Hiszpania > País Vasco (Region)
Hiszpania > Vizcaya (Region)

Laga

Laga lub plaża Laga to plaża położona w biskajskim mieście Ibarranguelua (Kraj Basków, Hiszpania).

Lokalizacja

Znajduje się w rezerwacie Urdaibai i pod skałą Cabo de Ogoño (279 m).

Od północy graniczy z Zatoką Biskajską, od wschodu ze wspomnianym już Ogoño w gminie Elanchove, a od południowego zachodu z Lastarria i Anzoras w dzielnicach Ibarrangelua.

Współrzędne = 43°24′31″N 2°39′28″W

Transport

Linia Bizkaibus A3526 kursuje z Guernica i Luno do dzielnicy Ibinaga (Ibarranguelua) i odwrotnie, zatrzymując się w Laga.

Droga BI-3234 łączy Gautéguiz de Arteaga z Ibarranguelua wzdłuż wybrzeża.

Charakterystyka plaży

Jego długość wynosi 574 m, a szerokość 110 m. Jego powierzchnia wynosi 138 499 m² w czasie odpływu i 42 499 m² w czasie przypływu. Piasek w Laga jest średnioziarnisty i ma złoty kolor, w dużej mierze składa się ze szczątków muszli morskich bezkręgowców.

Idąc wzdłuż plaży, można zauważyć, jak ziarenka piasku zwiększają swoją średnicę w miarę zbliżania się do zachodniej części plaży, gdzie znajdują się skały, z których pochodzi większość szczątków wspomnianych bezkręgowców. Kilka lat temu rada prowincji opracowała plan rewitalizacji wydm, który doprowadził do zamknięcia starego parkingu, który dzięki pomocy ludzkich rąk wraca do pierwotnego stanu.

Plaża jest niezagospodarowana, choć znajduje się na niej restauracja Toki-Alai i kilka domów, które mają zostać zburzone w najbliższej przyszłości w celu przywrócenia plaży jej naturalnego charakteru. W miesiącach letnich przyjeżdża tu wielu turystów; według danych Urzędu Prowincji Vizcaya w 2006 r. była to plaża o największej liczbie odwiedzających w całej prowincji. Warto wspomnieć, że posiada certyfikaty ISO9001 i ISO14001 dotyczące odpowiednio zarządzania jakością i środowiskiem.

Powierzchnia

Bajamar: 138 499 m²

Pleamar: 42,499 m²

Usługi

Warunki higieniczno-sanitarne na plaży są zazwyczaj dobre przez cały rok, jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Departament Zdrowia Rządu Kraju Basków. Jest to bardzo kompletna plaża pod względem usług. W miesiącach letnich jest tu 4 ratowników, 5 hondartów, prysznice, toalety, restauracja i dwa bary plażowe. Doskonale nadaje się do surfowania.

Usługi ratowników i ratowniczek

Dawniej, podobnie jak na pozostałych plażach w Bizkai, usługi ratowników i ratowniczek były zarządzane przez nieistniejącą już Biscayan Lifeguard and Lifeguard Federation, ale od 2006 r. są one zarządzane przez Czerwony Krzyż. Zatrudnia łącznie 7 ratowników, z których 4 pracuje każdego dnia. Biorąc pod uwagę podział dokonany przez Radę Prowincji, Laga (wraz z Laidą) jest częścią Strefy 6. Stacja ratowników jest otwarta od 11:00 do 20:00, a służba ratowników rozpoczyna się w pierwszy weekend czerwca i kończy w ostatni weekend września.

Jeśli chodzi o zasoby materialne, ratownicy są wyposażeni w następujące elementy:

Stanowisko ratownika (podzielone na część sanitarną i kabinę).

Skuter wodny (dzielony z Laidą)

Quad (dzielony z Laidą)

2 tablice ratunkowe

4 boje torpedowe

1 daszek ratowniczy

Zestaw do terapii tlenowej

Defibrylator półautomatyczny

Przenośna apteczka pierwszej pomocy

Nosze transportowe

Nosze unieruchamiające Polytrauma

7 par płetw

Gogle i fajki do nurkowania

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności