Portugalia > Portugalia kontynentalna (Region)

Praia da Granja

Praia da Granja jest położona na północno-zachodnim wybrzeżu Portugalii, na północ od Espinho, w parafii São Félix da Marinha, gminie Vila Nova de Gaia, dystrykcie Porto.

Historia

Powstała w miejscowości Granja, w parafii São Félix da Marinha, wraz z budową w 1758 roku gospodarstwa o nazwie Quinta da Granja, później Quinta dos Ayres, a obecnie Quinta do Bispo. Należał do braci zakonu krzyżowców z klasztoru Grijó i był wykorzystywany jako miejsce rekonwalescencji i odpoczynku w najgorętszych porach roku.

Należy jednak zauważyć, że chociaż w Portugalii termin "granja" jest synonimem terminu "quinta", to Lugar da Granja istniał już w parafii São Félix da Marinha (dawniej nazywanej także São Fins da Marinha) na długo przed wybudowaniem Quinta da Granja, czyli na długo przed XVIII wiekiem. Wydaje się, że w innych czasach Lugar da Granja został podzielony, być może wraz z przybyciem zakonników, na Granja de Cima i Praia da Granja. Jest więc możliwe, że w miejscu, gdzie zbudowano Quinta da Granja, dos Ayres lub do Bispo, znajdowało się gospodarstwo lub "granja", być może należące do Kościoła.

7 września 1876 roku na tej farmie przywódcy dwóch wielkich partii ówczesnej lewicy parlamentarnej, Partii Historycznej i Partii Reformatorskiej, podpisali porozumienie o fuzji międzypartyjnej, znane jako Pakt Granja. W wyniku fuzji powstała nowa Partia Postępowa, której przywódcą został Anselmo José Braamcamp.

W miesiącach letnich na tę plażę przybywały znamienite rodziny z północy kraju, a mianowicie Mello Breyner Andresen. Plaża ta została uwieczniona w wierszu przez pisarkę Sophię de Mello Breyner:

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności