Grecja > Grecja kontynentalna (Region)

Παραλία Χιλιαδού Εύβοιας

Użycia toponimu Plaża w Grecji - zob: Plaża.

Chiliadou Beach to znana plaża i osada w centralnej Evii i jednostce regionalnej Evia.

Historia

We wcześniejszych latach Chiliadou było bazą dla piratów. Kilku okolicznych mieszkańców twierdzi nawet, że ich przodkowie byli piratami.

Nazwa Chiliadou pochodzi od tytułowej kaplicy (Panagia of Chiliadou) znajdującej się w pobliżu plaży. Jest to bizantyjski kościół ukrzyżowania. Według jednej z wersji, Panagia z Chiliados był tysięczny kościół zbudowany przez cesarzową Teodorę.Jako oddzielna osada jest po raz pierwszy wymieniony w 1981 roku w ówczesnej społeczności Stropona. Według planu Kallikrates wraz ze Stropones, Lamari i Agia Irini tworzą lokalną społeczność Stropones, która wchodzi w skład jednostki miejskiej Dirphi gminy Dirphi - Messapia i według spisu z 2011 roku liczy 63 mieszkańców.

Opis

Chiliadou znajduje się w centralnej Evii, po stronie zwróconej w stronę Morza Egejskiego. Ma wysokość 36 metrów. Jest skierowany na północ, więc często jest narażony na silne wiatry. Zimą fale zalewają plażę i kilkakrotnie docierają do polnej drogi, która zbliża się do plaży oraz do kilku domów sąsiedniej osady.

Chiliadou to plaża z piaskiem i żwirkiem różnej wielkości połączona z podnóżem góry Dirfi. Skały są usypane w i z morza, dzieląc wybrzeże na mniejsze plaże. Na obrzeżach plaży roślinność jest gęsta: platany, kasztanowce i paprocie otaczają małą rzeczkę, która ostatecznie wpada do morza.

Na jednej części plaży zwyczajowo kąpią się nudyści (jest to północny kraniec plaży). Wspinacze często ćwiczą swoje umiejętności na skałach wokół plaży Chiliados.

Free camping

Choć jest to zabronione, plaża Chiliados przyciąga wiele osób, które uwielbiają swobodne biwakowanie. Również wzdłuż całej plaży znajdują się odkryte prysznice, z których korzystają kampery.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności