Hiszpania

Los Urrutias

Los Urrutias to miejscowość w gminie Cartagena, we wspólnocie autonomicznej Regionu Murcji w Hiszpanii. [Od północy graniczy z Punta Brava i El Carmolí (należącymi do rady El Lentiscar), od wschodu z Mar Menor, od południa z miastem Los Nietos (należącym do rady Rincón de San Ginés), a od zachodu ze stolicą rady - El Algar.

Toponim nawiązuje do pochodzenia pierwszych mieszkańców, którzy nosili baskijskie nazwisko Urrutia. Promenada biegnie przez środek miasta. Plaże mają szary piasek i są oddzielone kamiennymi falochronami, które wystają w morze. Zadaniem falochronów jest zatrzymywanie piasku, tak aby nie wracał on do morza.

Znajdują się tu dwa hotele, przystań, kościół, kilka restauracji, supermarkety, klinika weterynaryjna, winiarnia itd. Od początku XXI wieku przeżywa pewien wzrost dzięki inwestycjom w nieruchomości.

W 2016 roku miastu udało się uzyskać środki na usunięcie falochronów, które według mieszkańców były odpowiedzialne za zanieczyszczenia w morzu i na piasku.

Obecnie warto wspomnieć o utworzeniu pięciu nowych kąpielisk na plażach Punta Brava, Los Urrutias i Estrella de Mar, w odpowiedzi na postulaty mieszkańców dotyczące łatwego dostępu do kąpieli. Obiekty te będą stanowiły atrakcję turystyczną okolicy oraz miejsce spotkań dla mieszkańców i gości.

Historia i unikalne budynki

Nazwa miasta pochodzi od baskijskich żołnierzy o nazwisku Urrutia, którzy po wydarzeniach wojen karlistowskich osiedlili się w małym pałacu w mieście. Rezydencja ta znajdowała się przy wjeździe do wioski od strony El Algar i została zburzona w 1994 roku. Dwór był popularnie nazywany "La Casa del Miedo" (Dom Strachu) ze względu na przerażające wrażenie, jakie wywoływał, oraz ze względu na jego zły stan zachowania.

Torre del Negro

Znajduje się w dzielnicy Los Urrutias i została zbudowana na polecenie króla Felipe II. Jej pierwotna nazwa to wieża Arráez, a w czasie jej budowy brzeg Mar Menor był oddalony zaledwie o 100 metrów. Dwukondygnacyjna konstrukcja zakończona jest budką wartowniczą, która z kolei służy jako latarnia wejściowa z niższej kondygnacji. Jego całkowita wysokość wynosi 14 metrów. Do wieży przylega domek, którego ściany mają grubość 1,50 m, a całkowita powierzchnia wynosi 65 m². Wieża została zbudowana na dwóch poziomach.

Kościół Nuestra Señora del Carmen

Kościół ten został zbudowany w połowie XX wieku. Został przebudowany poprzez dobudowanie dwóch naw bocznych do nawy głównej poprzedniego kościoła. Stary budynek znany był jako kaplica Los Urrutias i, podobnie jak obecnie, był zależny od sąsiedniego miasta El Algar. Podczas budowy wspomnianej świątyni król Alfons XIII przekazał parafii cenny kielich, wykonany z kamieni szlachetnych i pozłacany. Na zewnątrz znajdują się wizerunki Matki Boskiej z Rosell i Matki Boskiej z La Arrixaca, dawnych patronek Cartageny i Murcji. Można tu również zobaczyć inne przedstawienia, takie jak Czterech Świętych z Cartageny i kilku apostołów. Na jednej z jego stron znajduje się procesyjny obraz Matki Boskiej z Carmen, patronki miasta, który stoi nad publiczną niszą dostępną przez cały rok. Wewnątrz znajduje się kilka obrazów z Warsztatów Olota, popularna szopka parafialna oraz dwa współczesne obrazy, takie jak Matka Boska Karmelitańska i krucyfiks.

Miasto

W 2020 r. populacja Los Urrutias wynosiła 604 mieszkańców, Los Urrutias (Diseminado) 8 mieszkańców, Urb. Estrella de Mar 292 mieszkańców i Punta Brava 182 mieszkańców.

Gastronomia

Typowe dania to smażone ryby, potrawy z ryżu, pieczenie, a także szeroki wybór tapas i słodyczy typowych dla tego regionu. Jednym z najbardziej popularnych wydarzeń w kalendarzu Urrutia jest popularna Rutapa lub Ruta de la Tapa Internacional (Międzynarodowy Szlak Tapas), organizowana co roku w tygodniu wielkanocnym. Podczas tej imprezy można skosztować typowych hiszpańskich, niemieckich, indyjskich lub angielskich tapas, a także wziąć udział w popularnym konkursie z różnymi nagrodami.

Inną imprezą o szczególnym znaczeniu jest Festiwal Świni, podczas którego wszyscy uczestnicy otrzymują bezpłatnie kiełbasę, parówki, schab, boczek i kaszankę. Dzień ten odbywa się na początku grudnia i towarzyszy mu kiermasz rękodzieła oraz kilka dmuchanych zabawek dla dzieci.

Patron fiest

Od 1 lipca do 31 sierpnia.

16 lipca Święto Virgen del Carmen, patronki żeglarzy. Procesja z wizerunkiem patronki Los Urrutias odbywa się zarówno ulicami miasta, jak i wzdłuż wybrzeża, a wizerunek jest umieszczany na łodzi i pływa wzdłuż wybrzeża Los Urrutias. Na szczególną uwagę zasługują koncerty muzyczne na brzegu Mar Menor, konkursy gastronomiczne, warsztaty dla dzieci oraz tradycyjne bingo organizowane w letnie wieczory.

Podobnie w Punta Brava odbywają się festyny ku czci Matki Boskiej z Asunción, z tańcami na świeżym powietrzu, loteriami, konkursami i imprezami sportowymi. W dniu 15 sierpnia najważniejszym wydarzeniem jest procesja patrona przez enklawy El Carmolí i Punta Brava. Ze względu na brak kościoła parafialnego, wszystkie uroczystości religijne w Punta Brava odbywają się w domu duchowości Stella Maris, miejscu spotkań i rekolekcji duchowych dla seminarzystów i księży z seminarium San Fulgencio w Murcji.

Obchody Świąt Bożego Narodzenia

W czasie świąt Bożego Narodzenia w kościele parafialnym ustawia się tradycyjną szopkę, na głównym placu kościelnym instaluje się choinkę, a przybycie statkiem Ich Wysokości ze Wschodu wiąże się z wręczeniem prezentów i upominków najmłodszym.

Inne mniejsze święta w mieście to Halloween, tradycyjna sardynka w marinie lub ogniska Santiago na brzegu Mar Menor z kolacjami i nocnymi kąpielami na plaży.

Obszary chronione

W pobliżu Los Urrutias znajduje się kilka obszarów chronionych należących do Parku Naturalnego Otwartych Przestrzeni i Wysp Mar Menor:

Góra El Carmolí. Jest to pozostałość po dawnym wygasłym wulkanie, widoczna z całego Mar Menor.La Marina del Carmolí: otwarta przestrzeń przy ujściu wadi El Albujón z bogatą roślinnością trzcin i szuwarów w obszarach podmokłych, gdzie gniazduje wiele ptaków.El saladar de Lo Poyo, obszar chroniony kategorii Park Naturalny, LIC i ZEPA, położony pomiędzy Los Urrutias i Los Nietos, choć bliżej tej ostatniej miejscowości.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Los Urrutias
Los Urrutias - Los Urrutias to miejscowość w gminie Cartagena, we wspólnocie autonomicznej Regionu Murcji w Hiszpanii. [Od północy graniczy z Punta Brava i El Carmolí (należącymi do rady El Lentiscar), od wschodu z Mar Menor, od południa z miastem Los Nietos (należącym...
Los Nietos (Cartagena)
Los Nietos (Cartagena) - Los Nietos to miasto należące do rady Rincón de San Ginés, w gminie Cartagena, we wspólnocie autonomicznej Regionu Murcji w Hiszpanii, które tradycyjnie opierało swoją gospodarkę na rybołówstwie w Mar Menor (obecnie już nie), rolnictwie, sektorze usług i turystyce. Składa...
Playa de La Concha (Los Alcázares) - Plaża La Concha znajduje się w gminie Los Alcázares, w regionie Murcja, na wybrzeżu Mar Menor. Jest to miejska plaża z usługami, która rozciąga się od bazy lotniczej do Calle de Telégrafos. Od 2007 r. posiada certyfikat jakości turystycznej. Na...
Playa Carrión (Los Alcázares) - Plaża Carrión znajduje się w gminie Los Alcázares, w regionie Murcja, na wybrzeżu Mar Menor. Jest to plaża miejska z usługami, która rozciąga się między ulicami José Fontes i Telégrafos. Od 2007 r. posiada on ocenę jakości turystycznej. Wzdłuż promenady...
Playa de Manzanares (Los Alcázares)
Playa de Manzanares (Los Alcázares) - Plaża Manzanares znajduje się w gminie Los Alcázares, w regionie Murcja (Hiszpania), na wybrzeżu Mar Menor. Jest to plaża miejska z usługami, jedna z najczęściej odwiedzanych. Zaczyna się przy Plaza de la Pescadería, a kończy w pobliżu uzdrowiska La Encarnación....
Playa del Espejo (Los Alcázares)
Playa del Espejo (Los Alcázares) - Plaża Espejo znajduje się w gminie Los Alcázares, w regionie Murcja (Hiszpania), na wybrzeżu Mar Menor. Jest to plaża miejska wyposażona w usługi, której nazwa pochodzi od stanu wody w czasie odpoczynku, ponieważ jest to plaża dobrze chroniona. Znajduje się...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności