Hiszpania > Santa Cruz de Tenerife (Region)

Playa de Chimisay

Plaża Chimisay lub Socorro to plaża położona w gminie Güímar na wyspie Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania).

Plaża ma duże znaczenie historyczne i kulturowe, ponieważ jest miejscem, w którym Guanczowie znaleźli obraz Matki Boskiej z Candelarii na wiele lat przed podbojem kastylijskim, a także miejscem tradycyjnej pielgrzymki Romería del Socorro.

Od 2009 r. obszar plaży znajduje się pod ochroną obszaru historycznego Llano de la Virgen.

Toponimia

Termin Chimisay pochodzi od Guanczów i jest tłumaczony przez niektórych autorów jako "ruegos, súplicas, demandas". Inna nazwa El Socorro ma związek z wydarzeniami historycznymi związanymi z pojawieniem się wśród Guanczów obrazu Dziewicy z Candelarii. ()

Lokalizacja i charakterystyka

Plaża ta znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, w miejscowości El Socorro i na północ od Malpaís de Güímar. Plaża dzieli się na dwa odrębne obszary: z jednej strony znajduje się mała zatoczka z czarnym piaskiem chroniona falochronem, która jest bardziej odpowiednia do kąpieli, a z drugiej strony większy obszar rozciągający się na północ, składający się z potoków.

Historia

Kilku pasterzy Guanczów znalazło na tej plaży oryginalny wizerunek Matki Boskiej z Candelarii, który później, na polecenie króla Acaimo, został przeniesiony do groty Chinguaro. Po podbiciu wyspy pod koniec XV wieku Kastylijczycy oznaczyli to miejsce krzyżem, a w pobliżu wznieśli kaplicę poświęconą Dziewicy z Socorro, ponieważ zgodnie z tradycją król Guanczów musiał prosić o "łaskę" podczas przenoszenia obrazu, aby móc go wnieść na tzw. Cuesta del Socorro. Pod koniec lat 70. XX wieku pasterze guanczańscy znaleźli na plaży Candelarii wizerunek Dziewicy z Candelarii, który później został przeniesiony do groty Chinguaro na polecenie króla Acaimo.

Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku utworzono skalny falochron chroniący niewielką część plaży, aby ułatwić gromadzenie się piasku i kąpiel.

Transport publiczny

Autobusem na plażę kursują następujące linie autobusowe Titsa:

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności