Hiszpania > País Vasco (Region)
Hiszpania > Vizcaya (Region)

Arribolas

Arribolas (po baskijsku Harribolak, harri=piedra bolak=kulki) to nazwa nadbrzeżnego pasa, który ciągnie się od przylądka Machichaco do prawie Bermeo, w prowincji Vizcaya, w gminie Bermeo.

Łącznie jest tu około 5 km linii brzegowej, z czego tylko obszar w pobliżu drogi dojazdowej, która łączy się z drogą prowadzącą do latarni morskiej Machichaco, jest zwykle uczęszczany. Linia brzegowa charakteryzuje się dużymi okrągłymi skałami, krzemieniami lub głazami, od których pochodzi nazwa tego miejsca. Szerokość zmienia się w zależności od pływów i wynosi od 10 do 15 metrów.

W przeszłości znajdował się tu mały dok rozładunkowy, z którego statki płynęły do La Gaviota, platformy wydobywczej gazu ziemnego, ale obecnie komunikacja odbywa się za pomocą widocznego pod wodą rurociągu.

Arribolas jest częścią rezerwatu biosfery Urdaibai.

W grudniu 2004 r. w Bermeo znaleziono na mieliźnie wieloryba płetwala, drugie co do wielkości zwierzę na Ziemi po wielorybie błękitnym, którego pocięto na kawałki, a szkielet zakotwiczono.

W październiku 2006 r. pojawił się również okaz kardynałka atlantyckiego (Trachipterus arcticus), dziwnej, wydłużonej i bardzo ściśniętej ryby o kształcie wstęgi.

Nurkowanie nurkowanie

Skały Arribolas to dobre miejsce do uprawiania nurkowania, zarówno swobodnego, jak i z użyciem autonomicznego sprzętu. Skaliste dno rozciąga się do około 30 m od brzegu, a stamtąd zaczyna się rozległy obszar piaszczysty, na którym często widuje się ryby płaskie, takie jak płaszczki i płaszczki. W tej samej piaszczystej okolicy, w odległości 1400 m od brzegu w kierunku wschodnim, zatopiony jest statek Mina Mari - kolejne miejsce do uprawiania nurkowania.

Granica między obszarem piaszczystym a dnem skalistym przebiega mniej więcej równolegle do wybrzeża z północy na południe. Skaliste dno morskie ma liczne szczeliny i nierówności, które stanowią schronienie dla niezliczonych gatunków: skorpen, labridów, blennidów, kręgowców, głowonogów, skorupiaków itp. Warto zwrócić uwagę na regularną obecność trianguli, ryby, która nie jest zbyt często spotykana na wybrzeżu baskijskim. W niektórych porach roku nietrudno jest znaleźć torpedy elektryczne i słonecznice.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności