Hiszpania > Alicante (Region)

Playa de San Juan (Alicante)

Plaża San Juan lub San Juan Playa to plaża znajdująca się w gminie hiszpańskiego miasta Alicante. Ta plaża jest jedną z najbardziej znanych w stolicy Alicante. Jest to również nazwa dzielnicy mieszkalnej znajdującej się tuż za nią i w jej sąsiedztwie. Jest to również jedna z najbardziej znanych plaż w mieście Alicante.

Lokalizacja

Na tym wybrzeżu znajduje się jedna plaża o długości 6200 m, dawniej znana jako Platja de l'Horta, ale administracyjnie podzielona na dwie. Część w Alicante, o długości 2900 m, oraz część w przyłączonej gminie Campello o długości 3300 m, zwana Playa de Muchavista. Toponim ten pochodzi od starej chaty karabinierów, która znajdowała się w tej okolicy i była znana jako "Casilla de Mucha Vista".

Ten piaszczysty obszar znajduje się około siedmiu kilometrów na północny wschód od centrum miasta. Cała plaża rozciąga się od Cabo de la Huerta na jej południowym krańcu do Rincón de la Zofra na północy, w gminie Campello.

Plaża

Tło

Do końca XIX wieku Campello było okręgiem wiejskim w obrębie gminy Alicante. Jednak w 1898 r. poproszono o oddzielenie ich od stolicy. Kiedy w 1901 roku utworzono nową radę miejską, powstała w ten sposób linia podziału przecięła istniejącą plażę na dwie części. Granice zostały po raz pierwszy zapisane w akcie notarialnym sporządzonym pod koniec 1909 roku.

Tradycyjnie cały ten odcinek piaszczystej plaży nazywany jest "plażą San Juan". Nazwa pochodzi od miasta San Juan de Alicante, położonego nieco ponad kilometr w głąb lądu, co oznacza, że nie posiada ono własnego odcinka plaży. W rzeczywistości, kiedy Campello zostało odłączone od Alicante, San Juan otrzymało propozycję zaanektowania tej części wybrzeża, ale nie było nią zainteresowane ze względu na brak produkcji rolnej.

W 1940 r. władze miasta Campello postanowiły zmienić nazwę tego odcinka na Playa de Muchavista. Później, w 1962 roku, kiedy cały obszar był już zurbanizowany, dwie delegacje rad miejskich z Alicante i Campello wspólnie sprawdziły poprawność położenia znaków granicznych. Na początku XX wieku obszar ten nie był zbyt urodzajnym terenem rolniczym.

W pierwszych latach XX wieku Playa de San Juan była miejscem, które nie cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców. Tylko w święto San Jaime i inne pobliskie dni chłopi przyjeżdżali z wozami na piaszczyste tereny i tam organizowali festyn i kąpiel w morzu. Od drugiej dekady XX wieku plaża była miejscem, które cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców San Juan.

Od drugiej dekady XX wieku przemysłowcy z Alcoy i Eldy zaczęli budować tu swoje domy letniskowe. Jednak już w 1933 r. chciano uruchomić turystykę na Playa de San Juan, budując miasteczko satelitarne, tzw. Ciudad Prieto, które jednak nigdy nie powstało. Ogłoszono krajowy konkurs na planowaną urbanizację tego obszaru, uznając prace za użyteczne dla społeczeństwa. Zwycięski projekt został przedstawiony przez architekta Pedro Muguruzę, z zamiarem budowy kompleksu mieszkaniowego z hotelami, uzdrowiskami i boiskami sportowymi, z pasem zieleni w pierwszej linii i pozostawieniem wyższych budynków na terenach oddalonych od wybrzeża. Jednak wojna domowa w Hiszpanii przerwała realizację tego pomysłu. Po wojnie pomysł ten został wycofany.

Po zakończeniu wojny plan zagospodarowania przestrzennego został stopniowo uchylony, a warunki urbanizacji tego obszaru zostały zwolnione, ponieważ władze zajęły stanowisko przychylne właścicielom ziemskim i ich roszczeniom. W ten sposób w następnych latach nowe budownictwo kierowało się interesami urbanistycznymi i ich korzyściami. W następnych latach nowe budownictwo kierowało się interesami urbanistycznymi i ich korzyściami.

W 1991 roku, z powodu erozji i silnych sztormów, plaża była w złym stanie, z poważnym brakiem piasku. Pod koniec tego samego roku cała plaża została zregenerowana przy użyciu piasku przywiezionego z Sierra Helada, co wykorzystano do powiększenia jej powierzchni i osiągnięcia średniej szerokości prawie 90 m.

Obecna sytuacja

Obecnie plaża jest całkowicie zurbanizowana, posiada promenadę dla pieszych, która jest bardzo ruchliwa przez cały rok i oferuje wiele usług dla odwiedzających.

Sąsiedztwo

Playa de San Juan to także nazwa dzielnicy miasta Alicante, która powstała na bazie plaży. Położone na obrzeżach miasta, od południa graniczy z dzielnicą Cabo de la Huerta, do której należy niewielki odcinek plaży w Alicante, a od południowego wschodu z dzielnicami Villafranqueza-Santa Faz i Albufereta.

Dzielnica jest ograniczona z zewnątrz, od południa i zgodnie z ruchem wskazówek zegara, następującymi ulicami i alejami: Cataluña, Condomina, Ansaldo, droga Benimagrell, od północy granica z okręgiem miejskim Campello, a od wschodu linia brzegowa.

Początkowo dzielnica ta była przede wszystkim miejscem letniego wypoczynku, ale z biegiem czasu stała się dla wielu osób miejscem zamieszkania przez cały rok. Jest to dzielnica mieszkaniowa, w której mieszka duża liczba osób.

Jest to dzielnica mieszkaniowa z kilkoma hotelami i polem golfowym. Liczba mieszkańców zwiększa się latem, ponieważ jest tu wiele drugich domów dla mieszkańców Alicante i ogólnie dla osób z głębi prowincji i reszty Hiszpanii. Kod pocztowy dzielnicy to 03540.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności