Hiszpania

Cala Pregonda

Cala Pregonda to częściowo dziewicza zatoka położona w północnej części wyspy Menorka. Obszar ten jest chroniony, ponieważ wchodzi w skład Obszaru Przyrodniczego o Szczególnym Znaczeniu dla wyspy na odcinku od Ets Alocs do Fornells.

Wewnątrz zatoki znajdują się trzy plaże. Po jej zachodniej stronie znajduje się plaża Pregonda, a na jej wschodnim krańcu - plaża Salieró. Jest jeszcze trzecia plaża, zwana plażą Escullar de Pregonda, która nie znajduje się na wyspie Menorca, lecz na największej z wysepek otaczających zatokę.

Charakterystyka ogólna

W zatoce znajduje się szereg bardzo stylizowanych wysepek skalnych o białej barwie, które chronią ją przed wiatrem, a tym samym przed gwałtownymi falami.

Nie jest to całkowicie dziewicza zatoka, ponieważ w okolicy, głównie w części północno-zachodniej, znajduje się szereg willi, choć są one dobrze wkomponowane w krajobraz. Piasek, drobny i miękki, nabrał pomarańczowego zabarwienia, co jest konsekwencją obecności czerwonego kamienia (pedra vermella lub d'esmolar), który otacza zatokę. Kolor wody jest zazwyczaj turkusowy. Piękno okolicy dodatkowo podkreśla położenie pod wzgórzem i klifami.

Na największej wysepce znajduje się niewielka plaża, zwana Escullar de Pregonda, a na drugiej co do wielkości wysepce, zwanej Wysepką Pregonda, znajduje się żandarm skalny przypominający zakapturzoną postać religijną w pozycji modlitewnej, co prawdopodobnie jest przyczyną nazwy zatoki.

W dolnej części piaszczystego terenu znajduje się zagajnik sosen i tamaryszków, a na najbardziej bezpiecznym zakręcie stoi samotny budynek w stylu bardzo pasującym do tego miejsca.

Dostęp

Aby dojechać samochodem do Pregonda, należy jechać drogą do Mercadal, a następnie drogą do Fornells i skręcić w kierunku plaży Cavallería. Po wjechaniu na drogę należy kierować się znakami na Binimel-la i zostawić samochód na parkingu.

Ponieważ drogi do plaży są prywatne, można do niej dotrzeć tylko pieszo z parkingu Binimel-la lub łodzią. Spacer do Cala Pregonda jest dość trudny, ponieważ trzeba iść około 30 minut (wzdłuż Camí de Cavalls), z kilkoma wzniesieniami i upadkami.

Cechy

Plaża jest całkowicie odosobniona, nie ma tu żadnych usług, dlatego warto zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody i jedzenia na wypadek, gdybyście zostali na kilka godzin.

Jedną z cechy tej plaży jest to, że słońce zwykle uderza w plecy po pewnej godzinie, co dla niektórych osób może być niekomfortowe.

Jeśli jesteś miłośnikiem nurkowania, jest to idealne miejsce, ponieważ na brzegach plaży można znaleźć wiele różnych ryb, choć nie są one zbyt duże.

Z plaży można zobaczyć latarnię morską Cavalleria, znajdującą się w najbardziej wysuniętej na północ części wyspy Menorca.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Cala Pregonda
Cala Pregonda - Cala Pregonda to częściowo dziewicza zatoka położona w północnej części wyspy Menorka. Obszar ten jest chroniony, ponieważ wchodzi w skład Obszaru Przyrodniczego o Szczególnym Znaczeniu dla wyspy na odcinku od Ets Alocs do Fornells. Wewnątrz zatoki znajdują się trzy plaże....
Playa de Cavallería
Playa de Cavallería - Plaża Cavallería znajduje się na północnym wybrzeżu Minorki, w gminie Mercadal. Ma czerwonawy piasek, 650 metrów długości i 70 metrów szerokości....
Ets Alocs
Ets Alocs - Ets Alocs to plaża z okrągłymi kamykami ukształtowanymi przez morze. Jest to dziewicza plaża położona w północnej części wyspy Menorka, w gminie Ferrerías. Ze względu na bogate i obfite życie zwierzęce zamieszkujące tutejsze wody, stanowi ono część Rezerwatu Morskiego Menorki...
Cala Pilar
Cala Pilar - Cala Pilar to mała naturalna zatoka położona w północno-zachodniej części wyspy Menorka, w gminie Ciudadela. Cala Pilar to dziewicza plaża na północnym wybrzeżu Minorki, do której nie można dojechać samochodem, ale która znajduje się w nieporównywalnym otoczeniu naturalnym. Opis Jest...
Cala Tirant
Cala Tirant - Cala Tirant to piaszczysta plaża, na zachód od której płynie potok osuszający tereny podmokłe na południu. Można do niego dojechać samochodem i z Mercadal drogą Me-15, która prowadzi do Fornells, oraz drogą Cf-3, która prowadzi do Cap de Cavalleria, korzystając...
Cala Rotja - Plaża Cala Rotja znajduje się w Santa Eulalia del Río, we wschodniej części wyspy Ibiza, we Wspólnocie Autonomicznej Balearów, w Hiszpanii. Jest to plaża o bardzo skomplikowanym dostępie, ponieważ znajduje się na klifie, do którego nie prowadzi żadna ścieżka. W...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności