Portugalia > Portugalia kontynentalna (Region)

Praia de Santa Eulália

Plaża Santa Eulália znajduje się w gminie Albufeira, w regionie Algarve, w południowej Portugalii. Ta plaża o niskim klifie jest otoczona zielonym i świeżym lasem sosnowym. Plaża jest szeroka, z wieloma zakamarkami wynikającymi z formacji skalnych.

Niestabilny klif i pozostałości historyczne

Załamanie się klifu na tej plaży na początku kwietnia 2013 roku skłoniło Administrację Regionu Hydrograficznego Algarve (ARH) i Portugalską Agencję Środowiska do rozpoczęcia prac mających na celu ustabilizowanie klifu w Albufeirze. Jednak zidentyfikowanie pozostałości archeologicznych na szczycie klifu warunkowało podjęcie interwencji.

Odkrycie datuje się na rok 2004, kiedy to zespół archeologów z gminy przeprowadził badania diagnostyczne na tym obszarze, identyfikując ślady kości, które ich zdaniem są związane z istniejącą tam w średniowieczu Ermida de Santa Eulália. Znaleziono również fragmenty kompleksu przemysłowego z okresu rzymskiego, składającego się ze zbiorników, w których Rzymianie solili ryby i wytwarzali "Garum", produkt z rybich wnętrzności, bardzo ceniony w tamtych czasach i eksportowany do innych krajów.

Jest to bardzo ważne znalezisko ze względu na wiedzę, jaką wnosi z długiego okresu rzymskiego w historii środkowego Algarve. Mimo że klif się cofa i nie możemy kontrolować jego zapadania się, robimy wszystko, co możliwe, aby zachować znalezione informacje archeologiczne, rejestrując je.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności