Hiszpania > Cantabria (Region)

Playa de Usgo

Plaża Usgo znajduje się w stolicy gminy Miengo (Kantabria), w gminie o tej samej nazwie w Hiszpanii. Jego długość wynosi 300 metrów, a średnia szerokość 50 metrów. Jest to plaża położona między klifami, o atrakcyjnym otoczeniu i niskim poziomie udogodnień (nie posiada dostępu dla osób niepełnosprawnych).

Turystyka

Posiada parking, który nie dość, że jest niewystarczający dla napływu ludzi w lecie, to jeszcze nie jest w dobrym stanie. W weekendy działają zespoły nadzoru. W lecie plaża jest dość często sprzątana. Dostęp do plaży jest następujący: A-67, zjazd 11; CA-232 od skrzyżowania 0,8 km.

Zanieczyszczenie

Usgo jest także enklawą, w której firma Solvay z Torrelavega odprowadza przez rurę tony chlorku wapnia. Odpady te, stanowiące ponad 8 milionów ton chlorku wapnia, są zrzucane przez ponad 30 lat. Dynamika morska tego obszaru, prądy i silne fale, sprzyjają rozpraszaniu i zapobiegają gromadzeniu się tego zanieczyszczającego produktu na dnie morskim.

Według Stowarzyszenia Obrony Zasobów Naturalnych Kantabrii (ARCA), przepisy Unii Europejskiej (UE) dotyczące odpadów toksycznych i niebezpiecznych nie są przestrzegane, ponieważ produkty zanieczyszczające i bioakumulacyjne są wyrzucane ponad dozwolone limity. W żadnym momencie nie mówi się o obecności rakotwórczych metali ciężkich w Usgo, ale raczej o tym, czy ich poziomy są tolerowane, czy nadmierne zgodnie z przepisami UE.

Usgo jest tradycyjnie uważana za najbardziej niebezpieczną plażę w regionie, nie tylko ze względu na silne fale i podmuchy, ale także ze względu na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają fale i podmuchy w połączeniu z klifami po bokach plaży, gdzie latem często dochodziło do wypadków śmiertelnych.

Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności