Hiszpania

Faro de Maspalomas

Latarnia morska Maspalomas to latarnia morska znajdująca się na wyspie Gran Canaria (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania), której zadaniem jest oznaczenie linii brzegowej południowej części wyspy dla potrzeb żeglugi morskiej, w pasie wybrzeża rozciągającym się od obszaru objętego zasięgiem latarni Punta de Arinaga, na północnym wschodzie, oraz latarni Punta del Castillete, znajdującej się na północnym zachodzie.

Prace

Latarnia została zaprojektowana przez inżyniera Juana Leóna y Castillo jako świetlisty kompleks składający się z dwóch głównych części: domu latarnika i wieży. Dom, o prostokątnym planie, powstał w oparciu o tradycyjną ideę kanaryjskiego dziedzińca, ale cztery fasady budynku są zgodne z eklektyczną modą okresu, w którym został zbudowany. Dom, przymocowany do podstawy wieży, pełni funkcję cokołu przeciwdziałającego naporom wieży.

Decyzja o budowie latarni morskiej w Maspalomas została podjęta w 1861 r., ale dopiero w 1884 r. Juan de León y Castillo zlecił sporządzenie projektu. Prace trwały do 1889 r., a latarnia po raz pierwszy rozbłysła światłem w noc oddania jej do użytku, 1 lutego 1890 r.

Wieża, zwrócona w stronę morza w południowej części kompleksu, to walec w kształcie ściętego stożka o średniej średnicy 6,20 m u góry, wysokości 54,70 m i z latarnią na szczycie, co daje kompleksowi wysokość 60 m nad poziomem morza. Ma klasyczną konstrukcję trzonu, którego przekrój zmniejsza się w miarę zbliżania się do stolicy, zwieńczonego pierścieniami i mutulami. Na fasadzie znajduje się szereg długich pionowych otworów doświetlających schody prowadzące do latarni, a na górze, pod kapitałem, mała przeszklona oprawa, pełniąca raczej funkcję ozdobną. Kolor wieży jest niebiesko-szary, typowy dla muru, z którego jest w całości zbudowana.

Latarnia jest szklaną kopułą o średnicy 3,7 m, przykrytą u góry. Znajdują się w nim układy optyczne, reflektory i lampa halogenowa o mocy 1000 W, która emituje białe światło z częstotliwością jednego grupowego, powolnego błysku z przerwami między grupami 1+2 trwającymi 13 sekund. Nominalny zasięg lamp błyskowych w nocy wynosi 19 mil morskich.

Latarnia morska znajduje się w Punta de Maspalomas, na końcu plaży Maspalomas, obok pola wydmowego, kałuży i oazy o tej samej nazwie; jest to obszar turystyczny par excellence na południu wyspy Gran Canaria. Jest to najpopularniejsza latarnia morska na Wyspach Kanaryjskich, uważana za symbol emblematyczny i jeden z najbardziej znanych zabytków Gran Canarii i gminy San Bartolomé de Tirajana. Oprócz tego, że została uznana za dobro o znaczeniu ogólnym, jest jedną z najstarszych latarni wciąż działających na Wyspach Kanaryjskich. Jest w pełni zautomatyzowana i działa za pomocą w pełni automatycznego systemu.

Jest on w pełni zautomatyzowany i zasilany konwencjonalną energią elektryczną podłączoną do publicznej sieci energetycznej. Posiada przybudówki u podnóża wieży, w dwupiętrowym budynku w stylu eklektycznym. Jest to prostokątna budowla z symetrycznie rozmieszczonymi drzwiami i oknami, której obwody są obłożone kamieniem. W narożach oraz w gzymsie wieńczącym całą górną część budynku również zastosowano jesion dla zharmonizowania całości. Nad wejściem do budynku znajduje się niewielki balkon wykonany z drewna tekowego, a wewnątrz dziedziniec pełniący funkcję dystrybutora umożliwiającego dostęp do wszystkich pomieszczeń i samej wieży. Znajdują się w nich różne pomieszczenia, magazyny i kwatery latarników, a także generator i odpowiednie akumulatory, które gwarantują działanie w przypadku odłączenia lub awarii sieci elektrycznej.

Latarnia morska jako symbol i przyszłe zastosowania

Profil latarni morskiej Maspalomas jest bardzo charakterystyczny i wkomponowany w nową zabudowę turystyczną Meloneras, która znajduje się w jej pobliżu i którą można podziwiać z innych miejsc na południu Gran Canarii, takich jak Campo Internacional czy Playa del Inglés. Sylwetka latarni morskiej i wydm Maspalomas to wyjątkowa ikona, która służy do rozpoznawania marki Maspalomas Costa Canaria jako unikalnego miejsca turystycznego na całym świecie.

W 2005 r. rząd Wysp Kanaryjskich uznał latarnię morską Maspalomas za dobro o znaczeniu kulturowym w kategorii pomnika historycznego. Jego obszar chroniony wynosi 5225,72 metrów kwadratowych, a obwód 318,15 metrów bieżących.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia w 2005 r. po raz pierwszy w historii latarnia została ozdobiona świątecznymi lampkami. Mikrolampy zostały umieszczone przez Urząd Miasta San Bartolomé de Tirajana na całej długości wieży, zwiększając jej wysokość i atrakcyjność zarówno z daleka, jak i z turystycznej enklawy Meloneras.

Od 2007 roku część pomieszczeń latarni jest wykorzystywana do okazjonalnych celów kulturalnych, a w planach jest umieszczenie tam niewielkiego stałego centrum kultury.

W 2011 roku, po rezygnacji Rady Miasta San Bartolomé z posiadanej koncesji, została podpisana nowa umowa koncesyjna pomiędzy Puertos del Estado a Cabildo de Gran Canaria, które było zainteresowane utworzeniem Centrum Interpretacji Etnograficznej, sklepu z rękodziełem oraz punktu informacji turystycznej. Fundación para la Etnografía y el Desarrollo de la Artesanía Canaria (FEDAC), jako organ autonomiczny Cabildo de Gran Canaria, została wyznaczona do przeprowadzenia przetargu na prace i realizację Centrum.

W lutym 2019 r. latarnia morska w Maspalomas została ponownie otwarta dla zwiedzających po dziesięciu latach zamknięcia. W oczekiwaniu na przyznanie i realizację projektu muzealnego dla Centrum Interpretacji Etnograficznych, w Latarni Morskiej Maspalomas można zwiedzić wystawę rzemiosła artystycznego w kontekście domów wiejskich Gran Canarii oraz przedmiotów codziennego użytku do połowy XX wieku. Znajdują się tu również współczesne wyroby włókiennicze inspirowane tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi. Ponadto znajduje się tam domek dla lalek z lat 30. XX w. z siedemnastoma pomieszczeniami.

Miejscowości w pobliżu

Copyright © Plaże360 | Polityka prywatności