Hiszpania

Santiago de la Ribera

Santiago de la Ribera to najbardziej zaludniona dzielnica gminy San Javier w autonomicznej wspólnocie Murcji w Hiszpanii. Jest on położony na wybrzeżu Mar Menor, wzdłuż szerokiego pasma wybrzeża. Tradycyjnie obejmuje ona inne mniejsze dzielnice, takie jak Ciudad del Aire, zwana też Colonia Julio Ruiz de Alda, Los Arcos, San Blas, Los Pozuelos, Los Garcías de Abajo i Barrio de los Pescadores. Na obrzeżach centrum miasta znajduje się Generalna Akademia Lotnicza (AGA) oraz lotnisko Murcia-San Javier (MJV), obecnie wykorzystywane wyłącznie do celów wojskowych. Znajdują się tu 4 kilometry plaż, w tym plaże Castillico, Barnuevo i Colón, posiadające certyfikat Q for Quality Tourism.

Lokalizacja

Na północy graniczy z dzielnicami Lo Pagán i Los Sáez, należącymi do gminy San Pedro del Pinatar, a na południu z Los Narejos, w gminie Los Alcázares. Na wschodzie rozciąga się Mar Menor, a na zachodzie miasto San Javier i dzielnica La Calavera. Należy do regionu Mar Menor, jest oddalony o 52 km od Murcji i 33 km od Cartageny.

Komunikacja

Pociąg

Najbliższa stacja to Balsicas-Mar Menor, znajdująca się w Balsicas (Torre-Pacheco). Jako ciekawostkę można dodać, że w bazie lotniczej La Ribera znajdowała się stacja kolejowa, będąca końcem linii odgałęziającej się od Torre-Pacheco, która kursowała w latach 1940-42 aż do jej zamknięcia 1 stycznia 1970 r..

Płaszczyzna

Do 14 stycznia 2019 r. mieścił się tam cywilny port lotniczy Murcia-San Javier (MJV). Od tego czasu jest operatorem Międzynarodowego Portu Lotniczego Murcia Region.

Autobus

Drogowe przewozy pasażerskie w gminie są częścią marki Movibus, systemu międzymiastowego transportu publicznego w Regionie Murcji (Hiszpania), który obejmuje przewozy autobusowe będące własnością regionu autonomicznego. Linie objęte koncesją MUR-004 "Metropolitana Cartagena-Mar Menor" są obsługiwane przez ALSA (TUCARSA).

Posiada również połączenia z Murcją, Pilar de la Horadada i Campoamor.

Morskie

Istnieje prom łączący Santiago de la Ribera z La Manga del Mar Menor.

Główne drogi

AP-7/E-15: zjazd 784, San Javier (południowy), Santiago de la Ribera, lotnisko.

N-332: Vera/Cartagena/Valencia.

RM F-24: Santiago de la Ribera/El Mirador/Lo Romero (San Pedro del Pinatar).

RM F-32: Santiago de la Ribera/Lo Pagán/San Pedro del Pinatar.

RM F-34: Santiago de la Ribera/Aeropuerto de Murcia-San Javier/Los Narejos.

Historia

W czasach starożytnych obszar zajmowany obecnie przez okręg Santiago de la Ribera stanowił część rzymskiego regionu w południowo-wschodniej części półwyspu zwanego Contestania w rzymskiej prowincji Tarraconensis, a po reorganizacji administracyjnej dokonanej przez cesarza Dioklecjana w 298 r. n.e. został włączony do prowincji Carthaginensis.

Był to obszar bagien nad brzegiem laguny Mar Menor, co oznaczało, że korzystał z zasobów rybnych z pobliskich słonych bagien, a także z obszaru, na którym licznie występowały króliki i inne zwierzęta; uprawy obejmowały trawę esparto, albardín i barrilla, a pierwsze uprawy zbóż pojawiły się w głębi lądu.

Jeśli weźmiemy pod uwagę zwyczajowe praktyki istniejące w Imperium Rzymskim, na tym obszarze prawdopodobnie pojawiło się duże skupisko żołnierzy-osadników, którzy osiedlali się na terenach położonych w pobliżu wybrzeża z podwójną misją: uprawy tych terenów i ich obrony przed hipotetycznymi atakami piratów.[potrzebny cytat] Żołnierze ci wprowadzili postęp w rolnictwie, ulepszając działki, prowadząc prace melioracyjne i uruchamiając podstawowy system odwadniania, który uwolnił równinę od ogromnego ładunku saletry w podłożu. [W czasie inwazji muzułmańskiej obszar ten był praktycznie niezaludniony, ponieważ Arabowie osiedlali się głównie na terenach położonych w głębi lądu w regionie Murcji i w dolinie rzeki Segura, zajmując nadrzeczne tereny wiejskie wieżami strażniczymi oraz innymi budowlami służącymi do odpoczynku i rekreacji, jak to miało miejsce w gminie Los Alcázares, gdzie Arabowie wykorzystali łaźnie pozostawione przez Rzymian do budowy swoich pałaców.

Na mocy traktatu z Almizry (1244 r.) terytorium tego okręgu zostało włączone do Królestwa Kastylii. Terytorium to zostało podbite w 1266 r. przez wojska króla Jakuba I Aragońskiego po tym, jak Mudejarowie z Królestwa Murcji zbuntowali się przeciwko królowi Alfonsowi X Mądremu, któremu byli poddanymi. Król kastylijski próbował ponownie zasiedlić ten obszar rodzinami kastylijskimi, aragońskimi i katalońskimi, oferując im ziemie opuszczone przez muzułmanów.

Rodziny, które zakorzeniły się na brzegu Mar Menor, tworzyły wokół swoich domów przysiółki i grupy sąsiedzkie. W tych miejscach wzniesiono pustelnię, z której zaczęto rozprowadzać i urządzać okolicę i jej pokojowe współżycie.

Pojawienie się piratów z Afryki Północnej na wybrzeżach Murcji w XVI i XVII wieku zburzyło spokój, jaki panował w życiu rybaków i chłopów, których ciężka praca i wytrwałość uczyniły okoliczne ziemie żyznymi.

Konieczność ochrony wybrzeża była powodem mnożenia się wież strażniczych wzdłuż całej linii brzegowej.

W obliczu tego zagrożenia przodkowie mieszkańców Santiago de la Ribera nie mogli żyć spokojnie i w osiadłym trybie, ponieważ zawsze musieli być przygotowani do ucieczki w poszukiwaniu schronienia, jakie dawały fortyfikacje.

Niektórzy historycy sugerują, że prawdziwych początków obecnej enklawy turystycznej Santiago de la Ribera należy szukać w rejonie Cala-Vera (później Calavera).

W tym miejscu znajdowała się pustelnia pod wezwaniem św. Juana Bautisty, która wraz z przybyciem mnichów trynitarzy w XVI w. przeszła pod patronat San Blas. Jest to teren znany obecnie jako San Blas, otoczony zabudową mieszkaniową, położony w pobliżu centrum miasta Santiago de la Ribera.

Osiedle Torre Mínguez jest oficjalnie uznawane za początek miasta Santiago de la Ribera. Zbudował go Don Antonio Lissón, radny miasta Murcji, a następnie przekazał swoim spadkobiercom.

Jedną z dziedziczek była pani Teresa Sandoval y Mena, która poślubiła księdza José Maríę Barnuevo y Rodrigo de Villamayor de Ulloa (Dignidad Trece de León z Zakonu Santiago).

Małżonkowie często odwiedzali Torre Mínguez, gdzie planowali dwa ambitne przedsięwzięcia: budowę hotelu i podział posiadłości na działki za pomocą systemu spisu emfiteutycznego (wieczyste odstąpienie ziemi za roczną opłatą). Dzięki temu systemowi rodzina mogła nabyć prawo własności do działki i wybudować na niej dom.

W ten sposób w 1888 r. na brzegu Mar Menor narodziła się nowa wioska: Santiago de la Ribera, którego nazwa wywodzi się od faktu, że Don José María Barnuevo należał do Zakonu Santiago oraz od położenia miasta nad brzegiem Mar Menor.

Początki urbanizacji Santiago de la Ribera były skrupulatnie prowadzone przez rodzinę Barnuevo-Sandoval. Para nie zamierzała doprowadzić do powstania przeludnionego zgrupowania dzielnic, ale raczej do racjonalnego zaplanowania przyszłego osiedla, od początku wytyczając podstawowe linie powstającego skupiska miejskiego.

Uprzywilejowane położenie, korzystny klimat i bliskość dróg wojewódzkich, a także udogodnienia oferowane przez rodzinę Barnuevo-Sandoval zachęciły wiele rodzin z Murcji należących do klasy wyższej do wybudowania tu swoich domów letniskowych, dzięki czemu Santiago de la Ribera stało się zalążkiem letniej enklawy dla zamożnych rodzin.

Na przełomie XIX i XX wieku rodzina Barnuevo-Sandoval wybudowała upragniony "hotel", a w jego ogrodach wzniosła kaplicę Santiago Apostoła. Proces urbanizacji Santiago de la Ribera był już nie do zatrzymania.

W 1929 r. rozpoczęto budowę bazy lotniczej hiszpańskiej marynarki wojennej na gruntach wywłaszczonych od rodziny Barnuevo. W czasie hiszpańskiej wojny domowej Santiago de la Ribera pozostał wierny rządowi II Republiki Hiszpańskiej przez cały okres wojny aż do wkroczenia wojsk generała Francisco Franco do Murcji i Cartageny w dniach 29-31 marca 1939 r. W kwietniu tego samego roku lotnisko La Ribera zostało wykorzystane jako obóz koncentracyjny dla członków Republikańskich Sił Powietrznych, w którym przetrzymywano około 2500 więźniów. W 1943 r. baza lotnicza stała się obozem koncentracyjnym dla Republikańskich Sił Powietrznych.

W 1943 r. baza stała się siedzibą Generalnej Akademii Lotniczej, której zadaniem było szkolenie przyszłych oficerów i pilotów hiszpańskich sił powietrznych w zakresie wojskowym, lotniczym, kulturowym i fizycznym. Pierwsza klasa absolwentów rozpoczęła naukę w 1945 r.

W bazie tej grupa profesorów wojskowych z Akademii założyła Patrol Akrobacyjny Orłów Hiszpańskich Sił Powietrznych, którego misją jest wykonywanie pokazów lotniczych podczas wielu ważnych imprez i wydarzeń (Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 r., pokazy lotnicze w Barcelonie w 1992 r., Światowe Pokazy Lotnicze w Barcelonie w 1992 r.). Igrzyska Olimpijskie 1992 Barcelona, Wystawa Powszechna 1992 Sewilla, Grand Prix Hiszpanii Formuły 1, obchody 12 października itd.)

Zdając sobie sprawę z rozkwitu Santiago de la Ribera, Rada Miasta San Javier przeprowadziła różne prace urbanizacyjne, naprawiając ulice i chodniki, a niektórzy mieszkańcy rozpoczęli działalność usługową, taką jak zajazdy, sklepy rybne, linie pasażerskie i restauracje.

Rada Miejska przekazuje kaplicę Santiago Apostoła biskupstwu w celu przekształcenia jej w kościół parafialny.

W 1995 r., zgodnie z dekretem królewskim 1167/1995 dotyczącym cywilnego lotniczego ruchu pasażerskiego, pasy startowe Generalnej Akademii Lotniczej zostały przebudowane w celu nadania lotnisku komercyjnego przeznaczenia, tworząc port lotniczy Murcia-San Javier, który zapewniał obsługę lotniczą dla całego regionu Murcji do 2019 r., kiedy to został zastąpiony przez nowy Międzynarodowy Port Lotniczy Regionu Murcji w Corvera, pozostawiając San Javier wyłącznie do użytku wojskowego. Ostatni lot został wykonany przez Ryanair na trasie San Javier - Manchester 14 stycznia 2019 r..

Gospodarka

Obecnie Santiago de la Ribera jest skonsolidowaną enklawą turystyczną na Costa Cálida, której populacja znacznie wzrasta w miesiącach letnich. Jego główną działalnością jest sektor usług. Jest to obszar o dużym znaczeniu turystycznym, ponieważ znajduje się na brzegu Mar Menor, bardzo szczególnej laguny ze względu na występujące tu algi, wysoki poziom soli i wysoką temperaturę, co sprawia, że jest to idealne miejsce zarówno dla młodych, jak i starszych. Santiago de la Ribera posiada również rozbudowaną infrastrukturę hotelową i gastronomiczną.

Wojskowa baza lotnicza AGA, podobnie jak lotnisko cywilne, do czasu zamknięcia w styczniu 2019 r., jest również ważnym filarem zrównoważonego rozwoju gospodarczego gminy. Podobnie jak, w mniejszym stopniu, rybołówstwo i rolnictwo.

Edukacja i kultura

W mieście znajduje się Wydział Nauk Sportowych Uniwersytetu w Murcji, szkoła średnia "Mar Menor" oraz szkoły publiczne Fulgencio Ruiz i Nuestra Señora de Loreto. Znajduje się tu także ośrodek rekreacyjny dla osób niepełnosprawnych Fundamifp.

Znajduje się tu również Centrum Usług Społecznych, w którym mieści się Bank Czasu i Ośrodek Zdrowia, centrum społeczne Príncipe de Asturias z audytorium i biblioteką, Real Club de Regatas oraz stary szpital Los Arcos.

Ze względu na położenie nad brzegiem Mar Menor, warto wspomnieć o tradycji morskiej, która wyróżnia tutejszą gastronomię dzięki typowym potrawom, takim jak "caldero" czy "dorada a la sal" (leszcz morski w soli). Dzięki uprzywilejowanej lokalizacji można tu uprawiać wiele sportów wodnych zarówno latem, jak i zimą. Przykładem mogą być zawody na skuterach wodnych, paddle-surfing, kite-surfing, wyścigi łodzi oraz nauka kajakarstwa i żeglarstwa.

W lipcu 2020 roku zostanie otwarte Muzeum Aeronautyki Tyflologicznej, znajdujące się na Paseo de Colón.

Zabytki

Kościół parafialny Santiago Apóstol.

Kościół Virgen de Loreto.

Pustelnia San Blas.

Kaplica Matki Boskiej Karmelitańskiej.

Pomnik "Puertas del Mar".

Rzeźbiarski hołd dla pielgrzyma.

Rzeźba-popiersie w hołdzie założycielom miasta.

Uroczystości

W 2013 r. świętowano 125-lecie wioski, organizując specjalne uroczystości.

Pielgrzymka San Blas, 3 lutego: pielgrzymka Huerta do pustelni San Blas, degustacje potraw z migas i lokalnych produktów, atrakcje na placu targowym i targi rzemiosła. Cieszy się dużym zainteresowaniem i akceptacją w regionie wśród grup i stowarzyszeń młodzieżowych. Wszystkiemu towarzyszą modlitwy do świętego i pokazy sztucznych ogni. (uznany za regionalny obiekt o znaczeniu turystycznym).

Karnawał, luty: Wielka gala wyboru Królowej Karnawału z efektownymi kostiumami. Wybory dziecięcej królowej, bal przebierańców, konkurs czirgotów, wspaniałe występy i konkursy. Ostatniego dnia odbywa się wielka parada karnawałowa z udziałem licznych comparsas z całego regionu Murcji. W ramach parady odbywa się również prestiżowy regionalny konkurs Comparsas. Są to główne działania Karnawału w Santiago de la Ribera, którego obecnym przewodniczącym jest José Carrió Seser. OFICJALNA STRONA INTERNETOWA CARNIVAL OF SANTIAGO DE LA RIBERA (wymagana Regionalna Deklaracja Zainteresowań Turystycznych)

Jarmark kwietniowy, pierwszy weekend maja: konkursy, występy, instalacja straganów andaluzyjskich, msza rociera i dzień dziecka.

Wielki Tydzień. Do najważniejszych wydarzeń należy procesja Matki Bożej Samotrzeciej z Mar Menor. Procesja ta wyróżnia się martyrologią i żarliwością w noc Wielkiego Piątku. Szczególnie interesująca jest trasa biegnąca wzdłuż brzegów Mar Menor.

Dzień Regionu Murcji, 9 czerwca: obchody Dnia Regionu.

Wigilia w San Juan, noc 23 czerwca: Impreza na plaży z ogniskiem, muzyką i młodzieżową atmosferą. Palenie ogniska miejskiego z pokazem sztucznych ogni.

Virgen del Carmen, 16 lipca: Uroczystości ludowe i procesja morska.

Święto patrona Santiago, 25 lipca: uroczystość ku czci patrona Hiszpanii i Santiago de la Ribera. Uroczysta procesja i pokaz sztucznych ogni.

Karnawał letni, pierwsza sobota sierpnia: pokaz naszego tradycyjnego karnawału. Parada comparsas wzdłuż promenady Paseo Colón i wielki bal przebierańców, a wszystko to na brzegu Mar Menor.

San Francisco Javier, 3 grudnia: Uroczystości w całej gminie San Javier z okazji święta patrona.

Boże Narodzenie: warsztaty i zajęcia, instalacja tradycyjnej szopki kukułczej, występy i Parada Trzech Króli.

Hymn

Gloria Gloria a Santiago,

Santiago de la Ribera.

Vida apacible de la brisa y la sal,

białe tabernakulum, gdzie króluje światło, kawałek pokoju i szczęścia,

Na świecie nie ma drugiego takiego.

Z radością zaśpiewajmy temu miastu,

piękny i rajski, z hiszpańskiego Lewantu. rybak, rybak, syn tej patriotycznej ziemi,

matko błogosławiona jesteś ty, która jesteś z morza mniejszego,

gdzie ludzie są czystego serca.

Kawałek pokoju i szczęścia,

na świecie nie ma drugiej takiej jak ona. o Ribera jesteś kochana,

dla waszej ziemi i waszego morza,

Twoje piękne kobiety i rybacy nie mają sobie równych,

i rybaków jak nikt inny. Twoja słodka harfa, śmiejesz się,

jak fale morskie,

i róża wiatrów,

Zaśpiewajmy, zaśpiewajmy, zaśpiewajmy,

z radością i szczęściem,

Santiago Apostoła, patrona Ribery,

i do Dziewicy z Carmen,

Matka marynarzy. Im na wieki, chwała, chwała!

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Santiago de la Ribera
Santiago de la Ribera - Santiago de la Ribera to najbardziej zaludniona dzielnica gminy San Javier w autonomicznej wspólnocie Murcji w Hiszpanii. Jest on położony na wybrzeżu Mar Menor, wzdłuż szerokiego pasma wybrzeża. Tradycyjnie obejmuje ona inne mniejsze dzielnice, takie jak Ciudad del Aire, zwana...
Playa de Colón (San Javier)
Playa de Colón (San Javier) - Położony między klubem żeglarskim gminy Santiago de la Ribera (San Javier) a Ciudad del Aire. Jest to plaża z drobnym, złotym piaskiem o długości 1000 m i szerokości 30 m, która pozwala cieszyć się Mar Menor przez cały rok. Dojścia...
Playa de La Puntica (San Pedro del Pinatar)
Playa de La Puntica (San Pedro del Pinatar) - Plaża La Puntica to najstarsza plaża w Lo Pagán na Mar Menor. Od końca XIX wieku jest wykorzystywana jako kąpielisko, a nie tylko jako miejsce kotwiczenia łodzi rybackich. Rozpoczyna się na granicy z gminą San Javier jako kontynuacja plaży El...
Playa de Villananitos (San Pedro del Pinatar)
Playa de Villananitos (San Pedro del Pinatar) - Jest to plaża w San Pedro del Pinatar, położona w Los Cuarteros, obok Lo Pagán, na jednym z końców Mar Menor. Oferuje dużą liczbę usług. Znajduje się on obok klubu żeglarskiego i przez cały rok oferuje usługę sprzątania....
Playa de La Mota (San Pedro del Pinatar)
Playa de La Mota (San Pedro del Pinatar) - Jest to plaża z promenadą obok stawów Las Salinas de San Pedro del Pinatar. Znajdują się tu warzelnie soli Molinos de Sal, de Quintín i de la Calcetera Jest to plaża na Mar Menor, gdzie często uprawia się kitesurfing, windsurfing,...
Playa de La Barraca Quemada (San Pedro del Pinatar)
Playa de La Barraca Quemada (San Pedro del Pinatar) - Położona w parku regionalnym Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar, jest hiszpańską plażą otwartą na Morze Śródziemne. Jest to jedna z plaż La Llany, położona między dwiema pozostałymi. Można do niego dotrzeć, przechodząc przez plażę Salinas z parkingów...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności