Hiszpania

Lo Pagán

Lo Pagán to dzielnica gminy San Pedro del Pinatar, położona na wybrzeżu Mar Menor, we wspólnocie autonomicznej Regionu Murcja, w południowo-wschodniej Hiszpanii. Od północy graniczy z Los Cuarteros, a od południa z Santiago de la Ribera, które jest dzielnicą San Javier.

Toponimia

Jest to toponim rodziny Pagán y Ayuso, a konkretnie Pedro Pagán y Ayuso, XIX-wiecznego właściciela posiadłości "Vistabella", od którego nazwiska pochodzi również nazwa ulicy w San Pedro del Pinatar. Jako pierwszy osiedlił się na wybrzeżu, w swojej posiadłości położonej na granicy dzielnicy z San Javier (obecnie osiedle "La Pinada"), wznosząc duży dom z wieżą przypominającą średniowieczny zamek, który obecnie już nie istnieje. Później wzniesiono jeszcze dwie wieże. Promenada "Los Castillicos", która biegnie wzdłuż morza przed "La Pinada", zawdzięcza swoją nazwę podobieństwu tych wież do zamku.

Historia

Zanim to wybrzeże zaczęto nazywać Lo Pagán, nazywało się Vistabella, tak samo jak posiadłość Pedra, zgodnie z kroniką śmierci w 1899 roku Emilio Castelara, prezydenta Pierwszej Republiki Hiszpańskiej.

Enrique Pagán y Ayuso, brat Pedra, również zbudował tu swój dom, który zachował się do dziś jako "Villa Estrella" i w którym w 1890 r. urodziła się jego córka Estrella.

Zdjęcia lotnicze z 1921 roku pokazują, że poza domami letniskowymi na brzegu plaży i przy drodze z San Pedro del Pinatar do La Ribera, reszta była niezamieszkana, z wyjątkiem starej pustelni La Generala i kilku skromnych domów "Gurugú" należących do rybaków.

Plaża La Puntica jest jedną z pierwszych plaż w Mar Menor, ponieważ od końca XIX wieku znajdowały się na niej chaty i kąpieliska, które wchodziły do morza. W połowie XX wieku niektóre obszary plaży zostały poszerzone o piasek z innych miejsc.

Pedro Pagán y Guerra, syn Pedra Pagána, urodzony w posiadłości "Vistabella", odziedziczył majątek i zbudował młyn w Los Revoltones, który nazwano Molino del Chirrete od potrawy spożywanej w dniu inauguracji. Dziś młyn nie zachował się, ale zachowała się jego nazwa. Miejsce to jest obecnie miejską dzielnicą Lo Pagán zwaną Molino del Chirrete.

Fiesty

Najważniejszą fiestą jest pielgrzymka Virgen del Carmen, która odbywa się 16 lipca, a obraz jest transportowany z kościoła San Pedro, wsiadany i paradowany wzdłuż Mar Menor; w nocy wraca z obrazem po całym dniu świętowania.

Turystyka i środowisko

Na północy znajduje się park naturalny Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar.

Znajduje się tu molo i klub żeglarski.

Ponieważ jest to miejscowość turystyczna na wybrzeżu Costa Cálida, nazwą tą określa się zazwyczaj wszystkie plaże i obiekty znajdujące się w tej i okolicznych miejscowościach.

W nocy można skorzystać z różnych pubów w znanej "Curva de Lo Pagán", która została ponownie otwarta pod koniec 2012 roku.

Hotele w pobliżu

Booking.com

Miejscowości w pobliżu

Plaże w okolice

Lo Pagán
Lo Pagán - Lo Pagán to dzielnica gminy San Pedro del Pinatar, położona na wybrzeżu Mar Menor, we wspólnocie autonomicznej Regionu Murcja, w południowo-wschodniej Hiszpanii. Od północy graniczy z Los Cuarteros, a od południa z Santiago de la Ribera, które jest dzielnicą San...
Playa de Las Salinas (San Pedro del Pinatar)
Playa de Las Salinas (San Pedro del Pinatar) - Położona w regionie Murcja, w regionalnym obszarze chronionym Las Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar, plaża ta jest otwarta na Morze Śródziemne. Przy wejściu do parku znajduje się punkt informacyjny o parku. Jest to jedna z plaż w...
Playa de La Barraca Quemada (San Pedro del Pinatar)
Playa de La Barraca Quemada (San Pedro del Pinatar) - Położona w parku regionalnym Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar, jest hiszpańską plażą otwartą na Morze Śródziemne. Jest to jedna z plaż La Llany, położona między dwiema pozostałymi. Można do niego dotrzeć, przechodząc przez plażę Salinas z parkingów...
Playa de la Torre Derribada
Playa de la Torre Derribada - Plaża La Torre Derribada jest jedną z najnowocześniejszych plaż w San Pedro del Pinatar. Jest to plaża nad Morzem Śródziemnym, na której zazwyczaj jest niewiele osób. Położony jest w parku naturalnym Arenales y Salinas i kończy się obok portu....
Playa de La Mota (San Pedro del Pinatar)
Playa de La Mota (San Pedro del Pinatar) - Jest to plaża z promenadą obok stawów Las Salinas de San Pedro del Pinatar. Znajdują się tu warzelnie soli Molinos de Sal, de Quintín i de la Calcetera Jest to plaża na Mar Menor, gdzie często uprawia się kitesurfing, windsurfing,...
Playa Punta de Algas (San Pedro del Pinatar)
Playa Punta de Algas (San Pedro del Pinatar) - Plaża ta, położona w parku regionalnym Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar, jest otwarta na Morze Śródziemne. Jest to jedna z plaż La Llany, najdalej położona od portu. Na końcu tej plaży można zobaczyć połączenie między wodami Morza...
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności