Hiszpania

Playa de La Rijana

Plaża La Rijana znajduje się w hiszpańskiej gminie Gualchos-Castell de Ferro i w pobliżu plaży Sotillo, w prowincji Granada, we wspólnocie autonomicznej Andaluzja. Można do niego dojechać samochodem drogą N-340 za miejscowością Calahonda.

Historia

Historycznie plaża La Rijana była kotwicowiskiem, wodopojem i miejscem ochrony dla rybaków. Został zbudowany nad cysterną i pierwotnie należał do murowanego kompleksu obronnego, który otaczał całą skałę. Głównym zadaniem małego garnizonu było strzeżenie wybrzeża wokół wioski rybackiej Cala de la Rijana.

Plaża ta jest otoczona skarpami, które sięgają dna morskiego. Na końcu zatoczki, w kierunku wschodnim, znajduje się duża skała w morzu, która wygląda, jakby oderwała się od klifu, gdzie stoją ruiny XVI-wiecznej wieży. Od V wieku w tej części wybrzeża cumowały statki, aby napełnić swoje ładownie wodą. Od czasów rzymskich istniały tu cysterny, które napełniano słodką wodą z potoku Zacatín.

W połowie XVI wieku Kastylijczycy zaczęli budować Torre de la Rijana w formie, jaką widzimy dzisiaj, i to właśnie oni stworzyli tę fortyfikację na bazie istniejących już starożytnych struktur obronnych. W tamtych czasach miał on podwójną misję: uniemożliwienia lądowania wrogich statków i uniemożliwienia opuszczenia miasta przez ludność mauretańską.

Po przybyciu Arabów miejsce to stało się stabilną i stałą osadą wiejską, zajmującą się rolnictwem i rybołówstwem. W czasach Nasrydów znana była pod nazwą Arrayhana, ze względu na liczne dzikie mirty rosnące w pobliskich wąwozach.

Obecnie obok Torre de la Rijana znajdują się pozostałości cysterny, zwanej również Torre de la Condenada, ponieważ w okresie kastylijskim została ona szybko opuszczona, głównie ze względu na trudności w komunikacji z innymi wieżami na wybrzeżu, gdyż miała kontakt wzrokowy jedynie z Torre del Zambullón, i obecnie znajduje się w stanie ruiny. Wieża Rijana stała się ostatnio coraz bardziej popularna dzięki temu, że kręcono tu sceny do filmu "Al sur de Granada".

Flora

Na brzegach strumienia rosną drzewa mirtowe. Maytenus senegalensis i biały rozmaryn, bardzo unikalny gatunek, który rośnie tylko na nadmorskich klifach, rosną maki morskie i stokrotki morskie,

W okolicy można znaleźć ciekawe gatunki botaniczne, takie jak Rhodalsine geniculata, krzewy morskie, takie jak stokrotka nadmorska, oraz drobne rośliny okrywowe, takie jak wodorosty (Mesembryanthemum nodiflorum), koper morski (Crithmum maritimum) itp.

Fauna

Na zachodnim klifie plaży La Rijana znajdują się ściany pełne gatunków żyjących w płytkiej wodzie. Od mas astroidów po różne gatunki łatwych do zaobserwowania spirografów. Wiele z gatunków opisanych na śródziemnomorskim wybrzeżu Andaluzji współistnieje między skałami a piaskiem. Obserwacje odbywają się między skałami i bardzo blisko ściany klifu, nawet w miejscach o głębokości mniejszej niż jeden metr. La Rijana jest położona w rejonie dużych klifów, które szczególnie nadają się do nurkowania. Jest to obszar, na którym mieszają się wpływy Morza Śródziemnego i Atlantyku, co powoduje powstanie siedlisk o szczególnych cechach.

Podczas spaceru pod wodami Rijany można zobaczyć wszystko, począwszy od małych i rzucających się w oczy żółtych, zielonych i czarnych Parablennius pilicornis po słonecznice, a także inne gatunki fauny, takie jak ośmiornice, okonie morskie, dorady, babkowate, babkowate, graniki, kongery, a przede wszystkim mureny. Można tu zaobserwować wiele różnych gąbek, takich jak gąbka katedralna (Sarcotragus fasciculatus) i inne ircynidy z rodzaju Sarcotragus, różne rodzaje ukwiałów, takich jak Anemonia sulcata, oraz oczywiście koral pomarańczowy lub koral fałszywy, obficie występujący wzdłuż całego wybrzeża Grenady.

Na skałach gnieżdżą się mewy żółtonogie, zimę po przybyciu z północnych mórz spędzają ganety, a rybitwy czarnonogie nurkują gwałtownie od jesieni do wiosny.

Stada ibexów są często widywane codziennie w poszukiwaniu wody w wąwozie lub żerujące w okolicy. Presja, jaką wywierają te stada na florę, jest bardzo silna. W pobliżu brzegu znajdują się również zaskakujące ławice ryb, z których większość to leszcze i mulaty. Jest ona również uznana za Specjalny Obszar Ochrony (ZEC) i jest pierwszą plażą pozamiejską w prowincji Granada, która została odznaczona "zieloną flagą".

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Playa de La Rijana
Playa de La Rijana - Plaża La Rijana znajduje się w hiszpańskiej gminie Gualchos-Castell de Ferro i w pobliżu plaży Sotillo, w prowincji Granada, we wspólnocie autonomicznej Andaluzja. Można do niego dojechać samochodem drogą N-340 za miejscowością Calahonda. Historia Historycznie plaża La Rijana była kotwicowiskiem,...
Playa de Calahonda (Motril)
Playa de Calahonda (Motril) - Plaża Calahonda znajduje się w hiszpańskiej gminie Motril, w prowincji Granada, we Wspólnocie Autonomicznej Andaluzji. Jego długość wynosi około 1200 metrów, a średnia szerokość 40 metrów....
Playa del Sotillo - Plaża El Sotillo lub Castell de Ferro znajduje się w hiszpańskiej miejscowości Castell de Ferro, w gminie Gualchos, w prowincji Granada, we wspólnocie autonomicznej Andaluzji. Na niektórych odcinkach plaży znajdują się sztuczne umocnienia....
Playa de Carchuna - Plaża Carchuna znajduje się w hiszpańskiej gminie Motril, w prowincji Granada, we Wspólnocie Autonomicznej Andaluzji. Jego długość wynosi około 3000 metrów, a średnia szerokość 40 metrów. Fauna Obszar ten zamieszkuje sieweczka kania. Obszar ten jest również zamieszkiwany przez sieweczkę kańską....
Cala de Cambriles - Zatoczka Cambriles znajduje się pomiędzy hiszpańskimi gminami Lújar i Gualchos, w prowincji Granada, we wspólnocie autonomicznej Andaluzji....
Playa de La Chucha
Playa de La Chucha - Plaża La Chucha znajduje się w hiszpańskiej gminie Motril, w prowincji Granada, we wspólnocie autonomicznej Andaluzji. Jego długość wynosi około 996 metrów, a średnia szerokość 40 metrów. Ze względu na bliskość klifów Cabo Sacratif, jest ceniona przez surferów i osoby...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności