Hiszpania > Baleary (Wyspy)

Cala Morell

Cala Morell to niewielka naturalna zatoka położona w północnej części wyspy Menorka, w gminie Ciudadela de Menorca.

Plaża i orografia

Posiada niewielką piaszczystą plażę i wygodne platformy do opalania. Dno morskie w tej zatoce jest w połowie piaszczyste, w połowie skaliste i wyróżnia się czystością wód. Z klifów otaczających zatokę, nawet na pewnej wysokości, wyraźnie widać dno morskie. Na jednym z końców zatoki znajduje się podwodna jaskinia w skałach, będąca źródłem słodkiej wody, do której można się dostać nurkując, co jest jedną z najpiękniejszych rzeczy w Cala Morell ze względu na jej bogactwo.

W cieku wodnym, który kończy się na plaży, znajduje się niezwykła grupa prehistorycznych jaskiń, wykopanych w wąwozie, które są kolejnym przykładem niezrównanego piękna tego miejsca: Nekropolia Cala Morell. W niewielkiej odległości od zatoki, nawet z uprzywilejowanym widokiem na nią, jest to obowiązkowy spacer, a wstęp jest wolny.

Linia brzegowa

Jest to miejsce bardzo lubiane i emblematyczne, zwłaszcza dla Ciutadelli, ale także dla tych, którzy łowią ryby wzdłuż zachodniego i północno-zachodniego wybrzeża Minorki. Jest to ważne miejsce, w którym można się schronić w razie sztormu, ponieważ jest to jedno z niewielu wejść na długi odcinek wybrzeża o wysokich klifach, owiewany przez północny wiatr: Tramontana.

Inną godną uwagi cechą jest fakt, że każda strona zatoki należy do innej epoki geologicznej, co można zauważyć na pierwszy rzut oka nawet dla niewtajemniczonych. Dotyczy to tylko wyspy Menorka, ponieważ pozostałe Baleary należą do jednej epoki geologicznej.

Historia i architektura

Na szczycie znajduje się rozległy las sosnowy, usiany białymi domkami w stylu ibizańskim, wzorowanymi na modelu zbudowanym przez architekta Luisa Reya, który wraz z Enrique Venturą był wizjonerem, który wymyślił tę urbanizację i dołożył wszelkich starań, aby zrealizować swoje marzenie. Od lat 60. ustalono wytyczne stylistyczne, które zdefiniowały domy w ciągu pierwszych 30 lat. Ostatnio zaczęto budować wille, które burzą tę harmonię, na co narzeka wiele osób mieszkających tam od wielu lat, gdyż według nich zrywają one z tradycyjnym stylem, ale mimo to nie umniejszają ani trochę wyjątkowości tej urbanizacji.

Dokładnie kształt jednej z jaskiń posłużył jako wzór dla charakterystycznego kształtu wszystkich lamp ulicznych w oświetleniu ulicznym, a także w domach, które tworzą tę urbanizację.

W Wikimedia Commons znajduje się kategoria multimedialna poświęcona Cala Morell.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności