Portugalia > Madera (Region)

Praia da Calheta

Plaża Calheta to plaża o długości 100 metrów znajdująca się w parafii Calheta na wyspie Madera w Portugalii. Jest często odwiedzana przez miłośników kajakarstwa i windsurfingu.

Historia

Calheta była pierwszą plażą na Maderze, na którą sprowadzono piasek z Maroka. Została ona otwarta w 2004 roku i posiada dwa falochrony na zboczu jako formę ochrony.

W kwietniu 2008 roku, po burzy, która nawiedziła Maderę i zmyła znaczną część żółtego piasku, złożono nowe zamówienie na 2,8 tys. ton piasku z Maroka, aby zastąpić część z 40 tys. metrów sześciennych.

Kontrowersje

Import piasku wzbudził jednak wiele kontrowersji, ponieważ piasek został pobrany z Sahary Zachodniej - terytorium nierządzącego się samodzielnie, które od 1975 r. znajduje się w dużej mierze pod okupacją marokańską. Import ten jest uznawany za naruszenie prawa międzynarodowego, gdyż aby eksploatować zasoby danego terytorium, należy uzyskać zgodę jego mieszkańców.

Władze Madery zlekceważyły konsultacje z mieszkańcami Sahary w sprawie zakupu piasku, decydując się na zawarcie umowy z Marokiem. Ostatnie potwierdzone transporty piasku z okupowanej Sahary Zachodniej miały miejsce w 2010 roku.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności