Portugalia > Portugalia kontynentalna (Region)

Praia de Armação de Pêra

Praia de Armação de Pêra to plaża znajdująca się w strefie przybrzeżnej miejscowości Armação de Pêra, gmina Silves, Algarve, Portugalia. Jest to długa piaszczysta plaża ze spokojną wodą o dobrej jakości, na której brzegu znajdują się esplanady i restauracje na każdy gust.

Przez lata było to ulubione miejsce wypoczynku zamożnych rodzin z Alentejo, które spędzały wakacje na wybrzeżu.

Kontrowersje wokół własności plaży

Wschodnia część plaży od 1913 roku należy do rodziny Santana Leite, a pas o powierzchni 31 696 m2 obejmuje obszar zarezerwowany dla rybołówstwa na małą skalę.

18 grudnia 2013 roku firma powiązana z niemiecką grupą Vila Vita Hotels zapłaciła dwieście tysięcy euro za około trzy hektary prywatnej plaży. Działka zostanie teraz przekazana państwu po podpisaniu w przyszłym roku protokołu wymiany z przedstawicielem niemieckiej grupy, która jest właścicielem m.in. luksusowego ośrodka wypoczynkowego Vila Vita Parc w Alporchinhos, Porches, Lagoa. Rozległa działka, położona pośrodku Praia dos Pescadores, należała do spadkobierców rodziny Santana Leite. Oprócz 200 tys. euro, inwestor jest również w stanie zaoferować kolejne 300 tys. euro na "rekultywację terenu wokół plaży, budowę ogrodu lub parkingu, oraz pomoc w przeniesieniu klubu Armacenenses na nowe boisko" - wyjaśnił ten sam urzędnik. W zamian wymaga jedynie koncesji na restaurację na plaży Kubata oraz uznania plaży Vila Vita, znajdującej się obok luksusowego ośrodka.

Na początku 2013 roku zarządca Grupy Vila Vita kupił plażę za 200 000 euro, nie korzystając z prawa pierwszeństwa przysługującego rządowi. W tym czasie Manuel Cabral powiedział, że przekaże plażę gminie po wybudowaniu na niej nowej restauracji. W 2015 roku mówi, że nie może tego zrobić, "ponieważ są budowle, które trzeba zalegalizować".

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności