Παραλία Κάτω Αχαΐας

Osady itp. o nazwie Paralia w Grecji, zob: Paralia.

O osadach itp. z nazwą Paralia w Achai zob: Plaża w Achai (disambiguation).Plaża w Kato Achaia to mała nizinna osada nadmorska w prefekturze Achai, część wspólnoty miejskiej Kato Achaia, należąca do jednostki miejskiej Dimi w gminie Zachodnia Achaia. W latach 1997-2010 i przed reformą administracyjną w ramach "planu Kallikratesa", zgodnie z "planem Kapodistriasa", należała do dawnej gminy Dimi jako część dawnego wydziału miejskiego Kato Achaia.

Otaczają ją, oprócz miasta Kato Achaia, nadmorskie osady Alykes i Gialos Alissos. Znana nazwa przyległego miejsca na tym obszarze to "Bouka". Miejsce "Bouka" rozciąga się na zachód od ujścia rzeki Peiros i na zachód przylega do miejsca Agia Paraskevi z osady Paralia Kato Achaia.

Nazwa Lake jest prawdopodobnie związana z jeziorem "Machairous". Jezioro to już nie istnieje, gdyż zostało wypełnione w 1990 roku z materiałów rozbiórkowych budynków zasłaniających brzeg morza w sąsiedniej Agia Paraskevi. W Bouce od lat 70. ubiegłego wieku istnieje osiedle domów letniskowych. W 2011 roku, z inicjatywy mieszkańców, droga przybrzeżna została odsunięta o kilka metrów od morza, aby zachować zarówno dostęp do osady, jak i łączność z wiejskimi drogami prowadzącymi z plaży do starej autostrady Patras-Pyrgos.

Obszar ten jest obsługiwany od 29 lutego 2020 r. przez linię 2 kolei podmiejskiej Patras przez pobliską stację końcową "Kato Achaia / Kato Achaia".

Informacje ogólne

Jest to stosunkowo nowa osada i została uznana za taką 19.03.1961 r. Stworzyli ją mieszkańcy Kato Achaia, którzy zajmowali się głównie rybołówstwem. Dziś teren ten jest ruchliwą plażą szerszego regionu i ogólnie Achai, a przy tym znajdują się tu również obiekty gastronomiczne i rekreacyjne.

Rozwój demograficzny

Podsumowując, rozwój demograficzny osadnictwa według krajowych spisów powszechnych przedstawia się następująco:

Źródła

Wyniki Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. dotyczące Stałej Ludności Kraju, Gazeta Rządu Republiki Greckiej, vol. 3465 (28 grudnia 2012).

E.S.Y.E. - Stała populacja Grecji. Census 2001, Ateny 2004, ISBN 960-86704-8-9.

Centralny Związek Miast i Gmin (KEDKE) - Hellenic Society for Local Development and Self-Government (EETAA), Dictionary of Administrative Changes in Municipalities and Communities (1912-2001), Volumes A-B, Edited by Yannis Baharas, EETAA Publications, Athens 2002, ISBN 960-7509-47-1. ISBN (SET) 960-7509-46-3.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności