Grecja > Grecja kontynentalna (Region)

Καρφάς Χίου

Karfas to nadmorska wioska i zatoka we wschodniej części Chios, w odległości drogi 7 km na południe od miasta Chios. Dawniej była to osada gminy Thymiana, a obecnie jest to osada gminy Thymiana jednostki miejskiej Agios Minas gminy Chios. Nazwa wskazuje etymologicznie na miejsce surowe, takie, które nie ma wody (źródeł).

Karfas położony jest na łagodnie pagórkowatym wybrzeżu, które tworzy zatokę Karfas, znaną z rozległej, płytkiej, piaszczystej plaży (patrz poniżej). Średnia wysokość osady wynosi 10 metrów nad poziomem morza. Najbliższe osady to Agia Ermioni, Megas Limionas (na południowym zachodzie) i Thymiana (2 km) na zachodzie. Osady Karfas i Agia Ermioni to dwie najbliżej położone od terytorium Turcji osady na wyspie.

Zmiany liczby ludności Karfas w oficjalnych spisach powszechnych przedstawia tabela. Duży przyrost ludności stałej następuje, jak zwykle, po ustanowieniu osady kurortem.

Kod pocztowy miejscowości Karfa to 82100.

Zatoka i plaża

Zatoka Karfas, znajdująca się w przybliżeniu w centrum wschodniego wybrzeża wyspy Chios, jest ograniczona od północy przez przylądek Agia Eleni, który jest najbardziej wysuniętym na wschód punktem całej wyspy, a od południa przez przylądek Pounta. Ten ostatni jest najbliższym punktem wyspy Chios do wybrzeża Azji Mniejszej (6,5 km i 4,3 km od skalistej wysepki Paspargos, która należy do Turcji).

Zatoka jest znana z rozległej, płytkiej, piaszczystej plaży, być może jednej z najpłytszych na wszystkich greckich wyspach, co jest imponujące, ponieważ teren nie jest płaski. Dno morskie składa się z piasku, bez wodorostów i kamieni, nawet w dużej odległości od brzegu: prawdziwa podwodna pustynia. Fakt ten przyciągnął turystów letnich i tak, do jedynych dwóch starych (z lat 60-tych) restauracji nadmorskich, "Karatzas" w centrum wybrzeża i "Yamos" w części południowej, wiele pokoi do wynajęcia, dwa duże hotele (na północnym krańcu i w części centralnej) i wiele małych sklepów turystycznych zostały dodane od 1980 roku. Jest to w zasadzie największy ośrodek turystyczny na wyspie. Plaża jest już zorganizowana, z ratownikiem, parasolami i leżakami. Później dodano kilka barów i kawiarni. Na pewno było obciążenie dla środowiska i dla, do tej pory absolutnej, czystości morza. Stara kaplica Agios Georgios od zachodu i klasztor Agios Konstantinos od północnego zachodu osłaniają grzbiet nad zatoką.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Plaże w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności