Hiszpania > Baleary (Wyspy)

El Trench

El Trench (lub es Trenc, w języku katalońskim) to plaża znajdująca się w pobliżu hiszpańskiej miejscowości Las Covetas, w gminie Campos, na Majorce. Jest to naturalny obszar chroniony, w pobliżu którego znajdują się Salinas del Trench, gdzie zbiera się tradycyjny flor de sal. Plaża rozciąga się od Las Covetas do Las Covetas, w gminie Campos na Majorce.

Plaża rozciąga się od Las Covetas na północnym zachodzie do Colonia de San Jorge na południowym wschodzie. Od 2017 r. jest częścią Morskiego-Terrestrycznego Parku Przyrodniczego Rowów-Salobrar de Campos. Etymologia.

Etymologia

Jego nazwa pochodzi od faktu, że piaszczysty obszar i system wydm stanowią naturalną groblę oddzielającą równinę Campos od morza. Nie jest przypadkiem, że najniżej położone tereny gminy rozciągają się za Rowem El Trench, a mokradła Es Salobrar de Campos, drugie co do ważności mokradła na Majorce po Albufera de Alcudia, są zalewane za Rowem El Trench. W czasie ulewnych deszczy potoki osuszające system górski Randy oraz leżące na południu góry Felanich i Santañí zbiegają się u podnóża równiny w kształcie dzwonu, która nie ma naturalnego ujścia do morza. W ten sposób woda z potoków, które wzbierają tylko w czasie powodzi, płynie w kierunku Salobraru, gdzie rozprzestrzenia się i zalewa cały obszar. Spiętrzona woda, jako że nie ma ujścia do morza, czasami rozbija się na wydmie na plaży, a woda spływa do morza. To "pęknięcie" (po majorkańsku "rów") wody na wydmie mogło dać nazwę plaży, która jest otwarta i prostokątna, zwrócona w kierunku zachodnim i południowo-zachodnim.

Opis

Plaża zaczyna się za skalistym obszarem Las Covetas, w kierunku Xaloc. Na odcinku kilku kilometrów nie występują żadne szczególne cechy geograficzne. Po przejechaniu kilku kilometrów znajduje się sztuczny zbiornik wody morskiej, który zasila za pomocą silnika kopalnie soli zainstalowane na obszarze Salobrar. Następnie znajdują się dwie małe skały, które tworzą dwie małe piaszczyste zatoczki, zwane odpowiednio "Es Pregons grans" i "Es Pregons petits", przed którymi leży jedyna wysepka w Campos, wysepka położona bardzo blisko wybrzeża, wydłużona w kierunku zachodnim, znana jako wyspa Gavina, oddzielona od stałego lądu małym ramieniem morza o głębokości zaledwie 2-3 metrów. Za Es Pedregons plaża zamyka się bardzo płaskim, skalistym punktem, by ustąpić miejsca innej, znacznie bardziej zamkniętej i odosobnionej plaży o nazwie "Es Coto". Plaża ta, na swoich ostatnich metrach, zamyka zatokę La Rápita i gminę Campos, ponieważ zaraz za nią zaczyna się gmina Las Salinas i centrum turystyczne Colonia de San Jorge.

Wzdłuż całej długości plaży można zobaczyć betonowe konstrukcje, które zostały zbudowane podczas II wojny światowej, aby służyć jako bunkry i gniazda artyleryjskie, choć nigdy nie zostały wykorzystane w tym celu. Piasek w Okopach jest biały i biały, a plaża ma białą, piaszczystą nawierzchnię.

Piasek w Rowie jest biały i bardzo drobny. Jego wody są krystalicznie czyste i stanowią jedną z najbardziej charakterystycznych piaszczystych ławic na Majorce. Wiele promocji turystycznych wyspy opiera się na zdjęciach Rowu, ostatniego dziewiczego obszaru piaszczystego na Majorce, który stał się główną atrakcją turystyczną wśród mieszkańców tej okolicy. Jest to dzika plaża, o wysokich walorach środowiskowych, z obszarem dla nudystów.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności