Grecja

Eleonas (Ελαιώνας Αχαΐας)

Eleonas to nadmorska miejscowość w Achai, dawna niezależna gmina, a od 1999 roku okręg miejski dawnej gminy Diakoptos. Jedna z największych dzielnic miejskich Diakoptos. Eleonas posiada największy gaj oliwny w regionie Aigialia i jedną z największych linii brzegowych.

Nazwa

Miejscowość do 1949 roku nazywała się Trypia (dziury) z powodu wielu jaskiń w sąsiedniej górze; inna wersja sugeruje, że nazwa pochodzi od wielu jam w drzewach oliwnych.

Dziś nazwa brzmi Elaionas ze względu na drzewa oliwne. Mimo zmiany nazwy wsi, obie nazwy są używane jednakowo.

Lokalizacja

Miejscowość położona jest na północnym Peloponezie, we wschodniej Achai, 12 km od Aigio, należy do gminy Aigialia i regionu Grecji Zachodniej.

Dane geograficzne

Typ lokalizacji: Okręg miejski.

Kod pocztowy: 25003

Tel. +30 26910

Wysokość: 23 metry

Długość geograficzna: 22o 10' 12.52" E

Szerokość geograficzna: 38o 11' 56.42" N

Rozwój demograficzny

W spisie powszechnym z 2011 roku stwierdzono, że osada liczy 671 mieszkańców.

Klimat

Na obszarze tym panuje umiarkowany klimat śródziemnomorski z zimnymi, ale stosunkowo łagodnymi i wilgotnymi zimami oraz gorącymi, suchymi latami z pewnymi opadami (głównie lokalnymi). Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano, to 41,3 °C, a najniższa -4,5 °C.

Historia

Antyk

Na obrzeżach pobliskiej góry znajduje się tzw. Jaskinia Heraklesa, gdzie w starożytności znajdowało się sanktuarium ku czci Heraklesa, a później świątynia, w której znajdował się posąg Heraklesa i był on tam czczony jako bóg.

Miejsce to jest teraz otwarte dla zwiedzających, dla którego Dora Katsonopoulou wykonała ważną pracę.

Okupacja turecka

Przed 1821 rokiem Eleonas było głównie obszarem rolniczym. W czasie okupacji tureckiej miało niewielu mieszkańców, ponieważ większość Greków mieszkała w górskich wioskach ze względu na zmniejszoną obecność Turków.

W tym okresie majątek Greków po śmierci przechodził na własność państwa tureckiego, chyba że został przyznany kościołowi. Z tego powodu cała równina Elaiona należy do dziś do klasztoru Wielkiej Groty.

Okupacja Grecji 1941-1944

Po wojnie i po spaleniu przez Niemców górskich wiosek mieszkańcy zeszli do wiosek nizinnych i z tego powodu nastąpił wzrost populacji wszystkich wiosek nizinnych jak Eleonas. Mieszkańcy otrząsnęli się po II wojnie światowej i zaczęli uprawiać ziemię oraz zajmować się hodowlą zwierząt.

Gospodarka

Pierwsze zagospodarowanie plaży w Elaionas

W latach 30-tych XX wieku S. Bobokos zakupił duży obszar gruntów nadbrzeżnych. Zajmował się handlem rodzynkami, cytronem i innymi lokalnymi produktami. Wybudował magazyny, budynki gospodarcze i dwór z widokiem na morze. Na swojej posiadłości wybudował kaplicę Agios Konstantinos ku pamięci syna, która jako jedyna zachowała się do dziś. Znajdują się tam również groby rodziny.

Turystyka

Elaionas to nadmorska miejscowość wypoczynkowa. W latach 70-tych XX wieku zaczęła pojawiać się potrzeba wczasów i kąpieli w morzu. Elaionas stało się miejscem turystycznym ze względu na odległość od Aten, choć nie było tam żadnych restauracji ani kwater turystycznych.

Duży odsetek ludności zajmuje się usługami hotelarskimi i gastronomicznymi jako swoim głównym dochodem. Turyści przyjeżdżają z terenu kraju i z zagranicy. W latach 80-tych powstały pierwsze miejsca noclegowe. Do 1990 roku powstały kolejne obiekty turystyczne i restauracje, które miały zaspokoić rosnącą falę turystów.

Plaża Elaiona

Plaża z gajami oliwnymi jest głównym powodem turystyki w tym rejonie. Jest on zorganizowany z kabinami do przebierania, prysznicami, toaletami, dostępnym wejściem do morza i ratownikami. Jest objęta programem Błękitna Flaga.

Kościoły

Patronem miejscowości jest Agios Vasilios, a kościół o tej samej nazwie znajduje się na początku miejscowości. Na Nowy Rok i Wielkanoc przyjeżdżają goście, aby spędzić święta w Eleonas. W pobliżu plaży znajduje się kaplica Agios Konstantinos, która obchodzi 21 maja. Również jakiś czas temu na plaży wybudowano St. Paraskevi. Jest też jednak mała kaplica, która znajduje się przy hotelu Semantron St. Tryphon.

Wydarzenia kulturalne

W czasach kapodistriańskiej gminy Diakoptos, ówczesny burmistrz pan Vasileiou ustanowił festiwal "Oliwa i Oliwka" organizowany w Eleonas. Jest to ważne spotkanie naukowców i profesjonalistów, na którym prezentowane są i odkrywane lokalne produkty Aigialii. Wystawa, której głównymi bohaterami są oliwa z oliwek i oliwki, prezentuje również szereg innych produktów lokalnych, takich jak miód, rodzynki, lokalne wina, niektóre produkty kosmetyczne i różne tradycyjne potrawy. W tym samym czasie odbywają się pokazy tradycyjnych tańców w wykonaniu lokalnych klubów oraz przedstawienia teatralne w wykonaniu dzieci i dorosłych.

Sport

W Eleonasie znajduje się siedziba Doxa Eleonas z drużyną piłkarską tylko i stadionem gminnym. Na terenie obiektu znajduje się boisko do siatkówki plażowej i koszykówki, na którym co roku organizowane są mistrzostwa. Wolni zawodnicy uprawiają kiteboarding, windsurfing i żeglarstwo trójstronne.

Transport i komunikacja publiczna

Drogowe i miejskie

Na południowy wschód od Eleonas znajduje się autostrada nr 8 (ulica Olimpijska), która łączy miejscowość z Atenami, Koryntem i miastami północnego Peloponezu. Codziennie kursują lokalne autobusy do Aigio, taksówki do Aigio i Diakopto. Z Aegio kursuje autobus do Aten i Patras.

Air

Eleonas jest połączony z międzynarodowymi destynacjami, przez Diakoptos, gdzie jest połączenie kolejką podmiejską z lotniskiem El.Venizelos, które znajduje się około 190 km od centrum Diakoptos.

Eleonas jest połączona z europejskimi destynacjami poprzez lotnisko Araxos, które znajduje się około 79 kilometrów od centrum Aigio. W sezonie letnim odbywają się regularne loty do i z Londynu (Stansted), Pafos i Mediolanu (Bergamo), a także loty do i ze Szwajcarii, Niemiec i Białorusi oraz loty czarterowe. Dojazd do lotniska odbywa się wyłącznie drogą lądową, a transport zapewniony jest autobusem firmy Achaia Bus and Coach Company, taksówką lub środkami prywatnymi.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Eleonas (Ελαιώνας Αχαΐας) - Eleonas to nadmorska miejscowość w Achai, dawna niezależna gmina, a od 1999 roku okręg miejski dawnej gminy Diakoptos. Jedna z największych dzielnic miejskich Diakoptos. Eleonas posiada największy gaj oliwny w regionie Aigialia i jedną z największych linii brzegowych. Nazwa Miejscowość...
Terpsithea (Τερψιθέα Αχαΐας) - Terpsithea to mała nizinna osada nadmorska w prefekturze Achai, część wspólnoty lokalnej Eleion, a zgodnie z "Programem Kallikrates" od 1/1/2011 należy do gminy Aigialia. Rozwój administracyjny Jest to stosunkowo nowa osada, gdyż została uznana za taką w dniu 05.04.1981 r.,...
Rodia (Ροδιά Διακοπτού Αχαΐας) - Rodia to wieś w Achai, dawna niezależna gmina, a od 2010 roku dzielnica miejska nowo utworzonej gminy Aigialia. Znajduje się na wybrzeżu gminy i jest typową wioską. Według spisu powszechnego z 2011 roku Rodię zamieszkuje 429 osób, natomiast w spisie...
Diakopto (Διακοπτό) - Diakopto, potocznie nazywane Diakofto, to nadmorskie miasto w prefekturze Achai, zbudowane na wybrzeżu Zatoki Korynckiej. Jest siedzibą dawnej gminy o tej samej nazwie (obecnie jednostka miejska). Podczas spisu powszechnego w 2011 roku stwierdzono, że osada liczy 2.183 mieszkańców. Lokalizacja Znajduje...
Nikolayika (Νικολαίικα Αχαΐας) - Nikolayika to wieś w Achai, dawna niezależna gmina, a od 1999 roku okręg miejski dawnej gminy Diakoptos. Znajduje się w odległości 52 km od Patras. Jest to nadmorska miejscowość wypoczynkowa z wieloma pensjonatami i hotelami. W spisie powszechnym z 2011...
Valimitika (Βαλιμίτικα Αχαΐας) - Valimitika to nizinna osada nadmorska w prefekturze Achai, jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, a zgodnie z "Programem Kallikrates" od 1/1/2011 należy do gminy Aigialia. W latach 1997-2010, w ramach "Planu Kapodistrias", należała do byłej gminy Aigio jako siedziba...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności