Grecja > Grecja kontynentalna (Region)

Μονολίθι

Monolithi to duża piaszczysta plaża w zachodniej części prefektury Preveza o długości około 13 km (na podstawie Google Distance). Rozciąga się od wsi Mytikas do wsi Kastrosikia w gminie Preveza. Uważana jest za jedną z najdłuższych piaszczystych plaż w Unii Europejskiej.

Nazwę Monolithi (pojedynczy kamień) nadało plaży skupisko skał przybrzeżnych w odległości 10m od brzegu (w lokalizacji Kantina A) o wymiarach ok. 10X10m. Skały te wystawały około 1m z powierzchni morza do roku 1943, kiedy to żołnierze włoscy i niemieccy dla rozrywki bombardowali skałę moździerzami i złamali ją, tak że dziś jest to rafa na poziomie wody.

Miejsce to w czasach starożytnych nosiło nazwę "Komaros". Nazwa ta - w starożytnej grece oznacza "koumaria" - wynika z wielu koumaria, które istnieją dzisiaj i wnioskujemy, że istniały od czasów starożytnych, na wszystkich stokach na wschód od tej dużej i otwartej zatoki. Nazwa ta pozostała prawie niezmieniona do czasów współczesnych jako "Gomoros". Wojskowe mapy tego obszaru do 1920 roku określają go jako "Gomaros Bay" lub "Gomaros Bay". Nazwa "Monolithi" pojawia się po raz pierwszy na początku XIX wieku na rękopiśmiennej mapie autorstwa Jeana Denisa Barbie du Bocage i wywodzi się od jedynego dużego kamienia, który istniał w pobliżu wybrzeża jako skarpa, około trzech (3) metrów nad morzem.

Plaże w okolicy

Pokaż plaże z całego regionu

Miejscowości w pobliżu

Hotele w pobliżu plaży

Booking.com
Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności