Hiszpania > Murcia (Region)

Lo Pagán

Lo Pagán to dzielnica gminy San Pedro del Pinatar, położona na wybrzeżu Mar Menor, we wspólnocie autonomicznej Regionu Murcja, w południowo-wschodniej Hiszpanii. Od północy graniczy z Los Cuarteros, a od południa z Santiago de la Ribera, które jest dzielnicą San Javier.

Toponimia

Jest to toponim rodziny Pagán y Ayuso, a konkretnie Pedro Pagán y Ayuso, XIX-wiecznego właściciela posiadłości "Vistabella", od którego nazwiska pochodzi również nazwa ulicy w San Pedro del Pinatar. Jako pierwszy osiedlił się na wybrzeżu, w swojej posiadłości położonej na granicy dzielnicy z San Javier (obecnie osiedle "La Pinada"), wznosząc duży dom z wieżą przypominającą średniowieczny zamek, który obecnie już nie istnieje. Później wzniesiono jeszcze dwie wieże. Promenada "Los Castillicos", która biegnie wzdłuż morza przed "La Pinada", zawdzięcza swoją nazwę podobieństwu tych wież do zamku.

Historia

Zanim to wybrzeże zaczęto nazywać Lo Pagán, nazywało się Vistabella, tak samo jak posiadłość Pedra, zgodnie z kroniką śmierci w 1899 roku Emilio Castelara, prezydenta Pierwszej Republiki Hiszpańskiej.

Enrique Pagán y Ayuso, brat Pedra, również zbudował tu swój dom, który zachował się do dziś jako "Villa Estrella" i w którym w 1890 r. urodziła się jego córka Estrella.

Zdjęcia lotnicze z 1921 roku pokazują, że poza domami letniskowymi na brzegu plaży i przy drodze z San Pedro del Pinatar do La Ribera, reszta była niezamieszkana, z wyjątkiem starej pustelni La Generala i kilku skromnych domów "Gurugú" należących do rybaków.

Plaża La Puntica jest jedną z pierwszych plaż w Mar Menor, ponieważ od końca XIX wieku znajdowały się na niej chaty i kąpieliska, które wchodziły do morza. W połowie XX wieku niektóre obszary plaży zostały poszerzone o piasek z innych miejsc.

Pedro Pagán y Guerra, syn Pedra Pagána, urodzony w posiadłości "Vistabella", odziedziczył majątek i zbudował młyn w Los Revoltones, który nazwano Molino del Chirrete od potrawy spożywanej w dniu inauguracji. Dziś młyn nie zachował się, ale zachowała się jego nazwa. Miejsce to jest obecnie miejską dzielnicą Lo Pagán zwaną Molino del Chirrete.

Fiesty

Najważniejszą fiestą jest pielgrzymka Virgen del Carmen, która odbywa się 16 lipca, a obraz jest transportowany z kościoła San Pedro, wsiadany i paradowany wzdłuż Mar Menor; w nocy wraca z obrazem po całym dniu świętowania.

Turystyka i środowisko

Na północy znajduje się park naturalny Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar.

Znajduje się tu molo i klub żeglarski.

Ponieważ jest to miejscowość turystyczna na wybrzeżu Costa Cálida, nazwą tą określa się zazwyczaj wszystkie plaże i obiekty znajdujące się w tej i okolicznych miejscowościach.

W nocy można skorzystać z różnych pubów w znanej "Curva de Lo Pagán", która została ponownie otwarta pod koniec 2012 roku.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności