Σελιανίτικα Αχαΐας

Selianitika to nadmorska miejscowość w Achai w Zatoce Korynckiej. Znajduje się on 7 km od Aigio i 35 km od Patras. Miejscowość jest znaną miejscowością wypoczynkową z kąpieliskami termalnymi i plażami. Graniczy z wioskami i osadami Loggos, Rododafni i Nerantzies. Z centrum Selianitiki przechodzi Stara Droga Krajowa Patras-Ateny, a w jej pobliżu Nowa Droga Krajowa Patras-Ateny. W spisie powszechnym z 2011 roku stwierdzono, że liczy ona 902 mieszkańców.

Historia

Pierwsi mieszkańcy pochodzili ze wsi Seliana, skąd pochodzi jej nazwa, i osiedlili się tam w czasie okupacji tureckiej. Osada początkowo nie była stała, ale zimą schodzili na te tereny. Pierwszą rodziną, która osiedliła się na stałe na terenie, który był wówczas niezamieszkany i nazywany "Kryovrisi", była rodzina Douni. Wraz z nimi pierwsi mieszkańcy przynieśli kult św. Bazylego, który stał się patronem miasta. Później osiedliły się tam rodziny z miejscowości Perithori, Vergouvitsa i Zacholi w Koryncie.

Historia administracyjna

Selianitika została uznana za osadę gminy Aigio w 1879 roku. W 1912 roku jest siedzibą nowo powstałej gminy Selianitika. W 1997 roku została przyłączona do nowo powstałej gminy Sympolitia i stała się jej siedzibą. W 2010 roku zostaje przyłączona do gminy Aigialia.

Sport

W Selianitice mieści się siedziba A.O. Kerainos z sekcją piłkarską, biało-czerwoną, założoną w 1983 roku. Bierze udział w mistrzostwach EPA of Achaia i uczestniczy w kategorii B' i C'.

Kultura

Stowarzyszenie Kulturalne Selianitika "Ilios" zostało oficjalnie założone w 2008 roku, wnosząc znaczący wkład w wydarzenia kulturalne i upiększanie lokalnej społeczności. Jest jednym z najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych stowarzyszeń Gminy Aigialia.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności