Hiszpania > Andaluzja (Region)
Hiszpania > Cádiz (Region)

Guadalquitón

Guadalquitón to kompleks terenów podmokłych i nadmorski gaj dębów korkowych Guadalquitón-Borondo. Jest to obszar o wysokiej wartości ekologicznej, ostatnie i najlepiej zachowane miejsce, w którym niegdyś znajdowało się śródziemnomorskie wybrzeże Andaluzji.

Opis

Guadalquitón ma maksymalną szerokość w kierunku północ-południe (Sotogrande-Alcaidesa) wynoszącą 3,5 km (średnio 2,8 km). Maksymalna szerokość od plaży do autostrady wynosi 3,66 km, a średnia 2,8 km.

Składa się z plaży, wydmy nadmorskiej, mokradeł endorheicznych i tymczasowych zalewów (niektóre z nich powstały w wyniku wydobycia kruszywa na potrzeby budownictwa), małego ujścia rzeki, nadbrzeżnego lasu dębów korkowych i lasów śródziemnomorskich, o wysokiej wartości ekologicznej.

Osiedle Guadalquitón, San Roque (Kadyks) obejmuje najlepiej zachowany obszar wybrzeża śródziemnomorskiego w tym regionie, z dziewiczymi plażami, kompleksami wydm, jedynym pozostałym w okolicy nadmorskim lasem dębów korkowych i dzikich drzew oliwnych oraz ogromną różnorodnością biologiczną, z licznymi gatunkami skatalogowanymi i prawnie chronionymi… posiada negatywną Deklarację Oddziaływania na Środowisko wydaną przez Regionalne Ministerstwo Środowiska (CMA). POT uznaje je za Obszar Zainteresowań Terytorialnych.

Istnieją jednostki środowiskowe tworzone przez reliktową roślinność wydmową, nadmorskie dęby korkowe, zamknięte lasy dębowo-korkowe, laguny nadmorskie, średnie lasy dębowo-korkowe i kserofityczne gaje tymiankowe z wrzosem, które wraz z innymi jednorodnymi jednostkami środowiskowymi o mniejszej wartości, ale które są również ważne dla zachowania. Istnieją rozproszone taksony różnych gatunków chronionych przez obowiązujące przepisy, skatalogowane jako zagrożone, narażone i zagrożone wyginięciem.

Występują tu liczne endemity botaniczne i faunistyczne, głównie płazy, takie jak traszka grzebieniasta i ropucha szara.

Podsumowując, sektor znany jako "Guadalquitón" składa się z funkcjonalnych, interaktywnych i oryginalnych jednostek środowiskowych, które spełniają warunki ekosystemu bardzo wrażliwego na wszelkie zmiany, przekształcenia urbanistyczne, turystyczne lub sportowe, niezależnie od tego, jak minimalne by one nie były.

Problemy

Podobnie jak całe Costa del Sol, podlega presji rozwoju urbanistycznego, otoczone od północy luksusowym osiedlem Sotogrande, od południa osiedlem La Alcaidesa, od zachodu autostradą E-15 i klubem San Roque, a od zachodu Morzem Śródziemnym.

Ekolodzy w Akcji potwierdzają, że należy zagwarantować ochronę terenów łączących Borondo i Guadalquitón z Parkiem Naturalnym Los Alcornocales, i wzywają Junta de Andalucía do zapewnienia ochrony tych terenów i włączenia ich do sieci Obszarów Chronionych Andaluzji jako "Corredor Verde y Los Alcornocales". Te nieruchomości, które mają być objęte ochroną, to: Guadalquitón, Borondo, Dientes Bajo i Alto, La Alcaidesa, Pinar del Rey, Sierra del Arca, Sierra Carbonera, Los Portichuelos i Alcaidesa w kierunku Parku Alcornocales przez osiedla Chapatal i Los Chaparrales. Połączenie z ujściem rzeki Guadiaro, częścią Sierra Almenara, okolicami Hozgaranta w kierunku Castellar przez osiedle Almoraima. Połączenie z ujściem rzeki Guadiaro, częścią Sierra Almenara, okolicami Hozgaranta w kierunku Castellar przez osiedle Almoraima.

Również rzymskie stanowisko Guadalquitón, znajdujące się w jego wnętrzu, jest w bardzo złym stanie.

Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności