Hiszpania

Ola del Melillero

Fala Melillero to zjawisko naturalne wywołane działaniem antropicznym, polegające na rozkołysie oraz nagłym i efemerycznym podniesieniu poziomu morza na plażach Malagi i Rincón de la Victoria, spowodowanym przybyciem do portu w Maladze szybkiego statku spółki Acciona Trasmediterránea, obsługującej trasę morską między Malagą a Melillą, znanej w tym pierwszym mieście jako Melillero.

Rozwój zjawiska

Przybycie statku do portu w Maladze około godziny 19:30 obserwują kąpiący się na plażach La Caleta, La Malagueta, San Andrés, Huelin i La Misericordia. Osoby znające to zjawisko przenoszą swoje rzeczy kilka metrów dalej w głąb lądu, ponieważ w miarę zbliżania się statku do ujścia portu, a zwłaszcza w dni, kiedy morze jest spokojne, można zaobserwować nadejście 3 lub nawet 4 fal o znacznej wielkości.

Popularne reperkusje

Zjawisko to stało się atrakcją tych plaż oraz letnim symbolem Malagi i zyskało coraz większą sławę dzięki filmom umieszczanym na portalu Youtube, pokazującym, jak fale moczą nieostrożnych wczasowiczów leżących blisko brzegu oraz dzieci i młodzież bawiące się na ślizgawce wraz z nadejściem fal.

Fala Melillero pojawiała się także w artykułach prasowych, na blogach i w grupach na Facebooku; w lipcu 2015 r. gazeta Sur doniosła, że niezwykle duża fala wywołała popłoch, a następnie oburzenie wśród ludzi na plaży w Sacaba. Fala była także tematem artykułów w prasie, na blogach i w grupach na Facebooku.

Miejscowości w pobliżu

Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności