Playa de Berria

Plaża Berria znajduje się w gminie Santoña (Kantabria, Hiszpania). Jest to plaża położona na przesmyku, który łączy półwysep utworzony przez górę Buciero (w Santoña) z gminą Argoños. Ma długość 2200 metrów i rozciąga się między górą Brusco na zachodzie a masywem Buciero na wschodzie. Ma drobny, biały piasek, łagodne nachylenie i została odznaczona Błękitną Flagą. Na północy otwiera się na morze, a na południu znajdują się bagna Santoña.

Jest łatwo dostępny zarówno z Santoña, jak i Argoños drogą CA-907.

Etymologia

Jego etymologia pochodzi od terminu rukiew wodna, rośliny rosnącej w miejscach podwodnych, którą można znaleźć na bagnach Santoña na południe od plaży. W XVII wieku odnotowano nazwę Playa de Berrio, z charakterystycznym asturyjskim epentetycznym jod.

Poeta Amós de Escalante w swoim poemacie Portus Victoriae używa terminu Berrío i wyjaśnia go w przypisie na końcu tekstu.

Ponieważ jest to miejscowość położona w pobliżu Biskajów, popularna etymologia przez pewien czas wiązała ją z baskijskim terminem berria, oznaczającym "nowy". Z tego powodu w XX wieku dodawano czasem ten przymiotnik, co dało początek tautonimowi Playa de Nueva Berria (Nowa Plaża Berria) i tak też zapisywano ją w niektórych publikacjach. Podobnie jak w wielu popularnych etymologiach, opierała się ona wyłącznie na zbieżności fonetycznej, gdyż piaszczysty teren nie powstał od nowa i jest znany od czasów obecności człowieka. Jej oficjalna i rozpowszechniona nazwa obecnie, a przynajmniej od XVII wieku, to po prostu Arenal lub Playa de Berria (Plaża Berria).

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności