Hiszpania > Barcelona (Region)
Hiszpania > Cádiz (Region)
Hiszpania > Katalonia (Region)

Somorrostro (Barcelona)

Somorrostro to barcelońskie slumsy, które w XX wieku znajdowały się na terenie obecnych dzielnic San Martín i Ciutat Vella.

Lokalizacja

Cygańskie slumsy znajdowały się na plaży pomiędzy szpitalem zakaźnym na obrzeżach La Barceloneta na granicy z Pueblo Nuevo, obecnym Hospital del Mar oraz nieczynną fabryką gazu Lebon w Pueblo Nuevo. Okolica sięgała aż do potoku Bogatell. Warunki życia były bardzo niepewne, a domy często zalewało morze. Był też wykorzystywany jako wysypisko śmieci.

Historia

Nie ma informacji na temat pochodzenia nazwy ani konkretnej daty, kiedy po raz pierwszy zamieszkano w tej okolicy. Jedna z hipotez głosi, że nazwa pochodzi od biskajskiego Somorrostro, od baskijskich rybaków, którzy mogli osiedlić się na tym obszarze w połowie XIX wieku.

Wzmianki o Somorrostro pochodzą już z 1882 r. Do 1950 r. w dzielnicy mieszkało 18 000 osób, które zamieszkiwały około 1400 baraków. Dzielnica zniknęła w 1966 r., co zbiegło się z wizytą Francisco Franco w Barcelonie w związku z manewrami marynarki wojennej. Mieszkańcy zostali przeniesieni do mieszkań zapewnianych przez Obra Sindical del Hogar, większość z nich do dzielnicy Sant Roc w Badalonie.

W okolicy znajdowała się duża kolonia cygańska. Tu urodziła się bailaora Carmen Amaya. Dzielnica ta została uwieczniona w filmie Francesca Roviry-Belety z 1963 r. Los Tarantos, w którym między innymi Carmen Amaya zagrała Cygankę. Kręcono tam również niektóre sceny z filmu Hay un camino a la derecha (1954) tego samego reżysera. W Somorrostro spędził też dzieciństwo śpiewak flamenco Juan Varea.

W listopadzie 2010 roku, w wyniku petycji Comissió ciutadana per a la recuperació de la memòria dels barris de barraques z Barcelony, ogłoszono , że odcinek plaży Barceloneta między Hospital del Mar a Portem Olimpijskim zmieni nazwę na plażę Somorrostro. Nazwa została zmieniona na Somorrostro.

Ciekawostki

W słynnej piosence "El ventilador" hiszpańsko-argentyńskiego piosenkarza Gato Péreza o katalońskiej rumbie słyszymy "Al ritmo de los gitanos de Somorrostro hasta Mataró", co odnosi się do tej dzielnicy, a nie do miasta o tej samej nazwie w Biscay. W utworze León y Solano Aquélla Carmen, wykonywanym przez Isabel Pantoja, odnoszącym się do bailaory Carmen Amaya, mówi się: Del Somorrostro a la playa, ya su estrella se apagó (Z Somorrostro na plażę, jej gwiazda zgasła).

Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności