandii.

Kolejnym atutem, choć mniej znanym, jest szeroka oferta turystyki ekologicznej na plaży i w jej pobliżu.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności