Ναυάγιο (Ζάκυνθος)

Shipwreck of Zakynthos, lub "Panagiotis", to wrak statku na odizolowanym wybrzeżu Agios Georgios w Zakynthos, a dziś jest jednym z najciekawszych zabytków wyspy.Statek został zauważony 5 października 1980 roku przez łódź patrolową Morskiej Policji Gospodarczej i okazało się, że przewozi papierosy z przemytu. Wartość około 2 tys. kartonów papierosów oszacowano na 30 mln drachm. Załoga twierdziła, że po trzech dniach dryfowania między Kefalonią a Zakynthos z powodu złych warunków pogodowych, statek osiadł na mieliźnie przy przylądku Schinari z powodu awarii mechanicznej. Przez dwa dni pozostali na mieliźnie w jaskini, a następnie znaleźli schronienie w wiosce Volimes.Do tego czasu brzeg był nazywany Agios Georgios, podczas gdy teraz jest powszechnie znany po prostu jako "Shipwreck". Plaża znajduje się w niedostępnym miejscu i można się do niej dostać tylko drogą morską lub powietrzną.

Na początku mieszkańcy byli zaniepokojeni z powodu szkód środowiskowych, które ich zdaniem spowoduje ten konkretny statek i jego ładunek, a tym samym turystyka na wyspie. Jednak w krótkim czasie stała się atrakcją dla turystów, zarówno krajowych jak i nie tylko, i jest zaliczana do najpiękniejszych plaż w Grecji i na świecie.

Historia statku

Statek motorowy "Panagiotis" ma długą historię, podczas której zmieniał właścicieli i nazwy. Konkretnie:

1937 - Statek został wyczarterowany w Szkocji pod nazwą "Saint Bedan" przez firmę Scott & Sons w Bowling Scotland. Zwodowany 14 stycznia 1937 roku, własność J. & A. Gardner & Co. Ltd. z Glasgow w Szkocji.

1964 - Odsprzedaż statku Grekom M. Gingilini i D. Kalkasina w Salonikach i zmiana nazwy na "Meropi".

1966 - Odsprzedaż statku N. Kalfasowi z siedzibą w Salonikach i zmiana nazwy na "Harris".

1975 - Odsprzedaż statku firmie P. Lysikatos & Co. z siedzibą w Pireusie i zmiana nazwy na "Panagiotis".

1980 - Statek wszedł na mieliznę na początku października w Zakynthos.Statek "Panagiotis" był statkiem motorowym / typu MV, o długości 48 metrów, szerokości 8 metrów i wadze 450 ton.

Status własności

Własność wraku nie była przedmiotem sporu do czasu, gdy gmina Zakynthos i Technologiczny Instytut Edukacyjny Wysp Jońskich przeprowadziły badania dotyczące interwencji we wrak w celu jego zachowania i ochrony. W tym momencie został złożony wniosek o wydanie nakazu przez rzekomego współwłaściciela Alexandrosa Sulanisa (z 30% udziałem, z pozostałymi dwoma rzekomymi współwłaścicielami Panagiotisem-Gerasimosem Lysikatosem z 50% udziałem i Efstratiosem-Labrinosem Stavrakisem z 20% udziałem). Rozpoznanie sprawy w dniu 9-7-2016 r. oddaliło wniosek o wydanie nakazu; właściciele wnieśli sprawę w drodze odwołania od decyzji. Statek Panagiotis jest do tej pory własnością osób prywatnych.

Filmowanie

28 września 2015 roku na wyspie Zakynthos oraz na Lemnos i Arachova rozpoczęło się filmowanie przez koreańską ekipę produkcji serialu "Descendants of the Sun". Serial zebrał dobre recenzje i ma wysoką oglądalność.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności