Portugalia > Portugalia kontynentalna (Region)

Praia de Ofir

Ofir to plaża znajdująca się w parafii Fão, w gminie Esposende, w dystrykcie Braga.

Imię Ofir pojawia się w Starym Testamencie kilkakrotnie, m.in. jako określenie odległej krainy Izraela, w której zbierano złoto. Złoto z Ophiru jest często określane mianem "złotej przystani", co może wynikać ze wspólnej wyprawy króla Salomona i króla Hirama (Tyr, Fenicja), którzy wypłynęli znad Morza Czerwonego i przywieźli z Ophiru 14 lub 15 ton złota (1 Krl 9, 26-28; 2 Krl 8, 17-18). Być może więc portugalska plaża odnosi się do nowego Ofiru odkrytego przez Fenicjan. Słynna miejscowa legenda, "legenda o koniach z Fão", głosi nawet, że "biblijny Ofir" znajdował się w miejscu obecnego Ofiru.

Lokalizacja geograficzna

Położenie GPS: N 41º 31' 12,24, W 8º 47' 18,38Plaża Ofir znajduje się w parafii Fão, w gminie Esposende, w dystrykcie Braga, w Portugalii. Jest to plaża morska, położona na odcinku wybrzeża, które łączy się od północy z ujściem rzeki Cávado. Znajduje się na terenie Parku Przyrodniczego Wybrzeża Północnego. Wiele znanych osobistości wybiera tę plażę na letnie wakacje w cieplejszych miesiącach.

Cechy

Piaszczysta plaża otoczona od południa pontonem, a od północy ujściem rzeki.

Rozległa piaszczysta plaża jest zasilana przez system wydm od strony wschodniej.

Plaża ta cieszy się dużym zainteresowaniem, posiada utwardzone drogi dojazdowe i różne elementy infrastruktury pomocniczej dla kąpiących się, wśród których wyróżnia się portugalski bruk, który otwiera dostęp do plaży i na którym znajdują się esplanady.

Instrumentem Zarządzania Terytorialnego (IGT) jest Plan Zarządzania Strefą Przybrzeżną Caminha - Espinho (POOC), zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów nr 25/99. Zgodnie z tym Planem, w 2010 roku plaża została sklasyfikowana jako Typ I (DOBRY). Region ten, obejmujący różne plaże (Pedrinha) i wydmy, objęty jest programem "Polis Litoral Norte - Operação Integrada de Requalificação e Valorização do Litoral Norte".

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności